زمان انتشار : ۶ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۲۹ | کد خبر : 464977 |

استقبال روزنامه‌های اصلاح‌طلب از پیشنهاد باهنر برای گفت‌وگو و مذاکره

شفقنا رسانه- روزنامه های صبح تهران در حالی امروز روی کیوسک مطبوعات قرار گرفتند که انتشار مصاحبه یک چهره اصولگرا در صفحه اول روزنامه‌های اصلاح‌طلب خودنمایی می‌کرد؛ مصاحبه باهنر و پیشنهاداتش برای گفت‌وگو و مذاکره با رقیب.

به گزارش خبرنگار شفقنا، روزنامه آرمان اظهارنظر محمدرضا باهنر درباره رییس دولت اصلاحات را که او را «جزو سران فتنه نمی‌داند» و امکان گفت‌وگو با او و برخی از دیگر اصلاح‌طلبان را به تیتر اصلی خود تبدیل کرد و عکس ضعیفی از او را با آن همراه کرد. روزنامه با استناد با این اظهارنظر، نوشت که باهنر، عارف و موسوی خویینی‌ها می‌توانند مذاکره میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را کلید بزنند.


«چراغ سبز چپ به راست» تیتر کلیشه‌ای روزنامه همدلی برای سخنان دیروز باهنر درباره گفت‌وگو با اصلاح‌طلبان بود. همدلی از معدود روزنامه‌هایی بود که خبر مهار آتش‌سوزی چاه نفت رگ سفید را در عکس اصلی خود آورد.

جلسه کرمانشاه و هشتگ پشیمانم که در شبکه‌های اجتماعی گسترده شد، به تیتر اصلی دو روزنامه وقایع اتفاقیه و ‌وطن امروز تبدیل شد. وطن امروز عکسی حرفه‌ای از نوبخت را کار کرد و‌ واکنش او‌ را به این هشتگ‌ها منتشر کرد اما هیچ موضع یا تحلیلی به آن اضافه نکرد و به اضافه کردن یک علامت تعجب در انتهای تیتر اکتفا کرد:«پشیمان‌ها اصلا کی رای دادند؟!» وقایع اتفاقیه عکسی از جلسه کرمانشاه را کار کرد و پرداخت مفصل و جذاب‌تری داشت چراکه هم وعده آشکار کردن «پشت پرده» این هشتگ را داد و هم گفتارها و یادداشت‌هایی از چهار چهره سیاسی و مطبوعاتی را با آن همراه کرد.

روزنامه بهار مصاحبه‌ای با پروانه سلحشور، نماینده مجلس درباره عملکرد رسانه‌ای دولت انجام داد اما تیتری را برای آن انتخاب کرد که نه تنها به محور اصلی مصاحبه یعنی رسانه ارتباطی نداشت بلکه فاقد جذابیت و دارای ابهام است و مشخص نیست ناظر به چه کسانی است:«هر از گاهی نطقی می‌کنند!» زیرتیترها هم می‌توانست با سختگیری بیشتری انتخاب شود تا کوتاه‌تر و خلاصه باشد.

روزنامه شهروند در شماره امروز، صفحه نسبتا ضعیفی بست؛ هم عکس و‌ تیتری که برای دیدار رییس قوه قضا با زلزله‌زدگان انتخاب شد، مناسب صفحه اول نبود و بیش از حد شلوغ و بی‌تقارن بود، و هم روتیتری بسیار طولانی را برای گزارش میدانی خود انتخاب کرد:«روایت زندگی چهار نوجوان که در کودکی خانواده‌شان را در زلزله بم از دست دادند و در یک مرکز شبه خانواده در کرمان بزرگ شدند». تیتر روزنامه برای مصاحبه‌هایش با نمایندگان مجلس درباره بی‌نتیجه بودن طرح‌های تحقیق و تفحص هم نکته تازه‌ای در خود نداشت و‌ بن بستی را نشان می‌داد که مخاطب را برای خواندن اصل مطلب، بی‌رغبت می‌کند:«تحقیق ناکام، تفحص نافرجام».

روزنامه همشهری عکس اصلی خود را به اولین حضور اسقف ارامنه در شورای شهر تهران اختصاص داد اما بهتر بود تیتری غیرخبری و کنجکاوی‌برانگیز انتخاب می‌کرد تا بتواند مخاطب غیرارمنی و حتی ارمنی را به خواندن گزارش دعوت کند. تیتر دیگر روزنامه هم درباره برنامه بلندمدت برای نوسازی بافت فرسوده ۵۴۳ شهر انتخاب شد.

روزنامه شرق صفحه نسبتا جذابی را کار کرد که هم طرحی از واعظی با تیتر «دسترسی محدود به رییس‌جمهور» انتخاب خوبی بود، هم گزارش-گفت‌وگویی درباره ارزهایی که در ده سال گذشته از کشور خارج شده‌اند و هم مصاحبه‌ای با جلال تهرانی کارگردان باسابقه تئاتر که با یک تیتر خوب همراه شد:«بند ناف تئاتر را از لوله نفت ببرید».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here