زمان انتشار : ۱۵ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۳۴ | کد خبر : 467481 |

«پیام تهران» تیتر یک روزنامه‌ها شد

شفقنا رسانه- سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران و دیدار با مسئولان که روز گذشته تحلیل اهداف و مذاکرات آن یکی از محورهای اصلی روزنامه‌ها شد، امروز هم به بیشتر روزنامه‌ها آمد که رویکردی خبری به این سفر بیش از نگاه تحلیلی بود. روزنامه ایران اظهارات روحانی را تیتر کرد و نوشت «برهم خوردن برجام نقطه پشیمانی همگان است». در متن هم به دیدار این وزیر و گفت‌وگو با شمخانی و ظریف اشاره شده است. همکاری ایران با فرانسه، ضرورت پایبندی همه طرف‌های مذاکره برجام، اجازه ندادن اروپا برای مطرح نکردن خواسته‌های غیرمنطقی ترامپ محورهای اصلی بیشتر گزارش امروز روزنامه‌ها است. روزنامه شرق هم به انعکاس این دیدار از نقل قول رسانه‌های دیگر پرداخت و نکته تازه و تحلیلی نداشت و تیتری کلی برای آن نوشت. روزنامه اعتماد اگرچه عکس اصلی‌اش درباره‌ی دیدار نمایندگان با رئیس دولت اصلاحات است اما در تیترهای فرعی از هشدار روحانی، ظریف و شمخانی به پاریس نوشت و موضع گیری فرانسه در برابر خواسته‌های ترامپ را آزمون استقلال فرانسه نامید. روزنامه فقط به اظهارات این دیدارها بسنده نکرد بلکه با تحلیل رفتارهای این مقام‌ها در این دیدار موضع ایران را در این حوزه بیشتر نشان داد. در بخشی از متن آمده است«وزیر خارجه ایران در دیدار روز گذشته با لودریان آن محمد جواد ظریف همیشگی نبود. از لبخندهای دیپلماتیک و خاص وی هنگام استقبال از مهمان‌های خارجی در سالن شیشه‌ای وزارت خارجه خبری نبود. تصاویر منتشر شده از نحوه استقبال وزیر خارجه از ژان ایو لودریان نیز گویای دلخوری عمیق ایران است.» گزارش در بخشی از متن خود به انعکاس این سفر در رسانه‌های غربی هم پرداخت. روزنامه همشهری هم تیتری کلی در این باره نوشت و لودریان را حامل پیام تهران به ترامپ خواند. با توجه به این که روزنامه چند روز پیش مصاحبه‌ای با ظریف داشت و از موضع و برنامه‌های ایران در این باره پرسیده بود، می‌توانست تحلیل‌های بهتری از این دیدار داشته باشد و به پیش بینی نتایج احتمالی این سفر بپردازد که به مخاطب اطلاعات تازه‌تری بدهد. شهروند نوشت: «ایستادگی بر سر برنامه‌های موشکی» و به گفته‌های مسئولان به وزیر خارجه فرانسه پرداخت. روزنامه بهار هم در تیتر کوتاه نوشت:«ماموریت حساس» و نقش فرانسه را در حفظ برجام حساس خواند.

روزنامه‌های اصولگرا در تیتر و عکس بر شمخانی بیش از دیگران تمرکز کردند. روزنامه جوان نوشت«پاسخ تهران به توهم ترامپی پاریس» و در متن گزارشی از این دیدار را منتشر کرد. تحلیل و تفسیر این گفت‌وگو علاوه بر این که به مخاطب اطلاعات بیشتری می‌دهد بلکه موضع‌گیری رسانه‌ها در این باره را هم بیشتر مشخص کند. اتفاقی که امروز در کمتر روزنامه‌ای افتاد و بیشتر بر گزارش این صحبت‌ها متمرکز شدند. وطن امروز تیتر آهنگین و کنایه‌ای نوشت«سرزنش لودریان توسط دریابان». روزنامه سیاست‌روز هم به انعکاس صحبت‌های شمخانی در تیتر پرداخت. روزنامه جام جم هم انتقاد مسئولان از انفعال اروپا را به تیتر خود آورد و نوشت«خط و نشان در تالار آئینه» تیتری که بدون روتیتر مشخص نیست به چه موضوعی اشاره می‌کند.

