زمان انتشار : ۹ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۶:۳۰ | کد خبر : 465054 |

حضور کمرنگ قوه مقننه و قضاییه در سامانه دسترسی به اطلاعات

شفقنا رسانه- شمار دستگاه‌های اجرایی بخش‌های دولتی و خصوصی پیوسته به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ۱۳۱ دستگاه رسید و با این که این روند سیر صعودی گرفته، اما حضور زیرمجموعه‌های دو قوه مقننه و قضائیه در این سامانه بسیار کمرنگ است.

به گزارش ایرنا، با نگاهی به سامانه رونمایی شده انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و بر اساس آمار موجود در این سامانه، همه ۳۱استانداری سراسر کشور به این سامانه وصل شده و در زمینه پاسخگوئی به درخواست ها و شکایات فعال هستند، این در حالی است که تنها یک شهرداری ( شهرداری کرج) از کل شهرداری های سراسر کشور به سامانه وصل شده است.
همچنین بر اساس آمارهای موجود، از ۳۴۹ زیر مجموعه قوه مجریه تنها ۸۰ دستگاه، از ۱۰زیر مجموعه قوه مقننه تنها یک مجموعه و از ۱۲ زیر مجموعه قوه قضائیه تنها یک بخش در سامانه فعال شده اند.
در مجموع تا ۹ دی ماه (امروز)، تعداد یک هزار و ۱۳۳ درخواست در سامانه ثبت شده که ۹۷۴ درخواست از سوی سازمان‌ها و نهادهای متصل به سامانه پاسخ داده شده است.
میانگین پاسخگوئی دستگاه‌های متصل به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به درخواستها و شکایات در سامانه ۸۶ درصد است که در این میان، وزارتخانه های «کشور» با ۹۸ درصد پاسخگوئی، «امور اقتصاد و دارائی» با ۹۶ درصد، «کار، تعاون و رفاه اجتماعی» با ۱۰۰ درصد پاسخگوئی و «بانک مرکزی» با ۹۹ درصد پاسخگوئی به نسبت تعداد درخواستها در صدر دستگاه‌های پاسخگو قرار دارند.
همچنین در مقابل، حدود ۹۴ شکایت در سامانه ثبت شده که به ۵۱ مورد آن پاسخ داده شده است و مابقی نیز در حال بررسی و پیگیری است.
**اعضای جدید سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
وزارت ورزش و جوانان، معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، شهرداری کرج و بانک های آینده، گردشگری، توسعه صادرات ایران و سینا طی هفته گذشته به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شده اند.
بانکها و موسسات اعتباری در میان دستگاه‌های متصل به سامانه، حضوری تقریبا فعال داشته و انتظار می رود در آینده ای نزدیک این تعداد افزایش یافته و روند صعودی به خود بگیرد تا در سالی که مزین به شعار «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده است بتوان دستگاه‌های اجرایی کشور نیز همراه و همگام علاوه بر فعالیت در بخش های تولیدی و اداری و… در زمینه پاسخگویی و ارائه اطلاعات نیز به افکار عمومی و مردم فعال باشند.
علاقه مندان، دستگاه‌های اجرایی بخش های دولتی و خصوصی و همچنین مخاطبان می توانند برای اطلاع از وضعیت پاسخگوئی دستگاههای اجرایی متصل به سامانه به http://foia.iran.gov.ir/web/guest/organs و http://foia.iran.gov.ir/web/guest/-12 مراجعه کنند.
به گزارش ایرنا، در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات این سامانه، در ۱۷ تیرماه ۹۶ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر ارتباطات رونمایی و کار خود را آغاز کرد.
مطابق سیاست‌های عمومی دولت، همزمان و حتی پیش از ابلاغ آخرین آیین‌نامه این قانون، جهت‌گیری پورتال‌های دستگاه‌ها به سمت انتشار اطلاعات تغییر کرده است اما پذیرش درخواست «دسترسی به اطلاعات» عملاً پس از این شروع ‌شده است.
ماده یک آیین‌نامه اجرایی ماده (۸) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات آورده است: هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می‌تواند درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را به صورت برخط از طریق درگاه الکترونیک حقیقی با ثبت‌نام در سامانه به نشانی foia.iran.gov.ir و ایجاد حساب کاربری، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه حضوری به واحد اطلاع‌رسانی مؤسسه درخواست‌شونده، تسلیم کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here