زمان انتشار : ۲۱ بهمن ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۰۹ | کد خبر : 466774 |

تیترها از «راهپیمایی تماشایی» نوشتند

عکس: آرشیو ایرنا

شفقنا رسانه- دیدار رهبری انقلاب اسلامی با کارکنان و فرماندهان نیروی هوایی ارتش به صفحه یک بسیاری از روزنامه‌ها آمد. روزنامه ایران، شرق، شهروند، اطلاعات، کیهان و جمهوری‌اسلامی عکس و تیتر یک خود را به این دیدار اختصاص دادند. عکس این روزنامه بیشتر جمعیت حاضر در این دیدار را نشان می‌دهد و تیتر آن متناسب با اتفاق‌های اخیر جامعه است. این روزنامه‌ها بیشتر به توصیه‌های رهبری برای شرکت در راهپیمایی و شکایت مردم از تبعیض پرداختند.
روزنامه ایران همچنین در تیتری درباره‌ی آغاز نوسازی بافت‌های فرسوده در چند استان نوشت که تیتری طولانی است و بهتر بود بر وجه اهمیت این نوسازی در تیتر تاکید می‌کرد که می‌تواند ترغیب‌کننده مردم به همکاری در این زمینه باشد. همچنین صفحات ویژه‌ای را به «تحلیل و پاسداشت انقلاب اسلامی» اختصاص داد.
روزنامه شرق در تیتر یک خود تحلیلی بر سخنان آیت الله هاشمی شاهروی نوشت که در یک برنامه تلویزیونی گفته «مدتی است مطرح است که در بازنگری قانون اساسی کشور ما همانند برخی از کشورهای دو مجلسی، با دو مجلس اداره شود؛ هم‌اکنون نیز می‌توان گفت که مجمع تشخیص مصلحت نظام مقدار مهمی از وظایف مجلس سنا در نظام‌های دومجلسی را انجام می‌دهد». تیتر کوتاه و خوب است. نویسنده در تحلیل مجلس سنا با مجمع تشخیص مصلحت نظام را مقایسه کرده و همچنین واکنش‌های برخی چهره‌ها به حضور آیت‌الله شاهرودی در تلویزیون و گفته‌هایش را منعکس کرده است. عکس یک روزنامه شهروند هم دیدار رئیس جمعیت هلال احمر به مناطق شرقی و جنوبی کشور است. عکس ارتباط چندانی با تیتر ندارد با این که تیتر مناسبی است. بهتر است به جای مسئولان یک سازمان ماموریت‌ها و رویکردهای کلی آن مورد توجه روزنامه باشد و به تیتر و عکس بیاید.

جوان هم تاکید رهبری انقلاب اسلامی در برخورد با ظلم و فساد را به تیتر یک خود آورد:«اژدهای هفت سر فساد حتما باید نابود شود» چند زیرتیتر دیگر را هم به این دیدار اختصاص داد که باعث شلوغی صفحه یک روزنامه شده است. روزنامه طرحی از جمعیت را نشان می‌دهد که برای ۲۲ بهمن آماده می‌شوند. طرح ساده، خوب و متناسب با سیاست روزنامه است.


روزنامه قدس، صبح نو و خراسان تیتر مشترکی از سخنان رهبری انقلاب اسلامی را نوشتند و به تماشایی بودن راهپیمایی در ۲۲ بهمن اشاره کردند. عکس یک صبح نو از راهپیمایی‌های سال‌های گذشته است که به خاطر سیاه سفید بودن عکس، تاریخی و مستند بودن و این که جمعیت زیادی را نشان می‌دهد، خوب و با تیتر تناسب دارد. روزنامه همچنین ویژه‌نامه‌ای برای سالگرد انقلاب اسلامی با عنوان «راه چهل ساله» دارد. قدس و خراسان عکس‌های ضعیف‌تری را کار کردند در حالی که آرشیو روزنامه‌ها می‌تواند منبع خوبی برای یافتن عکس‌های مناسب‌تر باشد.

روزنامه اعتماد تیتر یک را به صفحات ویژه سالگرد انقلاب اسلامی اختصاص داد و از «۳۹ سال خاطره و مخاطره» نوشت. تیتر آهنگین و خوب است و عکس خوبی برای آن انتخاب شد. در یکی از تیترهای فرعی هم از مصاحبه‌ای با عکاس انقلاب اسلامی «کاوه کاظمی » با تیتر «ناظر بی‌غرض» خبر داد. تیتر فرعی بالای صفحه هم درباره‌ی انتقاد موسوی خوئینی‌ها از احمد جنتی است که تیتر روزنامه مشابه نامه‌های اداری نوشته شده است. این روش در نوشتن تیتر معمول نیست ولی در این مورد با توجه به روتیتر معنا را می‌رساند. در بخشی از متن این نامه آمده است: «بنده انکار نمی‌کنم که مردم مشکلات معیشتی دارند و این مشکلات عمیق و گسترده است، ولی این مطلب مهم نباید دستاویز کسانی شود که می‌خواهند علت تمام نارضایتی‌ها را بر دوش این دولت و دولت‌های گذشته بگذارند، کسانی که با اقدامات نسنجیده خود به شخصیت انسانی، سیاسی و اجتماعی مردم لطمه‌ها و صدمات شدیدی وارد کرده‌اند و ضربه‌هایی به روحیه آزادیخواهی و آزادگی ملت زده‌اند که زخم ناشی از مشکلات معیشتی و اقتصادی را دردناک‌تر و عمیق‌تر از آنچه هست احساس می‌کنند. پس مقامات عالی کشور مانند آیت‌الله جنتی باید با بصیرت لازم به اعتراض‌های مردم نگاه کنند و در عمق زخم ناشی از مشکلات معیشتی و اقتصادی، زخم‌های عمیق‌تری را ببینند.»

روزنامه هفت صبح در تیتر یک خود از رونمایی طرح جدید دولت برای رونق صنعت مسکن نوشت. تیتر آهنگین است اگر سوتیتر ها نبودند تیتر کلی و مبهم به نظر می‌رسید. ماجرای گوشی های سامسونگ و المپیک زمستانی هم باعث شد تا عکس افراد مرتبط به آن در کنار یکدیگر به عکس یک روزنامه تبدیل شود که برش‌های آن خوب نیست. روزنامه می‌توانست از طرح استفاده کند. همچنین با توجه به فاصله‌ی زمانی خبر تا امروز بهتر بود پشت پرده این ماجرا یا نکته انتقادی به آن در تیتر می‌آمد.

تیترهای مرتبط به بودجه سال ۹۷ از جمله بودجه شهرداری تهران در روزهای گذشته به یکی از سوژه‌های روزنامه‌ها تبدیل شده است. آفتاب یزد در تیتر یک خود درباره‌ی بعضی ردیف‌ها در بودجه‌ شهرداری تهران نوشت و تیتر زد: «۴۵ میلیارد تومان پاداش اتفاقی» در روتیتر هم آن را «عجیب و غریب» خواند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here