زمان انتشار : ۱۲ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۴۷ | کد خبر : 467360 |

«دهه‌شصتی‌ها» و «قدرت‌نمایی پوتین» به تیترها آمدند

شفقنا رسانه- دیدار وزیر اوقاف سوریه و جمعی از علمای این کشور با رهبری انقلاب اسلامی به صفحه اول روزنامه‌ها آمد. بیشتر روزنامه‌ها از جمله کیهان، وطن امروز، سیاست روز، قدس، رسالت، جوان و اطلاعات، عکس مشابهی از این دیدار کار کردند و در تیتر بر بخشی یکسان از سخنان ایشان تمرکز کردند. انتخاب عکس قدس و وطن امروز نسبت به سایرین بهتر است.

سخنان اسحاق جهانگیری درباره دهه ۶۰ در همایش روز جهانی آینده درباره‌ی دهه شصتی‌ها یکی از بحث‌های روز شبکه‌های اجتماعی شد. صبح نو و فرهیختگان بازتاب این سخنان را به صفحه یک خود آوردند. صبح نو نوشت:«دهه‌شصتی‌های مشکل ساز» و فرهیختگان اظهارات جهانگیری را «پاک کردن صورت مسئله» خواند. صبح نو به اظهارات جهانگیری انتقاد کرد و در پایان متن نوشت: «شاید دلجویی از متولدین دهه ۶۰ به‌خاطر این قیاس‌های اشتباه و اظهارات ناامید کننده آقای جهانگیری کاری سخت باشد،‌ اما اگر آقای جهانگیری شجاعت اعلام این موضوع را که در ایام انتخابات تندروی کرده داشته و آن را عموماً  اعلام کرد، حالا انتظار افکار عمومی نیز این باشد که استعفا یا کناره‌گیری معاون اول مرهمی بر درد و مشکلات فزاینده دهه شصتی‌ها باشد که دولت به جای چاره‌جویی، ناکارآمدی‌شان را بر گردن این نسل از فرزندان انقلاب اسلامی می‌اندازد.» و در ادامه ادعا کرد:«استعفایی که شاید هم به دلیل اختلافش با دولت و بی‌توجهی به جایگاه او از سوی برخی چهره‌های نزدیک به رییس‌جمهور رخ دهد.» فرهیختگان این اظهارات جهانگیری را با این رویکرد که معاون اول مقصر مسئله اشتغال را دهه‌ی شصتی‌ها می‌داند، در گفت‌و‌گو با چند مدرس اقتصاد بررسی کرد. همه‌ی مصاحبه‌شوندگان ادعا کرده‌اند این صحبت‌های جهانگیری ناشی از شکست دولت در برنامه‌های اشتغالزایی است. وحید شقاقی یکی از مصاحبه‌شوندگان در بخشی از این متن توضیح داده« با هر نگاه سطحی هر کسی می‌توانست بفهمد که دهه ۹۰ دهه اشتغال دهه شصتی‌هاست. دولت یازدهم باید با بحث اشتغال شروع می‌کرد. وقتی شعار بهبود فضای کسب‌وکار را رها می‌کند، اصلاح نظام بانکی در جهت اشتغالزایی را انجام نمی‌دهد و… این فرصت به تهدید تبدیل می‌شود. پنج سال زمان کمی نیست و دولت باید توجه به اشتغال را از ابتدا شروع می‌کرد.»

روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک خود را به مصاحبه با مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و دارایی اختصاص داد و عکس خوبی برای آن انتخاب کرد. تیتر «سلبریتی پاسخگو» تحلیل روزنامه است از پاسخ‌های او درباره نقش وزارت اقتصاد در اقتصاد ایران که در زیرتیتر آمده است: «روحانی فرماندهی می‌کند/دوستان نظر می‌دهند و پاسخگویی با من است».


روزنامه قانون در تیتر یک خود به بررسی وضعیت موسسات مالی و اعتباری و اقدامات صورت گرفته در مجلس و بانک مرکزی پرداخته و نوشت:«چرخه غیر مجاز». تیتر ترکیب خوبی دارد ولی اگر روتیتر نبود مشخص نمی‌شد موضوع مطلب چیست. روزنامه در متن با اشاره به وضعیت کنونی مؤسسات مالی در گفت‌وگو با کارشناس ارشد بانکی به بررسی یکی از موسساتی پرداخت که اخیرا از سود ۲۶ درصدی خبر داده و تبعات و پیامدهای چنین طرح‌هایی را در کشور بررسی کرد. این کارشناس توضیح داده «این تبلیغات برای جذب سپرده مانعی ندارد اما این که بخواهند سپرده‌هایی با نرخ های ۲۰ درصد به بالا جذب کنند، ایراد دارد و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. این نرخ‌ها معقول و متناسب با بازدهی در اقتصاد ایران نیستند.»

دیروز ۴۰ چنار ده ساله در خیابان ولیعصر کاشته شد که قرار است اینها جایگزین درختان مبتلا به سرطان رنگی شوند. شرق نوشت«چنارهای اصفهانی جای چنارهای تهرانی» که تیتر خوبی نیست و اگرچه در متن درستی این اقدام شهرداری را بررسی کرد اما در صفحه اول نشانه‌ای از این رویکرد نیست. حسین آخانی استاد گیاه‌شناسی دانشگاه تهران به شرق گفته «من به جایگزینی درختان این خیابان خیلی خوش‌بین نیستم و معتقدم بهتر است قبل از این کارها عملیات بهسازی فضای رشد این درختان را فراهم کرد، بلوار طبیعی درست شود و فضای طبیعی ایجاد کرد که خاک با فضای آزاد و هوا در تماس باشد و نزولات آسمانی را مستقیما دریافت کند». شهروند و همشهری هم عکس یک خود را به این اقدام شهرداری اختصاص دادند و هر دو تیترهای امیدوارانه برای کاشت این چنارها نوشتند. کیفیت عکس شهروند از همشهری بهتر است. هر دو روزنامه صحبت‌های نجفی و راه اندازی کمپین«درخت در کنار سبزی» در شهرداری را منعکس کردند اما شرق کار تحلیلی بهتری نسبت به دو روزنامه انجام داد.

رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود در مجمع فدرال این کشور به معرفی دستاوردهای جدید در حوزه نظامی پرداخت که گفته می‌شود مهمترین بخش این سخنرانی بود. خراسان در تیتر یک خود نوشت«خط و نشان اتمی پوتین» تیتر کوتاه است و روزنامه در متن بخشی از سخنان پوتین در این مراسم را منعکس کرد. آفتاب یزد هم با عکسی از پوتین این اظهارات را «نمایش قدرت پوتین» خواند. عکس کیفیت خوبی دارد و با تیتر هماهنگ است. روزنامه سازندگی نوشت «مرد یا نامرد؟» تیتر کوتاه ولی مبهم است. با این حال روزنامه عکس خوبی از پوتین انتخاب کرد و نوشت در گزارش روزنامه به این پرسش پاسخ می‌دهد که اتحاد ایران و روسیه استراتژیک است یا ایدئولوژیک. و یکی از پاسخ‌ها به این پرسش را در سرمقاله آورد که «روسیه متحد استراتژیک ایران می‌تواند باشد اما متحد ایدئولوژیک نه». فارغ از کیفیت متن‌‌ها از این منظر که روزنامه تلاش کرده نگاه تحلیلی داشته باشد و صرفا خبر را بازتاب ندهد، این پرداخت خوب است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here