زمان انتشار : ۲۰ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۰۰ | کد خبر : 467986 |

استیضاح وزرا؛ حمایت و رد تیترها

شفقنا رسانه- استیضاح سه وزیر راه و شهرسازی، رفاه و کشاورزی که قرار است این هفته در مجلس شورای اسلامی برگزار شود، امروز هم به روزنامه‌ها از جمله سازندگی، سپید، روزان و صبح نو آمد. سازندگی که روز گذشته تیتر دوم را به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص داده بود امروز در عکس یک به آخوندی وزیر راه و شهرسازی پرداخت و در تیتری مشابه دیروز نوشت: «آخوندی برود یا بماند؟» در سرمقاله هم آن را «استیضاح‌های زنجیره‌ای» خواند و پرسید: «کدام جریان سیاسی پشت پرده برخورد مجلس یا دولت است؟» روزنامه سپید تیتری حمایتی انتخاب کرد: «به جای استیضاح وزارت رفاه را تقویت کنید» و در زیر تیتر رویکرد حمایتی‌اش از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را پر رنگ‌تر نشان داد. روزان این استیضاح‌ها را «هزینه‌های غفلت فراکسیون امید» خواند و در سوتیتر آن را نشانه‌ای از فعالیت اصولگرایان مجلس دانست. کولاژ عکس‌های وزرا خوب نیست. صبح نو، روزنامه‌ با گرایش اصولگرایی رویکرد متفاوت‌تری داشت و در تیتر به نقل از نمایندگان تاکید کرد: «استعفا قبل از استیضاح». روزنامه‌های جوان و وطن امروز هم در تیترهای فرعی رویکرد غیرحمایتی داشتند.

روزنامه ایران به روایت منابع آگاه از توصیه روحانی به سه وزیر در آستانه استیضاح خبر داد که گفته: «قاطعانه دفاع کنید» اما استفاده از منابع آگاه برای چنین خبری غیر ضروری به نظر می‌رسد بویژه برای روزنامه‌ای که وابسته به دولت است. علاوه بر این روزنامه مصاحبه‌ای با وزیر کشور را به صفحه اول آورد با تیتر «نیمه پنهان اعتراض‌های دی‌ماه». همان طور که همشهری هم مصاحبه‌ای با رحمانی فضلی را در تیترهای اصلی قرار داد که تیتری معمولی هم درباره‌ی تغییر سبک زندگی مردم برای آن انتخاب شد.

پس از حاشیه‌های پیش آمده در جشن روز زن در برج میلاد و احضار شهردار تهران چند روزنامه از جمله اعتماد، شرق و بهار به آن پرداختند. اعتماد از «واکنش سریع» نوشت و اشرف بروجردی در بخشی از سرمقاله در همین زمینه تحلیل کرد: «به عنوان یک شهروند و یک ایرانی فکر می‌کنم دامن زدن به این قضایا از سوی هر کسی که باشد، تنها و باعث می‌شود جامعه از نظم و آرامش دور شود. چرا اقدام شایسته شهرداری را در معرفی زنان فرهیخته در قالب بیلبورد در سطح شهر دیده نمی‌شود. باید از این اقدام قدردانی شود.» بهار و شرق تیترهای معمولی و خبری‌تری داشتند. یکی از «شهردار در دادسرا» نوشت و دیگری «احضار و بازرسی از شهردار». تیتر یک شرق که نقل قول از محمدرضا عباسی‌فرد از اعضای شورای نگهبان در سال ۱۳۸۰ است و روزنامه تلاش کرده گفت‌وگویی با او درباره‌ی روایت ذوالنور از تصمیم‌گیری شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری آن سال داشته باشد، در محتوای داخلی ضعیف است. اگرچه تیتر جذابی دارد اما متن بیش از این چیزی ندارد.

تعرض به سفارت ایران در لندن در روزنامه‌های امروز از جمله در تیترهای اصلی سیاست روز، کیهان، وطن امروز و جوان بازتاب پیدا کرد که البته هر چهار روزنامه در تیتر و متن نقش انگلستان را در انجام آن پررنگ دیدند. در این بین ادبیات وطن امروز مناسب یک روزنامه رسمی نیست و روزنامه‌های با گرایش و رویکرد مشابه در برخورد با این اتفاق هم نظر خود را با ادبیات بهتری بیان کردند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here