زمان انتشار : ۵ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۳۴ | کد خبر : 464946 |

نمای بسته/ وظیفه رسانه‌ها در برابر متهمان موسوم به اراذل و اوباش چیست؟

شفقنا رسانه- سالها پیش خبرگزاری‌ها و عکاسان، تصاویری را از متهمانی موسوم به اراذل و اوباش منتشر کردند که توسط نیروی انتظامی و با هماهنگی سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، بر گردن آنها آفتابه‌ای آویزان کرده بودند و با دست و پای زنجیر شده در محلات می‌گرداندند.
سید علیرضا آوایی، رییس وقت دادگستری تهران با این رفتار و تشهیر متهمان مخالف بود و در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۶ این پرسش را مطرح کرد که آیا ما حق داریم به خاطر استقرار امنیت، حق دفاع را از متهم بگیریم؟!
او گفته بود: اگر به خاطر برقراری امنیت تندروی و از قانون تجاوز کنیم و مرتکب منکرات شویم انحراف بزرگ و خطری بزرگ برای نظام و جامعه ایجاد کرده‌ایم. مشی بزرگان دین و اولیای ما در همه‌ی مسایل برخورد با تعادل است.(ایسنا)
همان زمان برخی دیگر از مسوولان وقت و جرم‌شناسان، تشهیر متهم پیش از قطعی شدن رای دادگاه را خلاف نص قانون و نقض قانون حقوق شهروندی ارزیابی کردند و مدتی بعد دوز چنین اقداماتی از سوی نیروی انتظامی کاهش یافت، اما گویی با گذشت یک دهه از بی‌نتبجه بودن چنین برخوردهایی، در بر همان پاشنه می‌چرخد.
۴ دی ۹۶ خبرگزاری‌ها عکس‌هایی را مخابره کردند که متهمانی موسوم به اراذل و اوباش بدون لباس در مقابل دوربین‌ها نشانده شده‌اند و نیروی انتظامی با آنها صحبت می‌کند. فارغ از تحلیل این شیوه برخورد پلیس امنیت و تاثیر آن بر امنیت اجتماعی، این سوال مطرح است که مواجهه رسانه‌ها در موارد مشابه باید چگونه باشد؟
آیا رسانه مجاز است صرفا به دلیل خواست مسوولان مربوطه تصاویری را منتشر کند که تشهیر متهم، تلقی شده و خود مجازات محسوب می‌شود؟
مدیران مسوول رسانه‌های ایران چه وظیفه‌ای در برابر خواست مسوولان برای مجازات متهمانی دارند که جرمشان هنوز اثبات نشده است؟ آیا توان رد کردن درخواست نهاد مربوطه را دارند یا باید نگران برخورد قهرآمیز با رسانه‌اشان باشند و از ترس جان، در جایگاه قاضی، به مجازات متهم بپردازند؟
در حال حاضر رسانه‌ها این تصاویر را منتشر می‌کنند و گاهی چشمان این افراد را محو می‌کنند که به اصطلاح قابل شناسایی نباشند اما آیا واقعا قابل شناسایی نیستند و آیا این افراد دیگر می‌توانند در جامعه حضور یافته و به عنوان یک شهروند به زندگی خود ادامه دهند؟
شاید بد نباشد تشکل‌های مربوط به رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در این باره هم‌اندیشی کنند که وظیفه رسانه در موارد مشابه چیست.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here