زمان انتشار : ۱۹ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۳۸ | کد خبر : 467955 |

واکنش تیترها به احتمال دیدار «ترامپ»-«اون»

شفقنا رسانه- امروز روزنامه‌ها از دیدار کیم جونگ اون با دونالد ترامپ خبر دادند اما هر کدام به تناسب رویکرد خود به این دیدار احتمالی واکنش داشتند. بعضی‌ها مثل روزنامه‌های مستقل و همبستگی آمریکا را قوی‌تر دیدند و کلمات تیتر را طوری انتخاب کردند که کره شمالی را در موضع ضعف نشان می‌دهد. مستقل نوشت: «رهبر کره شمالی کوتاه آمد» و در متن هم بیشتر فرایند منتهی به خبر این دیدار احتمالی به نقل از رسانه‌های دیگر پرداخت تا آن که به تحلیل این سفر و تبعات آن بپردازد. همبستگی هم نوشت«اون، تن به مذاکره داد». این دیدار، سیاست‌های کره شمالی و واکنش‌ها به این خبر هم به نقل از رسانه‌های خارجی نوشته شد در حالی که می‌تواست در گفت‌وگو با کارشناسان بین‌الملل اطلاعات بیشتری به مخاطب بدهد. انتخاب عکس هر دو روزنامه نامناسب و از نظر ویژگی‌های فنی بی‌کیفیت هستند. کولاژ عکس در همبستگی نتیجه جذابی ندارد و اساسا خروجی کار بیشتر شبیه رضایت دو طرف از یک مذاکره است و نه «تن دادن به آن» که در معنا با نوعی نارضایتی همراه است.

روزان تیتر خنثی‌تری انتخاب کرد: «دیدار ترامپ-اون؛نرمش دو افراط گرا». متن نکته تحلیلی و تازه‌ای نسبت به دیگر روزنامه‌ها ندارد و تنها به فرایند مذاکره و چرخش عجیب کره شمالی در موافقت با این دیدار نوشت. همچنین واکنش چهره‌های سیاسی آمریکا چه خوش‌بین چه بدبین را بازتاب داد. روزنامه از طرح استفاده کرد که بهتر بود منبع آن ذکر شود.

روزنامه ایران هم از شوک پیشنهاد اون به ترامپ نوشت و در متن با اشاره به صحبت‌های ضد و نقیض رهبر کره شمالی و رئیس جهمور آمریکا این دیدار را غیرقابل پیش بینی دانست. روزنامه در گزارشی از فرایند این دیدار و محورهای آن در پایان متن، تحلیل کرد«اکنون باید منتظر ماند و دید دعوت «اون» از «ترامپ»، تاکتیک است یا استراتژی. اگر تاکتیک باشد، درواقع «کیم جونگ» به این ترتیب می‌خواهد با توجه به عواملی که گفته شد، برای خود زمان بخرد تا بحران‌های پیرامونش را کم کند. در چنین صورتی بعد از دیدار اون و ترامپ شاهد مذاکره برای مذاکره خواهیم بود و دو کشور سلسله مذاکرات بی‌نتیجه‌ای مشابه مذاکراتی که در دو دهه گذشته بین امریکا و کره شمالی وجود داشته خواهند داشت. اما اگر دعوت «اون» یک استراتژی باشد، می‌توان انتظار داشت مذاکره برای مذاکره تبدیل به مذاکره برای توافق شود.»

روزنامه ابتکار هم رویکرد مشابه ایران داشت و نوشت« بازی اون در زمین ترامپ» و با مروری بر واکنش ها به این دیدار احتمالی توضیح داد: «اکنون به نظر می‌رسد با انتشار خبر ملاقات قریب الوقوع میان ترامپ و اون، این رئیس جمهوری آمریکاست که پاسخ این انتقادات را به روشی دیگر و با بردی رسانه‌ای داده است. وقتی بحران در شبه جزیره کره به حد اعلای خود رسید، آغاز روند مذاکره میان سئول و پیونگ یانگ و پس از آن احتمال دیدار رهبران آمریکا و کره‌شمالی برای ترامپ برگ برنده‌ای محسوب می‌شود که می‌تواند با ایستادن بر پله آن بسیاری از منتقدان را وادار به سکوت کند. ترامپی که خود اکنون هدف شدیدترین حملات رسانه‌ای قرار دارد و گفته می‌شود که سایه استیضاح هر لحظه دولت او را تهدید می‌کند، با کشاندن کیم جونگ اون به میز مذاکره، نه تنها می‌تواند از این امتیاز بهره‌برداری رسانه‌ای کند، بلکه قادر به توجیه اقدامات یک جانبه‌گرای دولت پست نو محافظه کار خود نیز خواهد بود.» کولاژ عکس خوب نیست و بهتر بود برای چنین موضوعاتی از عکس‌های مناسب‌تر یا با توجه به موضوع از طرح استفاده شود.

