زمان انتشار : ۱۰ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۰:۵۲ | کد خبر : 465063 |

همهمه خبری و شتابزدگی در تفسیر تجمع‌ها

شفقنا رسانه- کامبیز نوروزی، کارشناس حقوق رسانه به بهانه خبرها و تفسیرهای تظاهرات در چندشهرایران در کانال تلگرامی‌اش نوشت:

لااقل در ایران تلگرام و فضای مجازی بیش از آن که دانایی تولید کند، گاهی به توهم دانایی کمک می کند. بعضی وقت‌ها هم بیش از این که به گردش اطلاعات کمک کند، همهمه خبری می آفریند. در تظاهرات پراکنده در بعضی شهرهای کشور، خیلی از چیزها هنوز نامعلوم است. مثلاً تظاهر کنندگان چند نفر بوده اند؟ واقعاً در چند شهر تظاهرات شده است؟ کیفیت تظاهرات چه بوده؟ در کجاها نیروهای پلیسی و امنیتی چه مواجهه‌ای با تظاهرکنندگان داشتند؟ اگر یک خبر با روایت‌ها و تصویرهای متعدد زیاد منتشر شود، به معنای آن نیست که خود آن خبر گسترده و بزرگ بوده است. مثلا از یک واقعه ۱۰۰-۲۰۰ نفر عکس یا خبر می گذارند. بعضی هم اصلاً منبع نشاندار و معلومی ندارند. وقتی از یک خبر این تعداد روایت دیده می شود، تصور می شود خبر خیلی بزرگ و وسیع بوده است.
محیط تلگرام می تواند با انتشار وسیع روایت‌های مختلف از یک خبر، آن را در چشم مخاطب بزرگ جلوه دهد . چنین وضعیتی موجب می شود همه تصور کنند آن واقعه خیلی بزرگ بوده یا آنها همه چیز را می دانند و دیده اند و مطلع اند. سپس در کوتاه‌ترین زمان انبوه واکنش‌ها تفسیرها و تحلیل ها شروع می شود. تلگرام و اینستاگرام و توئیتر امکان می‌دهد که تحلیلها و تفسیرهای فراوان، به سرعت به اخبار اضافه شوند. اضافه شدن تحلیل ها و واکنش های شبه تحلیلی به اخبار ، به طور اجتناب ناپذیر و ناخواسته، هم به تشدید وضعیت آگراندیسمانی کمک می کند و هم بر تصور دانایی، هم افزایش غیرقابل شمارش تفسیرها. این هم افزایی ها در کنار هم منجر به یک سردرگمی خبری و تحلیلی می شود که مثل هر سردرگمی دیگر، اضطراب تولید می‌کند.
ماده اولیه هر تحلیل و تفسیر از هر واقعه‌ای ” اطلاعات ” است. اگر از آن واقعه اطلاعات کافی وجود نداشته باشد، تفسیر و تحلیلها بیهوده و بی مایه و ذهنی خواهند بود. الان تقریباً اطلاعات دقیق و مناسبی از تظاهرات پراکنده امروز چند شهر ایران در دست نیست . همهمه خبری موجود تلگرامی هم نمی تواند تصویری دقیق ارائه کند . با این حال فضای تلگرام پر شده است از انواع تحلیل ها و راهنمایی ها که اکثراً هم به نوعی تقریباً قطعی تصوراتی را عرضه می کنند . تحلیل و تفسیری که مستند به اطلاعات کافی از یک واقعه خبری نباشد ممکن است تصویرهای غلطی از واقعیت، یا واقعیت های پنهان ارائه کنند و همه سردرگم شوند.
در میان همهمه خبری و خصوصاً با ضعف مفرط رسانه های رسمی ، کسانی که به عنوان فعال سیاسی یا رسانه ای یا مدنی شناخته می شوند ، اگر به جای تحلیل های زودرس و فوری که به دلایل پیش گفته چندان هم متکی به وقایع واقعی شاید نباشند، تلاش کنند بر اساس تجربه عملی و شناخت خود از مسائل کشور قبل از تحلیل، با پایش و پالایش خبرها، خبرهای درست را استخراج کنند و در اختیار مردم قرار دهند، کمک خیلی بیشتری می توانند به مردم بکنند. این کار با کمی صبر و حوصله امکان پذیر و مفیدتر است. اجازه دهید اول ببینیم چه خبر است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here