زمان انتشار : ۵ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۲۱ | کد خبر : 464940 |

یاد بم در روزنامه‌های زلزله‌زده!

شفقنا رسانه- قرابت زمانی سالگرد زلزله بم با زلزله کرمانشاه و تهران و چند شهر دیگر باعث شد موضوع زلزله در روزنامه‌های این یکماه به سادگی فراموش نشود و هر روز تیتری در صفحه اول را از آن خود کند.

انتخاب یک عکس بزرگ و تقریبا تمام‌صفحه و بعد پوشاندن بخش‌هایی از آن با تیترها و سوتیترها، کاری غیرحرفه‌ای و ‌نامعمول است؛ با اینحال روزنامه بشارت نو در صفحه‌بندی کنونی‌اش بارها از همین چینش استفاده کرده است و امروز هم بخش‌هایی از عکس دختری زیر آوار را با کادرها و سوتیترها پوشاند. روزنامه در سالگرد بم به سراغ یک استاد دانشگاه رفت و تیتر را هم به این پرسش اختصاص داد:«برای حفاظت از جان مردم چه کرده‌ایم؟»

«صدای زیر تو از بم نمی‌آید» یکی از بهترین تیترهای امروز بود که بمناسبت سالگرد زلزله بم، در روزنامه همدلی کار شد. با اینحال روتیتر و عکس، هیچکدام با آنچه تیتر می‌گوید همراه نبودند. روتیتر از ادامه زندگی در بم می‌گوید و عکس، بنای تاریخی در این شهر را نمایش می‌دهد اما بهتر بود در گزارشی میدانی، به زندگی روزمره و مسائل مبتلابه آن جامعه و فقدان‌هایشان می‌پرداخت. روزنامه در گزارشی دیگر به درستی موضوع خودسوزی زنان غرب را به صفحه اول آورده اما تیتر خوبی برای آن کار نکرده است: «آغوش باز آتش به روی زنان غرب».

وقایع اتفاقیه از «سال زلزله‌های بزرگ» نوشت و عکسی از سوگواری مردم کرمانشاه با پس‌زمینه ساختمانی که کج شده است را کار کرد. موضوع محوری روزنامه نه صرفا زلزله‌ها یا نزدیکی زمانی آن‌ها بلکه رکوردشکنی تعداد زلزله‌های بالای ۶ ریشتری در یک سال است که دیگر روزنامه‌ها به آن نپرداخته بودند. ۵۰۰ هزار خانه ناامن در تهران هم نقل قولی از حسین مرعشی بود که در زیرتیتر آمد.

روزنامه همشهری تنها یا از معدود روزنامه‌هایی بود که تیتر اصلی خود را به مصوبه هیات دولت درباره «معافیت بیمه‌ای برای استخدام درس‌خوانده‌ها» اختصاص داد. گزارش در متن خود آورده است که چنین مصوبه‌ای در کنار طرح کارورزی که عملا نیروهای دانشگاهی را بدون دستمزد و یا با حداقل دستمزد بکار می‌گیرد، تاثیر چندانی نخواهد داشت. روزنامه گزارشی را هم درباره آثار مخرب «مال»ها از نظر معماری، اقتصادی و ‌اجتماعی کار کرده و آن‌ها را «جعبه‌های بزرگب که شهر را می‌خورند» نامیده است.

روزنامه شهروند در شماره امروز خود صفحه نسبتا خوبی بست؛ گزارشی خبری-تحلیلی درباره پیامدها و تاثیرات استانداردهای اجباری بر صنعت خودرو که گفته می‌شود  بازار انحصاری کنونی خودرو، منجر به بهبود کیفیت خودرو نمی‌شود. همچنین گزارشی میدانی از بازگشت دانش‌آموزان کرمانشاه به کلاس‌های درسی که در کانکس‌ها برگزار می‌شوند همراه با عکسی که نمایشی از زندگی است.

مرزبندی‌های سیاسی، در هنر و ‌سینما هم نمودهای خود را پیدا می‌کنند. امروز هم عکسی از مراسم بزرگداشت نادر طالب‌زاده در دو روزنامه سیاست روز و وطن امروز در بی‌اعتنایی دیگر روزنامه‌ها، انتخاب شد که سیاست روز او را «یک آتش به اختیار واقعی» دانست. وطن امروز هم تیتر دیگر خود را به تماس تلفنی مکرون و پادشاه سعودی اختصاص داد و تیتر «هواتو دارم!»را برای آن کار کرد اما عکس مکرون در وسط متن، هم بیش از حد کوچک است و هم به درستی برش نخورده است.

تیتر اصلی روزنامه جوان که با طرح هماهنگی همراه شد مربوط به حساب‌های بالای ۵ هزار میلیارد تومانی از جمله یک صراف ۱۸ هزار میلیارد تومانی بود که یا یک ریال هم مالیات پرداخت نکرده‌اند  یا حساب مالیاتی روشنی ندارند. بخشی از تیتر، روی قسمت اصلی طرح قرار گرفته که نادرست است و نشان می‌دهد در صفحه‌بندی، نسبت میان واژه‌ها و طرح، موردتوجه قرار نگرفته است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here