زمان انتشار : ۱۰ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۸:۰۴ | کد خبر : 465130 |

نمای بسته/ فیلتر تلگرام حلال مشکلات نیست!  

شفقنا رسانه- پیام فوری اغلب کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی فیلتر شدن احتمالی این برنامه است. در واقع به نظر می‌رسد اغلب کاربران برای این که بتوانند این پیام تلگرامی را منتقل کنند یا حتی در کانال تلگرامی‌ خود آدرس‌های دیگر نرم افزارها را به دست مخاطبان برسانند، مجبور شده‌اند از فیلترشکن استفاده کنند. اگرچه معاون سیاسی وزیر کشور امروز گفته که این اختلال‌ها در اینستاگرام و تلگرام مقطعی است (اینجا) اما تا زمان نوشتن این متن، اخبار حاکی از زیاد شدن فشارها برای فیلتر دائمی این نرم‌افزار است و البته هنوز مشخص نیست مقصد بعدی کجا است. با توجه به تجربه‌ی قبلی کوچ کاربران از وایبر به خاطر اختلالات زیاد و امکانات بیشتر تلگرام بعید است این نرم‌افزار ارتباطی بتواند جایگزین شود. نرم‌افزارهای ایرانی مثل سروش هم که پیش از این با وجود تبلیغات بسیار نتوانسته بودند رضایت مخاطب ایرانی را جلب کنند چرا که مهمترین دغدغه‌ی کاربر ایرانی همیشه حفظ حریم خصوصی بوده است.

به هر حال ممکن است در روزهای آینده نرم‌افزارهای دیگری معرفی شود که بتواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند اما چند نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه شود:

یکم- انسداد بیشتر راه‌های ارتباطی شاید در کوتاه‌مدت بتواند از التهاب وضع موجود کم کند اما آن را به هر مقدار که هست-کم یا زیاد- از بین نمی‌برد. قطعا کاربران راه ارتباطی دیگری را جایگزین می‌کنند و این رفتار اگر باعث کاهش اعتماد مردم به مسئولان نشود، به افزایش آن هم کمکی نمی‌کند.

دوم- صداوسیما با برپایی تریبون آزاد و نه انتخاب گزینشی به صداهای مختلف در این تجمع‌ها امکان شنیده شدن بدهد.

سوم- بخش اطلاع‌رسانی دولت باید سیستم دریافت اطلاعات خود را قوی‌تر کند تا بتواند با اطلاعات دقیق‌تر پاسخ‌های بهتری به معترضان و مردم ارائه کند. به همان اندازه که باید نیازها و پرسش‌های افراد اعتراض‌کننده شناخته شود، به دیگرانی که نمی‌دانند دقیقا چه اتفاقی افتاده است؛ باید پاسخ داده شود. پاسخگویی دقیق به جامعه آرامش می‌دهد نه سکوت.

چهارم- اختلال در تلگرام و اینستاگرام بر تضعیف نقش رسانه‌های رسمی در گزارش و اطلاع‌رسانی مستقیم به مخاطبان هم تأثیرگذار است. شاید بسته شدن دو یا چند کانال فرعی موجب راحتی گروهی اندک شود، اما قطع دسترسی به راه‌های اطلاع‌رسانی رسمی و دقیق‌تر معایب بیشتری دارد. مگر آن که هنوز فکر می‌کنند کانال تلویزیونی می‌تواند راهگشای همه‌ی مسائل باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here