زمان انتشار : ۷ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۶:۱۴ | کد خبر : 465000 |

تذکرات مهم رهبری تیتر یک روزنامه های امروز

شفقنا رسانه- واکنش صریح رهبر انقلاب به تحرکات و اظهارنظرهای اخیر اعضای دولت‌ نهم و‌ دهم، تبدیل به یکی از تیترهای اصلی روزنامه‌های امروز شد.

اعتماد عکس تمام‌صفحه خود را به این خبر اختصاص داد اما روتیتری بیش از حد طولانی را انتخاب کرد که برخلاف قاعده، در خودش نقل قول مستقیم هم داشت که باعث شد انتخابی غیرحرفه‌ای محسوب شود:«رهبر انقلاب با اشاره به اینکه “من از اشکالاتی که در قوه قضاییه و ‌مجریه است بی‌اطلاع نیستم” فرمودند». روزنامه گزارشی هم درباره قراردادهای شرکت‌های بزرگ نفتی پس از توتال نوشت، از جمله گازپروم، نفت OMV و پتروناس که طرح‌های پیشنهادی خود را برای توسعه میدان چشمه‌خوش ارایه کرده‌اند.


غالب روزنامه‌های اصولگرا مانند سیاست روز و جوان، این تیتر را از میان سخنان دیروز انتخاب کرد:«بگویید با امکانات کشور چه کرده‌اید نه اینکه اپوزوسیون شوید»؛ عبارتی که هم خطاب به رییس‌جمهور پیشین است و هم خطاب به دولت کنونی.


تیتر «اپوزیسیون بازی ممنوع» انتخاب مناسب روزنامه وطن امروز بود اما روتیتری سه خطی با توضیحاتی که می‌توانست از آن حذف شود، انتخاب درستی نبود.

روزنامه آرمان که دیروز به بازتاب ایده ائتلاف اصولگرایان و اصلاح‌طلبان به نقل از باهنر پرداخته بود امروز در تیتر مصاحبه‌اش با محمد کیانوش راد، این پیشنهاد ائتلاف را یک «شگرد سیاسی» خواند. بااینکه این ترکیب، بار معنای مثبتی ندارد اما بهتر بود زیرتیتری هم در توضیح بیشتر موضع مصاحبه‌شونده کار می‌شد تا کمتر مبهم باشد. عکس خوبی هم با تیتر، همراه نشد.

یکسال پیش از این، روزنامه شهروند در گزارش میدانی خود، پدیده «گورخوابی» را نامگذاری و وارد ادبیات رسمی کشور کرد. امروز گزارش مفصل دیگری در پیگیری وضعیت گورخواب‌های نصیرآباد منتشر کرد که نشان می‌دهد گورخواب‌ها، نه تنها بهبودی در وضعیت‌شان رخ نداده بلکه به جای گور، در بیابان‌ها و باغ‌ها می‌خوابند. متن گزارش اشاره بلندی هم به گزارش پارسال و واکنش‌ها به آن را هم در خود دارد که چندان ضروری بنظر نمی‌رسد و اشاره مختصری به آن‌ها کافی بود.

چند روز پیش روزنامه‌ها «سهم قلم» سعید مرتضوی را تیتر کردند اما کمتر به جزئیات آن پرداختند. امروز روزنامه شرق گزارشی اگرچه نه چندان مفصل اما با جزئیات و اطلاعات خوبی را کار کرد که پرداخت مجدد به عملکرد مرتضوی، سرنوشت سازمان تامین احتماعی و همداستانی فسادهای بابک زنجانی و برخی مدیران سازمان محسوب می‌شود. روزنامه سرمقاله خود را به هم به یادداشتی از ناصر فکوهی درباره فرآیند سلبریتی‌سازی از آدم‌های عادی و نه هنرمند و‌ ورزشکار در ایران کار کرد که آن را صرفا تقلیدی از راه مدرنیته در غرب می‌داند که به شکلی اشتباه، درحال دادن است.


روزنامه قانون در دو تیتر فرعی خود به دو پدیده اجتماعی مهم پرداخت؛ یکی افزایش خودکشی‌ها در میان زلزله‌زدگان کرمانشاه که با تیتر «گسل خودکشی در کرمانشاه!» بیان شد و بهتر بود علامت تعجبی در انتهای آن گذاشته نمی‌شد. موضوع دیگر، پدیده شوهرکشی است که به گفته روزنامه، به راهی برای رهایی زنان از شرایط غیرقابل تغییر زندگی‌شان تبدیل شده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here