زمان انتشار : ۲۵ بهمن ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۰۳ | کد خبر : 466893 |

حمایت تیترها از «علی کریمی»/ «ابراهیم در آتش»؛ تیتر مشابه با دو نگاه متفاوت

شفقنا رسانه- گرد و غبار شدید در خوزستان که زندگی مردم این منطقه را در روز گذشته مختل کرد، در عکس و تیتر چند روزنامه از جمله ایران، ابتکار، خراسان، شهروند و همشهری دیده شد. عکس‌های انتخاب شده همه خوب است. عکس خراسان به خاطر کودک، ماسک و پس‌زمینه‌ی غبار نمای متفاوت‌تری نشان می‌دهد اگر چه در پس‌زمینه هیچ عنصر آشنایی از شهرهای خوزستان وجود ندارد و مثل عکس همشهری و ابتکار نشانه‌های شهری به مخاطب نشان نمی‌دهد که محل عکاسی شهر اهواز است. اما تیتر ایران، خراسان و همشهری مشابه و خبری است و می‌توانست رویکرد تحلیلی یا گزارش از مکان پررنگ‌تر باشد که خواننده دید بهتری به موضوع داشته باشد. شهروند تیتر خوبی برای این مسئله کار کرد:«فراتر از تحمل» که صریح و  کوتاه است و همین می‌تواند توجه خواننده را جلب کند. فرایندی نگاه کردن به موضوعات و سوژه‌ها می‌تواند یکی از کارکردهای مهم روزنامه‌ها باشد. خراسان در تیتر یک خود با گزارش میدانی از وضعیت مردم سرپل ذهاب نوشت «سرپل ذهاب؛ کوچ از چادر به کانکس» با توجه به این که گزارش میدانی بوده، می‌توانست تیتر جذاب‌تری کار کند اما ادامه‌دار بودن گزارش که با شماره‌ی دو در کنار روتیتر یادآوری شده و پیگیری سوژه دو نکته مهم و قابل توجه است که امیدواریم تا به نتیجه رسیدن آن به معنای پیگیری همه‌ی رسانه‌ها و رفع مهمترین مشکلات فعلی توسط مسئولان ادامه داشته باشد.

پرونده درگذشت کاووس سیدامامی و بررسی چگونگی فوت او باعث شده تا همچنان اخباری در این زمینه‌ در رسانه‌ها بازتاب داشته باشد. ابتکار در تیتر یک خود از «همه‌ شواهد خودکشی سیدامامی» نوشت که البته این فرضیه در حال بررسی است و بهتر بود روزنامه تیتر قطعی برای آن نمی‌نوشت. بهتر است روزنامه‌ها برای چنین سوژه‌هایی به گزارش‌های تحقیقی و دقیق‌تر روی بیاورند که نکته تازه‌ای برای مخاطب داشته باشد. جوان و کیهان هم در تیتر یک خود به نقل از دادستان تهران تیترهایی طولانی کار کردند که البته این اظهارات پیش از این در رسانه‌ها منتشر شده و بهتر است رسانه‌ها اطلاعات بیشتری در اختیار مخاطب قراردهند.

مناظره علی کریمی با محمدرضا ساکت، دبیرکل فدراسیون فوتبال یکی از سوژه‌هایی بود که بعد از برنامه ۹۰ به رسانه‌ها آمد. روزنامه‌های زیادی امروز به آن واکنش داده‌اند هر چند عکس بیشتر آنها یکی است ولی تیترها به فراخور خط مشی هر روزنامه متفاوت است. روزنامه ایران هم در یکی از تیترهای فرعی خود به این موضوع پرداخت و نوشت «شفاف‌سازی روی صندلی داغ». رویکرد حقوقی روزنامه به موضوع خوب است اگرچه تیتر به خاطر استفاده از ترکیب «صندلی داغ» معمولی شد.

همدلی این موضوع را به عکس یک خود آورد و با تیتر انتخابی‌اش حمایت خود را از صحبت‌‌های کریمی نشان داد. تیتر اگرچه با توجه به توضیح روی عکس معنی پیدا می‌کند و با عکس هماهنگ است اما بهتر بود از معنای آن تیتری نوشته می‌شد که ضرورتی برای نوشتن این توضیح بر روی عکس نبود. این روزنامه در تیتر یک خود در گزارشی به عمل جراحی در میان مردان پرداخت و تیتر خوبی متناسب با سیاست روزنامه برای آن انتخاب کرد اگرچه به خاطر استفاده از ترکیب «قشنگ شدن» در تیتر به نظر می‌رسد «زیبایی» ویژگی زنانه تعریف شده است.

بهار هم در عکس یک علی کریمی را «شهروند مسئول» خطاب کرد که تیتر کوتاه و خوب متناسب با سیاست روزنامه در حمایت از کریمی است. هفت صبح هم با عکسی مشابه نوشت:«نبرد در هفت جبهه». تیتر این روزنامه مناسب‌تر و بهتر از دیگر روزنامه‌ها است چون وعده داده به واکاوی هفت پرونده‌ای که کریمی نام برد، پرداخته است و همین باعث می‌شود برای خواننده تازگی و جذابیت داشته باشد. این روزنامه در تیتر یک خود به ویزیت نامتعارف دو پزشک مشهور در عالم سیاست هم پرداخت. تیتر انتقادی و خوب است و روزنامه تلاش کرد پاسخ‌هایی برای پرسش های روزنامه و مخاطب بیابد.

روزنامه آفتاب یزد هم تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت«لشکر تک نفره». تیتر صریح است ولی اگر روتیتر نداشت تیتر برای خواننده مبهم می‌شد. عکس یک این روزنامه هم درباره‌ی وضعیت خانه صادق هدایت است که روزنامه ادعا کرده میراث فرهنگی «بی‌توجهی عامدانه» به آن دارد.

نوسانات بازار ارز این روزها واکنش زیادی را به همراه داشته است. قانون در تیتر یک خود نوشت: «دلار در عرش/ ریال در فرش». تیتر آهنگین و بدون ابهام است. وطن امروز هم تیتر و عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد ولی در تیتر یک خود نقل قولی از سخنگوی دولت آورد در حالی که می توانست نگاه تحلیلی به این موضوع داشته باشد.

آسمان آبی تیتر و عکس خوبی با رویکرد تحلیلی برای نوسانات ارزی انتخاب کرد و وعده داد با مصاحبه با کارشناسان ریشه‌های این ماجرا را بررسی می‌کند. دنیای اقتصاد از حوزه بورس به جریان این نوسانات پرداخت. تیتر تحلیلی است و نگاه متفاوت‌تری را دنبال می‌کند.چنین تیتری می‌تواند برای مخاطب این روزنامه جذابیت داشته باشد. آسمان آبی تیتر مهمی هم درباره‌ی حقوق متهم در نظام حقوقی کشور دارد و به نقل از عمادالدین باقی نوشت:«مجرمیت فرد حقوق او را ساقط نمی‌کند».

حاشیه‌های جشنواره فیلم فجر و اظهارات حاتمی کیا همچنان تیتر روزنامه‌ها است. وقایع اتفاقیه و سازندگی به دلایل اعتراض‌های ابراهیم حاتمی کیا پرداختند و اگرچه هر دو تیتر مشابهی نوشتند: «ابراهیم در آتش». اما با توجه به آنچه در صفحه اول به نمایش گذاشته شده رویکردها یکسان نیست؛ یکی وجه انتقادی و دیگری وجه حمایتی پررنگ‌تری دارد و البته سازندگی وعده داده پشت پرده اعتراض او را هم به مخاطب ارائه می‌کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here