زمان انتشار : ۱۴ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۱۴ | کد خبر : 467464 |

پاسخ‌گویی به خبرنگاران به شیوه‌ی خانم «کانگ»

شفقنا رسانه- شیوه پاسخ‌دهی مسئولان به خبرنگاران یا حتی گاهی فرار از پاسخ دادن به آنها و برخوردهای نه چندان مناسبی که بعضا با نمایندگان رسانه‌ها می‌شود، همواره مورد انتقاد اهالی قلم و رسانه بوده است.

از آنجا که فرصت پرسش و پاسخ میان اهالی رسانه و مسئولان چندان فراهم نیست، اغلب حاشیه‌های مراسم‌ رسمی فرصت مغتنمی برای خبرنگاران است تا سوژه‌های خبری خود را از طریق مسوولان مربوطه دنبال کنند؛ اما در این میان گاهی برخوردهای نه چندان مناسبی با آنها صورت می‌گیرد که به نظر می‌رسد در فضای رسانه‌ای جوامع دیگر چندان باب نیست.

پونه ندایی، سردبیر مجله ادبی «شوکران» و نماینده ایران در همایش «روزنامه‌نگاران جهان» که در شهر سئول در حال برگزاری است به تازگی تجربه‌ای اینچنین با یکی از مسئولان کشور کره جنوبی داشته است.

او در گفت‌وگویی با ایسنا این تجربه را این گونه روایت می‌کند که «قبل از ضیافت ناهار خواستم که با وزیر امور خارجه کره جنوبی که نخستین وزیر زن تاریخ این کشور است مصاحبه کنم. ایشان خواست که بعد از ناهار به پرسش من پاسخ دهد. بعد از پایان مراسم خانم کانگ به یکی دو سوال خبرنگارانی که نزدیک‌تر به وی بودند پاسخ داد، اما به خاطر کمبود وقت ناچار بود که محل مراسم را ترک کند و اطرافیان وزیر می‌گفتند که ببخشید فرصت نیست، اما خانم وزیر دست مرا از میان جمعیت گرفت و گفت من به شما قول دادم مصاحبه کنم و من گفتم که همین طور در طول مسیر صحبت کنیم».

او ادامه داد: «جالب اینکه خانم کانگ به اطرافیانش که می‌خواستند او سریع‌تر محل را ترک کند، دو بار گفت که من به این خانم روزنامه‌نگار قول دادم. فکر می‌کنم پرسش من به خاطر معطل ماندن قراردادهای تجاری بین ایران و کره اهمیت خود را داشت، اما این رفتار محترمانه و زیبای وزیر نیز به اهمیت پرسش و پاسخ افزود.»

نخستین روز همایش «روزنامه‌نگاران جهان» با حضور ۶٣ روزنامه‌نگار از ۴٧ کشور هم اکنون در سئول در حال برگزاری است و تا عصر به وقت محلی ادامه دارد. همایش «روزنامه‌نگاران جهان» هر سال با موضوع صلح از سوی سازمان روزنامه‌نگاران کره جنوبی و با حمایت وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگری، وزارت امور خارجه، شهرداری سئول و بنیاد روزنامه‌نگاری کره جنوبی برگزار می‌شود.

جونگ کیو سانگ (Jung Kyu Sung) ـ رییس سازمان روزنامه‌نگاران کره جنوبی ـ در آیین گشایش این همایش گفته است که «این سازمان در ١٩۶۴ تاسیس شده و اکنون پنجاه و چهارمین سالگرد خود را جشن می‌گیرد. این سازمان در خط مقدم گروه روزنامه‌نگاران با طولانی‌ترین تاریخچه به‌عنوان حرفه‌ای ترین نهاد رسانه‌ای در کره فعالیت دارد. او افزود: با وجود تفاوت کشور، نژاد، پوست و بینش، همه‌ی ما یک وجه مشترک داریم؛ ما روزنامه‌نگاران تشنه‌ی آزادی و صلح هستیم و آن را با حقیقت خرد و قلبی گرم بیان می‌کنیم.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here