همشهری هم تیتری خنثی نسبت به طرفین مذاکره دارد و کلمات انتخابی بیشتر بر روند اظهارات اون و ترامپ پیش از این متمرکز است: «از ماشه تا مذاکره» و در متن واکنش رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی را بازتاب داد. در بخش پایانی متن نوشته شده بعد از انتشار خبر دیدار در‌ آینده، دیروز به یک باره، ‌یک مجموعه فیلم از دستگاه تبلیغاتی کره‌شمالی، ‌مورد توجه زیادی قرار گرفت. نخستین قسمت از این مجموعه فیلم‌های دنباله‌دار با نام «کشوری که دیدم» در دهه۸۰ تولید شد اما قسمت‌های ۲تا ۵ آن ۲۰۱۲منتشر شد. در قسمت آخر این مجموعه،  یک پروفسور ژاپنی حضور دارد و سازندگان فیلم، از دید او، نگاهی به اوضاع داخلی و نگاه مسئولان کره‌شمالی به دنیا انداخته‌اند. آن طور که در متن همشهری آمده: این پروفسور نتیجه‌می‌گیرد کره‌شمالی از آزمایش‌های هسته‌ای  به‌عنوان وسیله‌ای برای وادار کردن آمریکا به تعامل با کره‌شمالی به‌عنوان یک کشور مستقل استفاده می‌کند و هدفش از این کار، نه تهدید جامعه بین‌المللی که راه یافتن به روابط بین‌الملل به‌عنوان یک کشور مشروع و مستقل است. از آنجا که فیلم با صحنه ورود بیل کلینتون (رئیس‌جمهور اسبق آمریکا) به کره‌شمالی در سال ۲۰۰۹برای مذاکره درباره آزادی دو روزنامه‌نگار به پایان می‌رسد، متن مدعی شده این در واقع اثبات فرضیه‌ای است که دستگاه تبلیغاتی کره‌شمالی در این فیلم مطرح می‌کند و مدعی می‌شود، در نهایت، ‌آمریکا کره‌شمالی را به رسمیت خواهد شناخت.

روزنامه سازندگی هم اگرچه تیتری خنثی برای دیدار احتمالی اون و ترامپ نوشت اما عکس را از «کیم جونگ اون» انتخاب کرد که کیفیت خوبی از نظر ویژگی‌های فنی دارد. با این حال از نظر محتوا با آنچه روزنامه از آن به «شوک هسته ای» تعبیر کرده، ارتباط چندانی ندارد. سوژه‌ی مهمتر از نظر روزنامه استیضاح علی ربیعی، وزیر کار است که سه تیتر از آن به صفحه اول آمده است و تیتر تحلیل‌ها در حمایت از او است: «قربانی بنگاه‌داری» و «استیضاح راه حل نیست».

بعضی روزنامه‌ها اگرچه به این خبر مذاکره امریکا و کره شمالی در تیترهای اصلی نپرداختند اما رویکرد آنها نسبت به خبر قوی‌تر دیدن کره شمالی در تقابل با آمریکا بود. روزنامه وطن امروز نوشت« ترامپ زبان زور را فهمید» و در متن ادعا کرد پس از تهدید شدن حمله اتمی به امریکا از سوی روسیه، ترامپ تن به این ملاقات داده است. جوان هم در رویکرد مشابهی تیتر زد: «موشک‌های کره آمریکا را پای میز مذاکره آورد» روزنامه مطلب تولیدی و تحلیلی در این زمینه ندارد.

دیدار رهبری انقلاب اسلامی با شاعران و مداحان اهل بیت در آستانه روز زن به صفحه اول تعداد زیادی از روزنامه‌ها از جمله کیهان، رسالت، صبح نو و اطلاعات آمد. دو روزنامه اول تیتری نقل قولی را کار کردند که هر دو تیتر طولانی و مربوط به مسائل منطقه است. روزنامه صبح نو اما بر بخشی تمرکز کرد که مربوط به مسئله‌ی حجاب است و با عکس خوبی که متناسب با رویکرد روزنامه و تیتر است، از «پرچمدار استقلال فرهنگی» نوشت. روزنامه اطلاعات هم تیتری نقل قولی و درباره‌ی حضور زنان در عرصه‌ی اجتماعی انتخاب کرد.

روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به گفت و گو با بهزاد نبوی اختصاص داد: «مرزبندی با براندازان». روزنامه عکس خوبی برای صفحه اول انتخاب کرد اما اگر «خبر آخر» در کنار سه مطلب دیگر مرتبط به استیضاح سه وزیر در این هفته‌ قرار نمی‌داد، چینش مطالب در صفحه بهتر انجام می‌شد. در بخشی از این گفت‌و‌گو نبوی تأکید کرده: «باید طیف‌های مختلف فکری و سیاسی که به سرنوشت کشور و ملت اهمیت می‌دهند و قبول دارند که کشور و ملت وضعیت مناسبی ندارند، با یکدیگر به گفت‌وگو بنشینند و بر سر همین موضوع هم تفاهم کنند که مشکلات کشور و راه‌حل آنها چیست. با مشخص کردن مشکلات کشور و راه‌حل‌های آنها، منافع ملی هم تبیین می‌شود.»

روزنامه قانون گفت‌و‌گویی منتشر نشده از همایون شهنواز کارگردان «دلیران تنگستان» به صفحه اول آورد. با توجه به این که فاصله‌ی کم انتشار این مطلب با درگذشت شهنواز این مصاحبه می‌تواند برای مخاطب خواندنی باشد. او در این مصاحبه بیشتر به شخصیت‌های اصلی و محتوای فیلم و مشکلات ساخت آن پرداخت. تیتر طولانی و غیرجذابی اما برای این گفت‌‌وگو انتخاب شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here