زمان انتشار : ۱۴ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۱:۱۷ | کد خبر : 467434 |

تحلیل تیترها از سفر «وزیر فرانسوی» چه بود؟/ واکنش «سیاست روز» به «حکم جلب مرتضوی»

شفقنا رسانه- امروز روزنامه‌ها دو محور اصلی داشتند؛ یکی تحلیل و نقد اهداف احتمالی وزیر امور خارجه فرانسه و دیگری اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهور در پنجاه و هفتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی که با دو محور نظر او درباره‌ی مخالفت با دولت و انتقاد به شیوه‌های بانکداری به روزنامه‌‌ها آمد. روزنامه‌های وطن امروز، قدس، حمایت و جوان از جمله روزنامه‌هایی بودند که موضع تندی درباره‌ی سفر لودریان داشتند و با توجه به اظهارات او پیش از سفر به تهران او را «مهمان گستاخ»، «فرانسوی چشم سفید»، «پلیس بد» و «پیشخدمت پاریسی» خواندند. در نقطه‌ی مقابل روزنامه‌های جمهوری اسلامی، اعتماد، آسمان آبی و سازندگی موضع مثبت و حتی خنثی‌تری در ارزیابی این سفر داشتند و اگرچه در تحلیل‌ها موضع مشابهی با روزنامه‌های اصولگرا درباره‌ی طرح مذاکرات جدید داشتند اما از ادبیات مناسب‌تری برای بیان نقدها استفاده کردند. جمهوری اسلامی گفت‌وگوی تلفنی مکرون با روحانی را بازتاب داد که گفته: «فرانسه خواهان مذاکره جدید درباره‌ی برجام نیست». اعتماد هم بخشی از گفت‌وگوی تفصیلی‌اش با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را منتشر کرد با تیتر «اروپا پشیمان خواهد شد». در بخشی از پاسخ‌ها ظریف گفته:«در حال حاضر این بحث‌ها در حد شعار برای راضی کردن ایالات متحده است. اگر اروپایی‌ها به دنبال عملیاتی کردن این شعارها باشند خواهند دید که حرف زیادی برای گفتن در برابر ایران نه از بعد قانونی و نه از بعد تاریخی ندارند. هیچ کس سابقه کشورهای اروپایی و غربی در حمایت از صدام در جنگ میان ایران و عراق و جلوگیری از دسترسی ایران به کمترین امکانات دفاعی را فراموش نکرده است. اگر روزی قرار باشد گفت‌وگویی میان ایران و اروپا در این خصوص صورت بگیرد این اروپایی‌ها هستند که باید پاسخگو باشند. امروز نیز سرازیر کردن صدها میلیارد دلار ادوات جنگی از جمله موشک‌های متفاوت به منطقه ما توسط اروپایی‌ها صورت می‌گیرد بنابراین اگر اروپایی‌ها بخواهند این شعارها را عملیاتی کنند دچار تناقضی خواهند شد که قابلیت ارایه در هیچ بحث جدی را ندارد.» آسمان آبی هم با تیتر «ماموریت دشوار در تهران» اظهارات اخیر مقامات فرانسوی را بررسی کرد. در بخشی از یادداشت عبدالرضا فرجی راد، تحلیلگر آمده است: «رویکرد دوگانه غرب در قبال ایران مسیر هر گونه گفت‌وگویی را مسدود می‌سازد چرا که در رابطه با توان موشکی اروپا از ایران می‌خواهد ارتقای توان موشکی خود را متوقف سازد درحالی‌که عربستان سعودی در نزدیکی مرزهای ایران پیشرفته‌ترین موشک‌های دوربرد را از آمریکا خریداری می‌کند. بنابراین مشکلات موجود در خاورمیانه با اتکا بر زور قابل حل نیست. قدرت‌های جهانی تصور می‌کنند با توافق هسته‌ای و مذاکرات پیرامون این پرونده، می‌توان در مورد دیگر مشکلات نیز به برجام ارجاع داد و با ایجاد تغییر در بندهای آن، مشکل را حل کرد.» سازندگی اما به جای توجه به وزیر امور خارجه فرانسه، عکسی آتلیه‌ای از مکرون به صفحه اول آورد و او را حامل پیام رئیس جمهور فرانسه برای تهران خواند. در تیتر هم از مکرون به عنوان «اوبامای فرانسه» یاد کرد. سرمقاله را هم احمد نقیب‌زاده استاد روابط بین الملل نوشت که مهمترین محورهای احتمالی این سفر را پیش‌بینی و پیشنهاداتی برای رویکرد کلی مطرح کرد.

