زمان انتشار : ۲۳ بهمن ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۵:۲۲ | کد خبر : 466866 |

چرا «روزنامه» را «مجله» می‌نامند؟ پاسخ‌های سردبیران «سازندگی» و «آسمان آبی» را بخوانید

شفقنا رسانه- سمیرا بختیار: روزنامه‌ «سازندگی» که بعد از تغییر وضعیت انتشار اولین شماره آن امروز به دکه آمد در بالای لوگوی خود از تعبیر «مجله‌ی بامدادی» استفاده کرده که به تعبیر «روزنامه‌ی مجله‌ای» در کنار لوگوی «آسمان آبی» از نظر معنا نزدیک است. اگرچه برخی معتقدند تحلیل باید جایگزین خبر برای روزنامه باشد و خبر خام دیگر نقشی در جذب مخاطب ندارد اما آیا به این معناست که می‌توان مرز سنتی روزنامه‌ و مجله را به هم ریخت تا آنجا که آنها را ادغام شده دانست و اساسا تحلیل‌های یک روزنامه تا چه حد می‌تواند از نظر عمق و شیوه‌ی انتشار به تحلیل مجله با نقش سنتی تحلیل وقایع نزدیک شود. «شفقنا رسانه» از سردبیر این دو روزنامه درباره‌ی علت به کار بردن این تعبیر‌ها برای رسانه‌شان پرسیده‌ است و این که رویکرد این روزنامه‌ها در به کارگیری تحلیل و تولید محتوای روزانه چه خواهد بود؟

شباهت به هفته‌نامه، پرداخت انتزاعی نیست

محمد قوچانی سردبیر روزنامه «سازندگی» درباره‌ی تعبیر «مجله بامدادی» به شفقنا رسانه توضیح می‌دهد: منطق این عنوان برای روزنامه این بود که در حال حاضر مطبوعات روزانه کارکرد خبری خود را از دست‌ داده‌اند و شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر این کارکرد را دارند و الآن مطبوعات روزانه بیشتر به مجله‌ها و هفته‌نامه‌ها شبیه شده‌اند اما معنایش این نیست که به موضوعات، انتزاعی و ذهنی بپردازند. می‌توانند موضوعات را در قالب بحث‌های خبری اما با بررسی‌های تحلیلی و عمیق‌تری کار کنند.

او ادامه می‌دهد: این اصطلاحی است که در حال حاضر در ژورنالیسم تلویزیونی هم مورد توجه قرار گرفته است. مجله‌ای بودن عنوان روزنامه‌ی ما به معنای بسته خبری است یعنی به ‌جای این که هزار خبر منتشر کنیم ۱۵پرونده خبری منتشر می‌کنیم. قصد داریم برای روزنامه هم مانند هفته‌نامه عکس را به ‌صورت تمام صفحه منتشر کنیم. هر چند فرم ثابتی نداریم و ممکن است در قالب طرح و نقاشی یا عکس‌های دیگر باشد و این ممکن است بسته به موضوع تغییر کند.

نمی‌خواهیم اخبار روابط عمومی منتشر کنیم

حامد شفیعی، سردبیر روزنامه «آسمان آبی» هم درباره تعبیر «روزنامه‌ی مجله‌ای» به شفقنا رسانه می‌گوید: ما می‌خواستیم این تفاوت بین این روزنامه با روزنامه‌های دیگر احساس شود و مخاطب این تفاوت را به لحاظ قطع، گرافیک و محتوا دریابد چون این روزنامه دقیقاً شبیه مجله است.

او ادامه می‌دهد: بعضی از اساتید ارتباطات و پیشکسوتان مطبوعات وقتی به دفتر روزنامه آمدند همه می‌گفتند یک هفته‌نامه هستید که روزانه منتشر می‌شوید. برای همین این عنوان را گذاشتیم تا مخاطب بداند می‌خواهیم کارکرد روزنامه را تغییر دهیم. در عصر حاضر روزنامه دیگر نباید خبر روز گذشته را منتشر کند که خبر سوخته محسوب می‌شود. روزنامه‌ها بیشتر گزارش دارند تا تحلیل. تحلیلی کار کردن یعنی یک موضوعی را پرورش دهیم، واکاوی کنیم و ابعاد مختلف آن را کشف کنیم. تعریف ما در ابتدا برای روزنامه این بود که گفتیم نسبت به همه حوزه‌ها سوژه‌محور هستیم. نمی‌خواهیم اخبار روابط عمومی‌ها را منتشر کنیم چون آن بر عهده فضای مجازی و خبرگزاری‌هاست.

شفیعی مثال می‌زند: اگر بخواهیم به  قیمت ماشین بپردازیم با قطعه سازان، کارشناسان اقتصادی و مسئولان مرتبط به خودروسازی صحبت و توضیحات آن‌ها را جمع‌بندی می‌کنیم و در قالب یک بسته در چهار صفحه آن را به مخاطب ارائه می‌دهیم.

او ادامه می‌دهد: سعی کرده‌ایم به موضوعات روز بپردازیم هرچند تعریف موضوع روز با تعریف کلیشه‌ای این سال‌ها برای رسانه‌ها متفاوت بوده است. ما به دنبال این نیستیم چه کسی چه حرفی زده و چه خبری شده است. سوژه روز برای ما یعنی مردم با چه مسائلی درگیر هستند یا چه موضوعی از چشم خیلی‌ها پنهان است. تلاش می‌کنیم به سوژه‌ها  به‌صورت فرایندی نگاه کنیم.

شفیعی می‌گوید: روزنامه‌ها خیلی درگیر فضای مجازی هستند و به‌نوعی به آن‌ها وابسته می‌شوند درصورتی‌که باید برعکس باشند. اگر مطبوعات می‌خواهند زنده باشند و مخاطب داشته باشند، باید مستقل از فضای مجازی باشند. نمی‌گویم فضای مجازی را نادیده بگیرند، آن را ببینند ولی وابسته نباشند. در حال حاضر صفحات بیشتر روزنامه‌ها موج‌سواری بر روی اتفاقات فضای مجازی است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here