زمان انتشار : ۱۳ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۲۲ | کد خبر : 467426 |

تیترها از «مصدق» تا «خادم» نوشتند/ روایت «ایران» از «دختران شین آباد»

شفقنا رسانه- ماجرای استعفای رسول خادم با انتشار بیانیه دوم خود همچنان سوژه رسانه هاست. آسمان آبی با طرحی از خادم به این موضوع پرداخت و نوشت: «فیتیله پیچ». تیتر خوب و مناسب با رویکرد مطلب است. روزنامه در متن سعی کرده با فعالیت های رسول خادم، وضعیت کشتی در ایران را بعد از استعفای او با برخی صاحبنظران بررسی کند. کاری که روزنامه ها باید برای رفع ابهام صحبت های خادم انجام دهند و فقط به نقل قول ها و اظهار نظرها متکی نباشند و نظر افراد مرتبط را در این زمینه جویا شوند. روزنامه های شهروند و بهار هم عکس یک خود را به این موضوع اختصاص دادند. تیتر هر دو بخشی از صحبت های خادم است. شهروند در متن به آنچه رسول خادم در هر دو نامه خود بیان کرد، و بهار هم به واکنش چهره های سیاسی و ورزشی پرداخت. آسمان آبی پرداخت بهتری نسبت به این دو روزنامه دارد.


صحبت های اسحاق جهانگیری درباره دهه شصتی ها که روز گذشته بعضی روزنامه های اصولگرا آن را توهین به متولدان این دهه خواندند، امروز هم با نقل قولی توضیحی از جهانگیری به چند روزنامه آمد که گفته منظورش توهین به متولدان این دهه نبوده است. روزنامه اعتماد عکس و تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت«بهانه جویی از اصلاح طلبان» تیتر صریح است و با عکس هماهنگی خوبی دارد. روزنامه مصاحبه هایی با کارشناسان داشت و به بررسی بحران ها و وضعیت جامعه شناختی و ارتباطاتی متولدین این دهه پرداخت. نیره توکلی جامعه شناس توضیح داده« متولدین دهه ۶٠ در پرتلاطم‌ترین و ناامید‌کننده‌ترین سال‌ها به دنیا آمدند. آنها در شرایطی به دنیا آمدند که از طرفی فضای کشور انقلابی بود و گروه‌های مشارکت‌کننده در انقلاب مطالبات گوناگونی داشتند که امکان پاسخ به آنها وجود نداشت . یکی از نیازها مساله اشتغال است که می‌بینیم بطور سیستماتیک بدتر شده است و این بدتر شدن هم صرفا تقصیر دولت نیست و نتیجه عوامل متعددی است.» همچنین روزنامه در بخشی از گزارش خود به واکنش توئیتری برخی چهره های اصلاح طلب و اصول گرا در برخورد با اظهارات جهانگیری پرداخته است. جام جم هم عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و تیتری با هشتگ نوشت:«دهه شصتی ها زیادند زیادی نه». تیتر انتقادی و با رویکرد روزنامه هماهنگ است. عکس هم به نظر می رسد متولدان دهه های قبل را با دهه شصت در یک مسیر نشان بدهد. روزنامه می توانست از طرح برای این موضوع استفاده کند تا خروجی بهتری داشته باشد.

دیروز در کمیسیون نامگذاری شورای شهر خبری منتشر شد که قرار است خیابان کارگر شمالی به مصدق تغییر نام دهد. قانون در واکنش به همین خبر نوشت«قرارمان فاطمی تقاطع مصدق». تیتر با توجه به عناصر تاریخی آن جذاب است و در متن مصاحبه هایی با اعضای شورای شهر داشته و نظر آنها را درباره این تغییر نام جویا شده است. حجت نظری یکی از اعضای این کمیسیون درباره انتخاب این خیابان گفته نظر مردم را با حساب کاربری خود در توئیتر پرسیده و توضیح داده« یکی از کاربران خیابان کارگر شمالی را برای نامگذاری خیابان مرحوم مصدق پیشنهاد داد؛ آن هم با این استدلال که کسی خیابان کارگر شمالی را با نام کارگر شمالی خطاب نمی کند و همه آن را به نام امیرآباد می شناسند و بخش جنوبی این خیابان هم همیشه به نام کارگر شناخته می شده است.» روزان هم عکس و تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت«مصدق به امیر آباد می رود» تیتر خبری است و روزنامه در متن سعی کرده به انتقاد این اقدام از سوی شورای شهر بپردازد. این روزنامه ادعا کرده با این تغییر نام سردرگمی مردم برای نام بردن از این خیابان بیشتر می شود و نوشته «انگار تهران قحطی خیابان دارد که شورای شهری ها از سر ناچاری و کمبود خیابان، یک راست خاطرات مردم با شهر را هدف گرفته اند.» روزنامه سازندگی هم نوشت«بازگشت مصدق» و در گزارشی به فرایند این نامگذاری پرداخت و در گفت و گویی با محمد توسلی نخستین شهردار تهران پس از انقلاب، درباره این تغییر نام و اهمیت و ارزش آن بحث کرد. طرح خوبی از مصدق هم به صفحه اول آمد.

برجام و متعهد ماندن آمریکا به آن به صفحه اول چند روزنامه آمد. روزنامه همشهری تیتر و عکس یک خود را به گفت و گو با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه اختصاص داد و نوشت: «وارد بازی راضی کردن ترامپ نمی شویم». تیتر صریح و مناسب گمانه هایی است که این روزها درباره موضع ظریف مطرح کرده اند. موضع ایران در برجام مقابل آمریکا، مسائل منطقه و رویکرد ایران و استراتژی گفت و گو مهم ترین محورهایی است که در این مصاحبه به آنها پرداخته شده است. روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک خود از تلاش های اروپا برای ماندن آمریکا در برجام نوشت. روزنامه می توانست از نظر فعالان سیاسی و ارزیابی آنها در تیتر خود استفاده کند تا دید تحلیلی و اطلاعات بیشتری به مخاطب بدهد. کیهان تیتر یک خود را به سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران اختصاص داد و در تیتری طولانی هدف این دیدار را «کلاه برجام ۲» خواند. روزنامه در متن مذاکرات فرانسه بر سر مناطق خاورمیانه و پیدا کردن راهکار برای آن را زیر سوال برد و ادعا کرد «سؤالی که در افکار عمومی ایجاد می‌شود این است که فرانسه با کارنامه سیاه در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی، آیا اصلا در جایگاهی هست که بخواهد درباره مسائل منطقه‌ای اظهارنظر کند و یا راهکاری ارائه دهد؟!» روزنامه سیاست روز هم تیتر طولانی برای این موضوع نوشت و نتایج برجام و اقدامات ایران در این زمینه را نوعی امتیاز دهی به کشورهای غربی خواند.

 

پیگیری سوژه های گذشته بسیار مهم است و در مواردی می تواند ابعاد تازه ای را برای مردم و مسئولان باز کند. روزنامه ایران عکس یک خود را به دختران شین آبادی اختصاص داد که مهمان روزنامه بودند، با مطرح کردن مسائل و مشکلات شان از نهادها خواسته اند به آنها هر چه سریع تر رسیدگی شود. تیتر کلی است و روزنامه می توانست مهمترین مسئله را به تیتر آورد. عکس معمولی هم برای آن انتخاب شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here