زمان انتشار : ۹ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۵۵ | کد خبر : 465034 |

تیترها تجمع‌های اعتراضی را چگونه بازتاب دادند؟

شفقنا رسانه- تجمع‌های اعتراضی روزهای قبل در غالب روزنامه‌ها، حداقل یک تیتر فرعی را به خود اختصاص داد اما کمتر عکسی از آن‌ها منتشر شد. روزنامه هفت صبح تجمع مشهد را در تیتر برجسته کرد و به دیگر شهرها نپرداخت. روزنامه در گزارش خود، تحلیل‌اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را بازتاب داد. تیتر دیگر روزنامه هم مربوط به افزایش چشمگیر شکایت‌ها از دندانپزشکان بود که می‌تواند در شماره‌های بعدی به موضوع تحلیل و پیگیری تبدیل شود.


روزنامه قانون، مشکلات معیشتی را عامل اعتراض چند روز اخیر دانست اما محور و موضع اصلی‌اش، تاکید بر حمایت قانونی از امنیت تظاهرکنندگان و معترضان بود. تیتر «اجرای مردمی اصل ۲۷» در کنار متن قانون قرار گرفت که از آزادی تجمع در صورت حمل نکردن سلاح نوشته است. روزنامه تیتر دیگر خود را هم به ورود بخش خصولتی یا شبه‌خصوصی به تئاتر اختصاص داد که عرصه را بر تئاتر مستقل تنگ کرده است:«پای تئاتر خصولتی بر گرده تئاتر خصوصی». تیتر می‌توانست کوتاه‌تر و ساده‌تر شود.


روزنامه بهار، کمی پررنگ‌تر از دیگر روزنامه‌ها به این اعتراض‌ها پرداخت؛ هم به دلیل انتخاب تیتر «لطفا بشنوید»، هم روتیتری که ادعا می‌کند مردم از همه جناح‌ها ناراضی‌اند، و هم عکسی از محاصره شدن تجمع‌کنندگان در حلقه نیروهای امنیتی.

موضع روزنامه‌های اصولگرا در مواجهه با اعتراض‌ها، تقریبا مشترک بود؛ حمایت ضمنی از اعتراض‌ها و هشدار نسبت به مرزبندی با ضدانقلاب و منافقین. روزنامه سیاست روز نوشت:«آقایان مسئول عینک بزنید!» و موضوع این اعتراض‌ها را «مطالبه به حق» نامید. روزنامه جوان هم این تجمع‌ها را «تجمع‌های صنفی مردم» نامید درحالیکه تجمعات صنفی، ویژگی‌های مشخصی دارند از جمله اشتراک شغل تظاهرکنندگان در حالی که چنین ویژگی‌‌ای در تجمع‌های روزهای اخیر دیده نشده است. محور اصلی تیتر و زیرتیتر هم بازتاب واکنش حسن روحانی بود:«دشمنان،‌ پشتوانه اجتماعی نظام را هدف گرفته‌اند».

روزنامه‌های آرمان امروز و همشهری اظهارنظر اسحاق جهانگیری درباره این تجمع‌ها را هم بازتاب دادند. روزنامه آرمان امروز تاکید دارد که پشت پرده این اعتراض‌ها،‌ «تحریک دلواپسان» است و نقل قول جهانگیری را هم خطاب به آن‌ها دانست اما با این حال، این اتفاقات را «آژیر خطر برای همه» نامید. همشهری عکس ضعیف و رسمی از خوش و‌ بش و دیدار جهانگیری انتخاب کرد که نسبتی با اظهارنظر او و انتقادش از نشانه گرفتن امید مردم، ندارد. محتوای تولیدشده در صفحات داخلی هم غالبا با رویکرد آرام کردن اعتراض‌ها است از جمله گفت‌وگو درباره «تبعات تزریق یأس به جامعه» یا «راه‌های عبور از انتقادهای اقتصادی». یکی از تیترهای فرعی روزنامه درباره کودکان زباله‌گرد است که پیش از این همین رویکرد در تیتر در روزنامه‌های دیگر هم تکرار شده بود. بهتر است روزنامه‌ها به کسانی بپردازند که از کار کردن این کودکان نفع می‌برند و آنها را شناسایی و معرفی کنند و صرفا با رویکرد احساساتی با این مسئله مواجه نشوند.

روزنامه شهروند در یکی از تیترهای اصلی خود به مهاجرت از تهران به دیگر استان‌ها پرداخت. تیتر تعمیم‌دهنده‌ی «تهرانی‌ها کوچ می‌کنند» در کنار آمار مهاجرت بیش از ۳۵۰ هزار مهاجرت از سال ۹۰ تا ۹۵، که آمار چشمگیری در مهاجرت محسوب نمی‌شود، غلط انداز به نظر می‌رسد. همچنین روزنامه آلودگی هوا و ترافیک را در روتیتر به عنوان عوامل این مهاجرت‌ها خوانده که بهتر بود عوامل دیگری از جمله افزایش بی‌رویه قیمت مسکن و ‌هزینه زندگی را هم در نظر می‌گرفت.

روزنامه همدلی گزارشی میدانی از یک شب حضور در میان معتادان و کارتن‌خواب‌های منطقه ۱۵ را منتشر کرد و تیتر «خماری به وقت خاوران» را برای آن انتخاب کرد. عکس مستند منتشر شده به خوبی آشفتگی فضا را نمایش می‌دهد، بنابراین انتخاب مناسبی است.

روزنامه اعتماد مهاجرت نخبگان را به صفحه اول آورده و به نقل از سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تیتر زده که مهاجرت سالانه ۱۵۰ هزار دانشجو دروغ بزرگ است. در بخشی از متن هم ستاری گفته: «من با وزیر علوم چین و رییس آکادمی علوم چین صحبت کردم و پرسیدم شما که ٣٣٠ هزار دانشجو در امریکا دارید آنها را بورس می‌کنید؟ گفت بورس در امریکا ممنوع است. وقتی امریکایی‌ها پول اینها را می‌دهند چرا ما پول‌شان را بدهیم؟ ما سیستمی گذاشتیم که به کشور برگردند. ٣٣٠ هزار چینی با پول امریکایی‌ها در امریکا تحصیل می‌کنند و این ایرادی ندارد و باید ساختاری داشته باشیم که از این بچه‌ها استفاده کنیم چه در قالب برگشتن‌شان به کشور و چه در قالب اینکه ورک‌شاپ و کنفرانسی داشته باشند یا شرکت‌های خودشان را در داخل کشور داشته باشند.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here