زمان انتشار : ۱۰ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۰۸ | کد خبر : 467322 |

تیترهای ورزشی همپای سیاست در روزنامه‌ها/ خبر «اخراج» بدون منبع

شفقنا رسانه-روز گذشته برخی از منابع خبری آلمانی ادعا کردند سوخت رسانی به هواپیمای وزیر امور خارجه ایران در جریان کنفرانس مونیخ توسط ارتش آلمان انجام شده است. این ادعا در روزنامه‌های اصولگرا با رویکردی یکسان منعکس شد که به خاطر نوع کلمات استفاده شده در تیترها و تاکید بر «هواپیمای ظریف» بیشتر در راستای تحقیر نماینده‌ی سیاست خارجی کشور به نظر می‌رسد تا نقد برجام. کیهان در تیتر دوم خود به این ادعا واکنش نشان داد و علت آن را «خیانت مشترک اروپا و آمریکا» خواند. تیتر طولانی و کنایه‌ای است. روزنامه وطن امروز نوشت «باک خالی برجام»تیتر کوتاه است و در رو تیتر و زیر تیتر توضیحات تکمیلی آن بیان شده است. روزنامه در متن به ادعاهای رسانه‌های آلمانی در این باره تاکید کرده است. اگرچه در آخر گزارش نقل قولی از سخنگوی وزارت امور خارجه کار کرده که این ادعا را تکذیب کرده اما در مجموعه‌ی تیتر این مطلب بدون توجه به این تکذیب خبر آمده است. جوان و سیاست روز هم در تیترهایی مشابه که طولانی و کنایه‌ای هستند، به همان منابع خبری آلمان بسنده کردند. سیاست روز در متن به رسانه‌های داخلی انتقاد کرده که چرا به خاطر مصلحت‌اندیشی سکوت کرده‌اند. این روزنامه ادعا کرده است «وقتی چیزی منتشر نمی‌کنند رسانه‌های غربی با مطرح کردن یک ادعا گوی سبقت را از محافل رسانه‌ای داخلی می‌ربایند و آلمان در دیپلماسی رسانه‌ای پیش دستی می‌کند.» در چنین مواردی بهتر است که روزنامه‌ها مجموع نقل‌قول‌ها و منابع را ببینند و صرفا با استناد به منابع خارجی درباره ی مسائل ملی اظهار نظر نکنند. همچنین با مطلع شدن از افراد مربوطه اطلاع‌رسانی بدون جانبداری و شفاف داشته باشند تا مخاطب در جریان اصل ماجرا قرار بگیرد.

استعفای ناگهانی رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی، و به دنبال آن استعفای دسته جمعی اعضای شورای فنی کشتی آزاد سوژه رسانه‌ها شد. اعتماد در تیتر و عکس یک خود به این موضوع پرداخت و نوشت:«برزخ کشتی». تیتر خوب و آهنگین است و با عکس متناسب است. آرمان امروز هم نوشت«بازتاب استعفای رسول کشتی». ترکیب رسول کشتی جالب به نظر نمی‌رسد و روزنامه می‌توانست از واژه‌های دیگر برای بازتاب این استعفا استفاده کند.

تغییر وضعیت همکاری بعضی از اساتید با دانشگاه آزاد اسلامی که اساتید آن را اخراج و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی آن را قطع همکاری تعبیر می‌کنند؛ به سوژه‌ی اصلی و فرعی چند روزنامه تبدیل شد. آفتاب یزد امروز با عکسی از صادق زیباکلام یکی از این اساتید که روز گذشته در گفت‌وگو با هفت صبح گفته بود قصد شکایت از دانشگاه آزاد را دارد، به این موضوع پرداخت و پرسید: «حق با زیباکلام است؟» روزنامه با غلامرضا ظریفیان هم مصاحبه و بخش‌هایی از آن را به عنوان سوتیتر مطرح کرد. سازندگی در واکنش به این خبر طرحی از زیباکلام را کار کرد و در تیتر تغییرات اخیر در دانشگاه آزاد اسلامی را به «انقلاب فرهنگی۲» تعبیر کرد. اگرچه روزنامه از خبر اختصاصی اخراج داوری اردکانی خبر داد اما در متن به جز «گفته می‌شود» و «آخرین‌ خبرها» منبعی برای این خبر نیست. چنین خبری باید منبع قابل اعتماد داشته باشد و اگر روزنامه می‌خواهد این احتمال را مطرح کند نهایتا می‌تواند به آوردن همین جمله‌ها به عنوان یک پیش‌بینی در متن بسنده کند. آوردن آن به تیتر اصلی به عنوان یک خبر قطعی و دقیق اشتباه و غیرحرفه‌ای است.

بازی دربی امروز به صفحه اول چند روزنامه آمد و رویکرد اغلب آنها توجه به سرمربی‌ها بود. ایران نوشت «رینگ آزادی» تیتر کوتاه است و در کنار طرح خوبی معنی پیدا می‌کند که این بازی فوتبال را مسابقه دو سرمربی دیده است. روزنامه مصاحبه‌ها و یادداشت‌هایی را به همین مناسبت تدارک دیده که فارغ از کیفیت متن‌ها رویکرد درستی است. قانون هم از طرح خوبی استفاده کرد و در رویکرد مشابه ایران نوشت: «قرار مغزها» که با توجه به صحبت‌های سرمربی هر دو تیم در نشست دربی ۸۶ چنین تیتری مناسب به نظر می‌رسد. روزنامه گفت‌وگوهایی با مهاجم‌های پیشین استقلال و سرمربی پیشین پرسپولیس داشت که هر کدام به اهمیت این بازی و تشریح چگونگی هر دو تیم مقابل هم اشاره کردند. روزنامه خبر ورزشی نوشت: «نترسید، نلرزید» تیتر کوتاه و آهنگین است و طرح خوبی از سرمربی های هر دو تیم با استفاده از رنگ تیم آنها کار کرد. خراسان هم نوشت: «احتیاط و انتحار! در انتظار شهرآورد۸۶» تیتر آهنگین و خوب است و با توجه به سیاست روزنامه در جای مناسبی قررا گرفت. روزنامه گل هم از «دربی جام و جبران»نوشت. تیتر جذاب و خوب است و روزنامه با عکسی از هواداران دو تیم که در صفحه به دو قسمت تقریبا مساوی تقسیم شده‌اند، مثل سایر روزنامه‌ها پیش‌بینی از نتیجه‌ی بازی ارائه نداد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here