زمان انتشار : ۲۵ بهمن ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۵:۵۰ | کد خبر : 466925 |

بررسی وضعیت مطبوعات به توسعه رسانه‌ها کمک می‌کند

شفقنا رسانه- مدیرعامل مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران گفت: بررسی وضعیت روزنامه‌ها و سایر مطبوعات کشور در مجلس شورای اسلامی می‌تواند به توسعه و بهبود موقعیت رسانه‌های مکتوب کمک کند.

«محمدتقی روغنی‌ها» در گفت‌وگو با ایرنا با استقبال از پیشنهاد نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: بررسی هزینه‌ها و منابع درآمد روزنامه‌های خصوصی و روزنامه‌هایی که امتیاز آنها به سازمان‌ها و مراکز دولتی و حکومتی تعلق دارد می‌تواند برای حل مشکلات و دستیابی به راهکارهایی برای توسعه رسانه‌های کشور مؤثر واقع شود.
نصرالله پژمانفر نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس دوشنبه با بیان این که هزینه‎های گزاف روزنامه‎های دولتی توجیه ندارد، گفته بود که این موضوع را در مجلس بررسی خواهیم کرد.
روغنی ها در این زمینه توضیح داد: روزنامه‌هایی که دولتی خوانده می‌شوند شرایط کاملاً متفاوتی از نظر تأمین هزینه‌ها دارند و به‌عنوان مثال مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران که مجموعه و روزنامه‌های دولتی را منتشر می‌کند مؤسسه‌ای است که به صورت یک بنگاه اقتصادی اداره می‌شود ولی برخی دیگر از روزنامه‌ها وضعیت متفاوتی دارند.
او خاطرنشان کرد: روزنامه ایران گرچه با مشکلاتی روبه‌رو شده است اما با توجه به درآمدهای حاصل از انتشار آگهی و فروش تا حدود زیادی هزینه‌های خود را تأمین می‌کند اما روزنامه‌هایی مانند «ایران دیلی» به زبان انگلیسی و «الوفاق» به زبان عربی که براساس سیاست‌های کلی نظام باید منتشر شود توجیه مالی ندارند و براساس مصالح و اهداف سیاسی و اقتصادی کشور انتشار می‌یابند.
مدیرعامل موسسه مطبوعاتی ایران تصریح کرد: همچنین «ایران سپید» که با خط بریل برای نابینایان هر روز منتشر و برای آنان ارسال می‌شود روزنامه‌ای منحصر به فرد در جهان محسوب می‌شود و اهدافی انسانی و اخلاقی را دنبال می‌کند اما این گونه روزنامه‌ها طبعاً درآمدی ندارند و هزینه آنها باید به نحوی تأمین شود.
روغنی‌ها از روزنامه‌ها به عنوان ابزاری مؤثر برای توسعه همه جانبه کشور نام برد و ابراز امیدواری کرد حمایت اصولی و منطقی از این رسانه‌ها به گسترش زمینه‌های فرهنگی روزنامه‌خوانی در کشور کمک کند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here