زمان انتشار : ۷ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۵:۳۱ | کد خبر : 464997 |

دستور پوتین برای رصد شبکه های اجتماعی

شفقنا رسانه- روزنامه ایران نوشت:

میترا جلیلی: انتخابات ریاست جمهوری روسیه در سال ۲۰۱۸ برای این کشور بسیار حیاتی است و در این راستا ولادیمیر پوتین مقامات مسئول را موظف کرد تا بر فعالیت برخی از کمپانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی و دخالت احتمالی آنها در سیاست داخلی، نظارت داشته باشند.
پوتین ۶۵ ساله که برای ۱۷سال سکاندار این کشور بوده، بازهم برای ریاست جمهوری تا ۲۰۲۴ یعنی ۷۲سالگی خیز برداشته است و می‌خواهد همچنان رئیس جمهوری باقی بماند. وی که در دیدار با رهبران پارلمان درباره قانون جدید «عوامل خارجی» دیدار داشت، در سخنرانی خود گفت: ما نیاز داریم که مراقبت کنیم و بدانیم که کمپانی‌های مختلف چگونه در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و تا چه اندازه در حیات سیاست داخلی ما دخیل هستند. پوتین در سخنرانی خود ادامه داد: باید به دقت آنالیز و تحلیل شود که این کمپانی‌ها اکنون چگونه عمل می‌کنند و طی انتخابات روسیه چه برنامه‌هایی خواهند داشت. وی همچنین یادآور شد که این موضوع هرگز به معنای کم شدن آزادی بیان در اینترنت و ممانعت از آن نیست.
هرچند وی در این سخنرانی از هیچ کمپانی ویژه‌ای نام نبرد ولی این‌طور به نظر می‌رسد که از فعالیت عوامل خارجی یا برخی کمپانی‌های داخلی نگران است. پوتین که بارها توسط امریکا و سایر کشورهای غربی، متهم به دخالت در انتخابات آنها شده است، ماه قبل در پاسخ به فشارهای غیرقابل قبول امریکا به رسانه‌های روسیه و مسکو، قانونی را مصوب کرد که به موجب آن، مقامات مسئول می‌توانند رسانه‌های خارجی را به‌عنوان عوامل خارجی در نظر بگیرند. طبق این قانون به‌عنوان مثال این کمپانی‌ها باید جزئیاتی از منابع مالی خود برای ادامه فعالیت را در اختیار دولت روسیه قرار دهند تا مشخص شود از چه کشور یا اشخاصی حمایت می‌شوند. روسیه تاکنون رادیو آزاد اروپا/رادیو آزادی(RFE/RL) و همچنین صدای امریکا(VOA) را که هر دو از سوی امریکا پشتیبانی می‌شوند به‌عنوان عوامل خارجی اعلام کرده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here