پرونده واگذاری املاک در شهرداری تهران موسوم به «املاک نجومی» از سال گذشته یکی از موضوعات جنجالی مطرح شده در رسانه‌ها بود. روز یکشنبه دادستان تهران در خصوص پرونده املاک نجومی نیز اطلاع‌رسانی کرد و با اشاره به صدور ۱۸۲ فقره قرار نهایی در این پرونده‌ها، در خصوص نوع قرار‌ها افزود: ۱۲ پرونده منتهی به صدور قرار جلب به دادرسی شده و ۱۷۰ مورد قرار منع تعقیب صادر شده است. او مبنای دادستان در صدور قرار منع تعقیب را، قرار دادن تفاوت قیمت در زمان واگذاری املاک و قیمت هیأت کارشناسی تعیین شده توسط بازپرس دادسرا اعلام نمود و افزود: ۴۰ نفر از کسانی که قرار منع تعقیب درمورد آن‌ها صادر شده است یا ملکی نگرفته‌اند و یا قرارداد واگذاری املاک فسخ گردیده بود. در ۱۳۰ مورد هم با توجه به این‌که بهای واگذاری ملک با قیمت هیأت کارشناسی تفاوت کمی داشت، ثمن معامله متعارف ارزیابی و قصد مجرمانه احراز نگردید. (اینجا) اگر چه در این خبر آمده ۱۲ پرونده منتهی به صدور قرار جلب شده اما صبح نو این بخش را در تیتر نادیده گرفت، به بخش دوم خبر توجه کرد و از «مهر ابطال دستگاه قضا بر دروغ های نجومی» نوشت. در گزارش هم مصاحبه هایی با معاون شهردار سابق تهران و یکی از اعضای شورای چهارم شهر تهران داشت که از افشا کنندگان این اسناد به شدت انتقاد کرده‌اند. در بخشی از این متن امانی، معاون شهردار سابق تهران درباره رأی صادره برای پرونده املاک واگذارشده به روزنامه صبح نو می‌گوید: «کسانی که موضوعات شهری را دنبال می‌کردند یادشان هست که آقای محمدباقر قالیباف روز بعد از به اصطلاح افشای اسناد مربوط به سازمان بازرسی به دست یک شبه روزنامه نگار در برج میلاد، در مراسم تقدیر از کارمندان نمونه شهرداری اعلام کردند که ما مطمئن هستیم که در کمک به تعاونی‌های مسکن شهرداری تهران هیچ تخلفی صورت نگرفته است.»

روزنامه قانون امروز به طرح تنفس مصوبه‌ای درباره‌ی توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال پرداخت که در روند اجرا و تصویب مشکلاتی برای آن ایجاد شد:«شکست طلسم تنفس». فارغ از کیفیت متن، سوژه مهم و جذاب است. معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع در مصاحبه با روزنامه از روند تصویب و مشکلات و مسائل آن گفته: «توقف بهره برداری چوب از جنگل های شمال بحث ساده ای نبود؛ ما این را می دانستیم ولی آن را آغاز کردیم چون اعتقاد قلبی مان بود. برخی از نزدیک ترین افراد، مقابل مان ایستادند و حتی با پیغام وپیامک، اظهار تاسف کردند برای دانشگاهی که من در آن تحصیل کرده‌ام. حتی نمایندگانی که ابتدا به تصویب این طرح کمک می کردند در وسط راه ما را تنها گذاشتند و برخی نیز مقابل مان ایستادند».

 

روزنامه سازندگی تیتر و عکس یک خود را به انتخابات آینده ریاست جمهوری اختصاص داد و نوشت:«دور خیز لاریجانی برای ۱۴۰۰». آنچه کاظم جلالی یکی از چهره‌های سیاسی اصولگرا به روزنامه ایران گفته لاریجانی هنوز برنامه‌ای برای ۱۴۰۰ ندارد. سازندگی در سوتیتر سرمقاله نوشته «لاریجانی نامزد اصلاح طلب‌ها نیست ولی می تواند اصول گراها را حول میانه روی متحد کند.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here