زمان انتشار : ۴ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۰۱ | کد خبر : 464903 |

تیترها بررسی کردند؛ از «آلودگی هوا» تا سرنوشت «ته‌لنجی»

شفقنا رسانه- رویدادهای فرهنگی از جمله اجرای ارکستر سمفونیک یا کنسرت‌ها و تئاترها، به‌ندرت این فرصت را می‌یابند که به عکس اصلی مطبوعات داخلی تبدیل شوند در حالی که هم مخاطب دارند و هم روح تازه‌ای به مطبوعات سیاست‌زده می‌دمند. امروز، یکی از همین معدود دفعات بود که روزنامه همشهری به بهانه مصاحبه‌ای با شهرداد روحانی، عکس اصلی خود را به اجرای ارکستر سمفونیک تهران با رهبری روحانی اختصاص داد که با تیتر هم مرتبط بود:«کاش در هر شهر ارکستر سمفونیک داشتیم». تیتر یک روزنامه درباره‌ی جزئیات کار دو سامانه پرمشتری ارسال پیامک هم فارغ از کیفیت متن، سوژه‌ی خوبی است و روزنامه‌ها این سوژه‌ها را با نگاه تحلیل و تحقیق باید دنبال کنند.

رورنامه وقایع اتفاقیه بعد از مدتی توقف، دوباره از امروز انتشارش را در قطع و با چینشی جدید از سر گرفت. تیتر «امام علی(ع) ایرانی بود»حاصل دیدار تحریریه با سیدحسن خمینی بود و بدون ادامه متن معنای آن ناقص به نظر می‌رسد: «ایران آنجاست که فرهنگ ایرانی حضور دارد و به همان دلیل که مولوی و ابوریحان بیرونی به‌رغم تولد در بخشی خارج از ایران، ایرانی هستند امیرالمومنین، علی(ع)، امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) هم ایرانی هستند زیرا قسمت مهمی از فرهنگ ایران را تشکیل می‌دهند» زیرتیتری باید در توضیح بیشتر یا در اشاره به بخش‌های دیگر مصاحبه می‌آمد. صادق خرازی مدیرمسئول روزنامه هم در بخشی از سرمقاله درباره‌ی توقف نشریه و بازگشت به دکه نوشت«باید تقدیر ویژه کنم از آقایان سید شهاب‌الدین طباطبایی و علی دهقان سردبیران پیشین روزنامه و تک‌تک اعضای تحریریه که در دو سال گذشته با همه سختی‌ها و کاستی‌ها این نهال نوپا را حفظ کردند و به شکوفایی رساندند.» بهتر بود در زمان تعطیلی توضیحات بیشتری درباره‌ی دلایل آن به مخاطبان ارائه می‌شد. با این حال برای همکاران مطبوعاتی‌مان در این روزنامه آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم انتشار این رسانه دیگر دچار وقفه نشود.

تعطیلی کلاس‌های آیت الله هاشمی شاهرودی به علت بیماری، خبری بود که روزنامه آرمان امروز در عکس و تیتر اصلی به آن پرداخت در حالی که خبر،‌ پتانسیل آن را نداشت و تیتری فرعی برای آن کافی بود. حتی با پرداختن به پرسشی چون «آیا بیماری آیت الله نگران‌کننده است؟» هم چندان بار تحلیلی بیشتری با این خبر همراه نشده و نمی‌تواند اختصاص دادن تیتر و عکس اصلی به آن را توجیه کند.

واردات ته‌ لنجی، کالاهای غالبا مصرفی و کم‌حجم خارجی هستند که در لنج‌ها گنجانده می‌شوند و هم منبع درآمدی برای ساکنان شهرهای جنوبی محسوب می‌شوند و هم، رقیب تولیدات داخلی همان کالا هستند. روزنامه شهروند به درستی و به موقع، تلاش دولت برای ممنوعیت واردات ته لنجی را بررسی کرده و نقد اصلی به این کار را از زبان نماینده بوشهر بازتاب داده است:«دولت برای مرزنشینان شغل ایجاد کند بعد محدودیت تعریف کند». عکس و تیتر «تنگنای نان» هم انتخاب‌های خوبی بودند. روزنامه گزارش دیگری هم درباره آسیب‌های اجتماعی و فقدان برخی امکانات در بم کار کرده است از جمله این موضوع که ۶۰ درصد ازدواج‌های دو سال پس از زلزله بم، به طلاق منتهی شدند.

روزنامه وطن امروز با برجسته‌سازی این نقل قول از محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه که «بخش عمده درخواست شنود، از سوی وزارت اطلاعات یعنی دولت انجام می‌شود»‌، تلاش در نمایش‌چهره تازه‌ای از دولت برای طرفدارانش داشت درحالی که طرح مسئله استفاده وزارت اطلاعات در دولت‌های مختلف از شنود و ‌دیگر ابزار کسب اطلاعات، موضوع تازه‌ و عجیبی نیست که بخواهد تبدیل به عکس اصلی و تیتر یک روزنامه شود. روزنامه جوان هم همین نقل قول را به عنوان یکی از تیترهای اصلی خود انتخاب کرد. تیتر دیگرش هم درباره تأمین مالی ۲۰ درصد بودجه به تعبیر روزنامه از طریق «آینده فروشی با اوراق بدهی» است.

روزنامه اعتماد عکس خوبی را کار کرده و‌ در گزارش و تیتر خود به این پرداخته است که چرا قانون هوای پاک اجرا نمی‌شود؟ همزمان و در تیتری فرعی هم از صدور مجوز افزایش قیمت حامل‌های انرژی از سوی دولت خبر داد. گزارش، به مجموعه طرح‌ها و پیشنهادهای شهرداری قبلی و فعلی پرداخته است که اطلاعات خوبی دارد اما تقریبا فاقد تحلیل است. برای مثال وقتی از پیشنهاد نجفی برای گرفتن عوارض سوخت از تهرانی‌ها می‌گوید به معنای بالاتر رفتن قیمت بنزین و‌گازوئیل برای آن‌ها، باید در پاراگرافی کوتاه که می‌توانست از مصاحبه با یک اقتصاددان حاصل شده باشد، اشاراتی به پیامدهای احتمالی و‌ قطعی آن و تاثیرات جانبی‌اش می‌کرد.

تقدیر از نادر طالب‌زاده هم به تیترهای دو روزنامه آمد. صبح امروز از «تقدیر نادر» نوشت و به نقل از حسین دهباشی گفت «نادر از نوادر است». فرهیختگان هم از «رازهای آقای نادر» نوشت که بازی با نام برنامه تلویزیونی بود که طالب زاده آن را اجرا می‌کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here