زمان انتشار : ۵ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۲۶ | کد خبر : 464943 |

نمای بسته/هارپ؛از شایعه تا واقعیت

شفقنا رسانه –*امیرحسین عباسی: این روزها بعد از زمین‌لرزه‌های اخیر  کرمانشاه، کرمان و دیگر شهرهای کشور اخبار و نقل‌قول‌هایی در فضای مجازی بین کاربران این شبکه‌ها  ردوبدل شد که زلزله‌های اخیر علتی غیرعادی  داشته و این پدیده  غیرطبیعی باعث افزایش نگرانی کاربران در فضای مجازی و سطح جامعه  شده است.

برخی از آن‌ها  حتی دلیل گرم شدن زمین و خشکی پاییز امسال را عاملی به‌غیراز طبیعت به نام هارپ می‌دانند.حال باید دید پدیده‌ای به نام هارپ از کجا شروع می‌شود و چرا باید در سطح جامعه زمزمه  شود درحالی‌که بسیار از رسانه‌ای داخلی تا مدت‌ها گویی اصلاً چنین واژه‌ای را تاکنون نشنیده‌اند . هارپ چیست ؟ عنوان کامل «High-frequency Active Auroral Research Program» یا (برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا) در اوایل دهه ۹۰توسط ارتش امریکا به‌منظور تحقیقات روی اتمسفر زمین انجام شد.

جدای بحث اینکه چه کسی یا گروهی اذهان عمومی را درگیر این موضوع کرده از رسانه‌ها  انتظار می‌رود با دعوت کارشناسان این حوزه به برنامه‌های خبری و مصاحبه با افراد ذی‌صلاح در این حوزه  برای مردمی که بدون هیچ دانش و اطلاعات قبلی از هارپ، اکنون با آن مواجه شدند شفاف‌سازی شود تا در جامعه شاهد ترس و اضطراب و همچنین شایعات احتمالی  نباشیم .

*کارشناس ارشد ارتباطات

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here