زمان انتشار : ۱۴ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۲۲ | کد خبر : 467467 |

شیوه‌نامه‌هایی برای پیگیری شفافیت تدوین می‌شود

شفقنا رسانه- کلیات «شیوه نامه رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات» در نهمین نشست کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بررسی و تصویب شد که مطابق با قانون نیازمند تایید نهائی رئیس جمهور هم است.

به گزارش سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، حسین انتظامی، دبیر کمیسیون با بیان این خبر افزود: در روند درخواست و پاسخ بین مؤسسات مشمول قانون و مردم ، پیش بینی ساز و کاری برای رسیدگی به شکایت ها و اعتراضات درخواست کنندگان اطلاعات در کمیسیون تصویب شد.

مطابق این شیوه نامه، چنانچه موسسه مشمول از ارائه اطلاعات به متقاضیان استنکاف کند و یا اطلاعات تاقص بدهد متقاضی به کمیسیون  انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ، شکایت می کند تا این کمیسیون ، حق او را پیگیری کند و در صورت ادامه این روند، مجازات مدیر ذیربط در دو حوزه تخلفات اداری و کیفری دنبال شود .

او افزود: ۱۵ شیوه نامه از سوی دبیرخانه در دست تدوین است که بر حسب اولویت در جلسات کمیسیون بررسی و سپس به تایید رئیس محترم جمهوری خواهد رسید.

به گفته انتظامی«شیوه نامه نحوه تشخیص و تفکیک اسرار تجاری از اطلاعات عمومی» ، «شیوه نامه نحوه تشخیص و تفکیک داده‌های شخصی و اطلاعات خصوصی از اطلاعات عمومی»، «شیوه نامه نحوه تشخیص و تفکیک اسرار دولتی و تصمیمات عمومی»، « شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات محیط زیست، منابع طبیعی و ثروت های ملی» و … از جمله شیوه‌نامه‌های در دست بررسی و تدوین است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here