 

حسن روحانی رئیس جمهور در مجمع سالیانه بانک مرکزی گفت: «اگر در سال ۹۲ می‌گفتیم در سال ۹۵ تورم تک رقمی خواهیم داشت، شاید حتی باور آن برای بعضی از مدیران و مسئولان بانکی نیز سخت بود. این دستاورد بزرگ باید حفظ شود، البته بی خبر نیستم؛ برخی به بهانه مخالفت با دولت به امید و آینده ملت ضربه می زنند که البته این اقدامات بر مبنای کم‌عقلی و کمبود عقل است و گر نه مخالفت با دولت معنایی ندارد. مبارزه با دولت به معنای مبارزه با منافع ملی و ضربه زدن به امید و اعتماد مردم است.» این نقل قول بیش از سایر گفته‌ها مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفت. روزنامه کیهان برداشت خود را به صفحه اول آورد: «حسن روحانی: مخالفان دولت کم‌عقلند!» که مشابه تیترهای وطن امروز، جوان و شرق است. فرهیختگان بدون آن که اشاره‌ای به گفته‌های رئیس جمهور در صفحه اول داشته باشد، عکسی از بنی صدر را در حال سخنرانی منتشر کرد و نوشت:«بنی‌صدر درباره‌ی مخالفانش چه می‌گفت؟» و مناسبت انتشار مطلب را سالگرد  ۱۴ اسفند ۱۳۵۹ دانست که به تحلیل نویسنده «اوج رادیکالیسم بنی‌صدر»بود.

روزنامه‌های شهروند، همشهری و خراسان بخش‌های دیگری از این سخنرانی را برای تیتر یک انتخاب کردند؛ از این که «چرا بانک‌های ما بنگاه‌دار شده‌اند؟» و «بانک رفاقتی، بانک اسلامی نیست» تا میزان «اشتغال خالص در ۴ سال». شهروند چند مطلب تولیدی هم دارد که فارغ از کیفیت متن، سوژه می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد؛ از دغدغه‌ی اسب‌داران خوزستانی برای حفظ نژاد اسب‌های اصیل تا مصاحبه با کیمیا علیزاده، برنده مدال برنز المپیک ۲۰۱۶.  همشهری هم مصاحبه‌ای با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت که گفته: «قوانین فیلترینگ نیاز به اصلاح دارد» و تیتر دیگری از پیگیری پرونده‌ی موسوم به «املاک نجومی» که نقل قولی از عضو سابق شورای شهر اسلامی تهران. خراسان هم صفحه ای ویژه‌ی دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله واعظ طبسی اختصاص داد با تیتر:« یادبود یار صادق انقلاب».

پس از خبر صدور حکم جلب برای سعید مرتضوی رسانه‌های مختلف به ابعاد این موضوع پرداختند اما شاید از معدود دفعاتی باشد که سیاست روز به عنوان یک روزنامه با گرایش اصولگرایی در صفحه اول موضعی نسبتا منفی به این پرونده نشان می‌دهد و از تعبیر «یک قاضی مجرم» در تیتر یک استفاده می‌کند. نویسنده در بخشی از متن نوشت: «مرتضوی باید آینه دیگران و البته نمونه‌ای برای قوه‌ قضاییه باشد، چندی پیش رئیس قوه قضاییه از علنی کردن جرم قضات گفت که اتفاقا همه استقبال کردند و حالا شاید از اطاله دادرسی و نحوه برخورد با مرتضوی بتواند تجاربی را برای دیگر قضات خاطی رعایت کند البته با امید به اینکه قاضی خاطی دیگری هیچ‌گاه وجود نداشته باشد. »

روزنامه شرق صفحه اول امروز را به طور تقریبا کامل به تبلیغ سالنامه‌ی خود اختصاص داد و با عکسی از اسحاق جهانگیری نوشت: «۱۴۰۰ خیلی دور خیلی نزدیک». روزنامه مصاحبه سردبیر با ابراهیم گلستان را هم به صفحه اول آورد که درباره‌ی روشنفکری در ادبیات است و گلستان در بخشی از آن گفته است: «حرف شما درست است، باید روشنفکرانی حدِ واسط مردم و حاکمیت باشند. این کار باید بشود. همان‌طور که سعدی گفته است: «گفتیم و بر رسول نباشد به‌جز بلاغ». جز این وظیفه دیگری ندارید. نمی‌توانید ترتیبی دهید که نسلی این‌طور یا آن‌طور بار بیاید. نمی‌شود و هیچ‌کس نمی‌تواند! تصادفات و اتفاقاتی که پیش می‌آید، مدرسه‌هایی که باز می‌شود و روزنامه‌هایی که خوانده می‌شود، اینها خرده‌خرده و قطره‌قطره بچکاند و رسوب کند تا آدم را آدم کند.» و در بخش دیگری تأکید کرده: «اگر فکری در مغز شما پرورش پیدا کرده است، باید آن را بگویید. خِست احمقانه‌ای است اگر بخواهید این افکار را برای خودتان نگه دارید. باید بگویید، حالا ممکن است این فکر به هیچ‌کس نرسد یا کسی این حرف را برندارد، که این حرف علیحده است!»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here