زمان انتشار : ۱۰ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۳۶ | کد خبر : 465094 |

تجمعات اخیر در روزنامه‌ها بررسی شد؛ از واکنش‌ها تا پیشنهادها

شفقنا رسانه- واکنش‌های رسمی به تجمع‌های روزهای اخیر در روزنامه‌های امروز هم بازتاب پیدا کرد و کم کم، موضع‌گیری مطبوعات در برابر این اتفاقات روشن می‌شود. روزنامه بهار که دیروز خطاب به مسئولان نوشته بود که لطفا بشنوید، امروز نقل قول هشداردهنده وزیر کشور را تیتر کرد:«در تجمعات شرکت نکنید». با این حال همزمان، مصاحبه‌ای با غلامرضا حیدری انجام داد که بر لزوم پاسخگویی به مردم تاکید می‌کرد. روزنامه آرمان امروز هم ترجیح داد موضع رسمی دولت را به نقل از وزیر کشور بازتاب دهد؛ تاکید بر مدنی کردن اعتراض‌ها و درخواست برای برگزاری تجمع.

هفت صبح عکس و تیتر اصلی خود را به بازنشر واکنش‌ها و خبرها اختصاص داد و عکس‌هایی از چهره‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا به صفحه اول آورد که درباره‌ی این تجمع‌ها اظهارنظرهایی کرده‌اند همراه با این پرسش:«یکی به ما بگوید چه خبر است؟»

روزنامه آفتاب یزد به یکی از مسائلی که در شعارهای روزهای اخیر مطرح شد و یکی از عوامل تجمع‌ها عنوان می‌شود، یعنی اقتصاد ایران پرداخت. عکس اصلی به حسین شریعتمداری و تیتر و ‌گزارش، به تحلیل‌های روزنامه کیهان درباره وضعیت اقتصاد ایران اختصاص داشت و تیتری دیگر، مشکلات اقتصادی ایران را از موضع خود بررسی کرد. فارغ از کیفیت متن، تیتر خوبی برای این گزارش انتخاب شد:«چرا اقتصاد ایران به اینجا رسید؟»

«هوشیاری سیاسی» کلیدواژه چند روزنامه نزدیک به دولت در مواجهه با اعتراض‌ها بود؛ روزنامه ایران نوشت که باید از راه تندروی و فضای هیجانی جلوگیری کرد. این روزنامه از معدود روزنامه‌هایی بود که آغاز سال نو میلادی را دید و با طرح یک در صفحه اول نوید پرونده‌ای درباره‌ی بررسی سال گذشته و پیش‌بینی سال جدید را داد. اعتماد مصاحبه‌ای با آیت الله محقق داماد درباره «الهیات محیط زیست» نوشت که روشن نیست منظور چیست و تیتر، چند واقعیت را در کنار هم و مرتبط با یکدیگر نشان می‌دهد:«فساد، رشوه، زلزله». اما دو تیتر دیگری که درباره اعتراض‌ها انتخاب شد، یکی نقل قولی از محبیان بود: «از اعتراض‌ها برای تسویه حساب استفاده نکنید» و دیگری، تیتر روزنامه برای گزارش خود از این تجمع‌ها:«ضرورت هوشیاری جریان‌های سیاسی».

همشهری هم پرونده‌ای برای پایان ۲۰۱۷ تدارک دید و با تیتر «غیرمنتظره‌های سپید و سیاه» به صفحه اول آورد. عکس اما چندان هماهنگ و منطبق با تیتر نیست. تیتر یک روزنامه «وقت تدبیر» اگرچه کلی است اما پیشنهاد روزنامه برای بررسی تجمع‌های اخیر است و تحلیل چند کارشناس هم به صفحه اول پیوست شده است.

راهپیمایی ۹ دی ماه، به عکس و تیتر اصلی چند روزنامه از جمله کیهان و جوان تبدیل شد. جوان، این شعارهای این روز را در ارتباط با اعتراض‌ها دید و نوشت که راهپیمایان، حساب تهیدستان را از منافقان جدا می‌دانند. تیتری دیگر را هم به هشدار وزیر ارتباطات به «خشونت‌های تلگرامی» اختصاص داد که با عکس ضعیفی از وزیر همراه شد. البته این خبر با توجه به فیلتر شدن کانال مورد نظر و پیام مدیر تلگرام به این درخواست قدیمی است و بهتر بود آخرین خبر در این زمینه به صفحه اول می‌آمد. روزنامه کیهان که تا پیش از این، کل دولت و کابینه را در دو دوره ریاست جمهوری یازدهم و دوازدهم مورد نقد قرار می‌داد، امروز در زیرتیتر و‌ به نقل از مدیرمسئولش، ایده جدیدی را مطرح کرد؛ «سختی معیشت و ناراضی کردن مردم، ماموریت فتنه‌گران نفوذی‌ در دولت است».

شرق و روزان هم واکنش‌های رسمی به تجمع‌ها را به صفحه اول آوردند. شرق تیتری کلی زد و روزان اظهارات سیاستمداران دولت و مجلس را به شنیدن صدای مجلس و دولت تعبیر کرد. اما جای گزارش‌های میدانی در صفحه اول خالی است.

روزنامه خراسان و قدس هم عکس‌هایی از راهپیمایی دیروز به صفحه اول آوردند. خراسان از «نه به فرصت طلبان، مطالبه معیشتی از مسئولان» نوشت و قدس «پای کار انقلابیم» را برای تیتر یک انتخاب کرد و در روتیتر تأکید کرد مردم با وجود «گلایه‌های معیشتی» آمده‌اند و عکس راهپیمایی در چند شهر را در کنار هم قرار داد.

جامعه فردا عکس خوبی از یکی از تجمعات انتخاب کرد و راه حل را «اصلاح اقتصادی و آزادی اجتماعی» دانست.  در یکی از تیترهای فرعی هم نقل قولی از تقی آزاد ارمکی آورد که گفته « مردم دنبال حرکت‌های رادیکال نیستند»

شهروند امروز دو مطلب مهم دارد یکی درباره‌ی زندگی معلولان در چادرها و کانکس‌ها بعد از زلزله کرمانشاه و دیگری به مناسبت روز مهاجرت که اختلاف برخورد قانون با زنان و مردان مهاجر بررسی شد. تیترها اما کلی است و جذابیت زیادی ندارد. با این که کمتر به این موضوعات و حداقل با این زاویه دید پرداخته شده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here