زمان انتشار : ۳ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۶:۵۸ | کد خبر : 464876 |

رصد/ عکسِ یک در خبرگزاری قرمز نباشد!

شفقنا رسانه- عکس خبری از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و دبیران عکس تحریریه‌ها حساسیت‌های خاصی برای انتخاب عکس یک در نشریات دارند. به همان نسبتی که عکس صفحه اول یک روزنامه در جذب مخاطبان آن نقش دارد و از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، عکس خبر یک هم برای خبرگزاری‌ها مهم است.

امروز یکشنبه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) در بخش اصلی خود سه عکس بی‌کیفیت را برای سه مطلب خود انتخاب کرد. عکسی از شهردار تهران و خبر خروج تهران از وضعیت قرمز و همچنین عکس علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای در سفارت ایران در پاکستان و عکسی از حضور محسن هاشمی در یک برنامه تلویزیونی که هم کیفیت پایین و هم زاویه و کادربندی مناسبی نداشتند و حتی مثل عکس لاریجانی رنگ قرمز تصویر بسیار زیاد است. اگرچه بعد از مدت زمانی این عکس‌ها تغییر کردند اما نکته این است که اساسا نباید این عکس‌ها گذاشته شود. عکس بی‌کیفیت زمانی توجیه دارد که عکس مناسب دیگری از موضوع نباشد و رسانه به دلیل اهمیت حادثه و زاویه‌ی خاص چنین عکسی را انتخاب کند.

رسانه‌ها اعم از مکتوب و آنلاین باید همواره سعی‌کنند در انتخاب عکس یک خود اصول حرفه‌ای را رعایت کنند چراکه انتخاب و انتشار عکس‌هایی با کیفیت پایین و زاویه‌ها و کادربندی‌های نامناسب یک اشتباه حرفه‌ای محسوب می‌شود. متاسفانه چنین اشتباهاتی بسیار زیاد در خبرگزاری‌های ایرانی تکرار می‌شود. خبرگزاری‌هایی که منابع عکس بسیار خوبی دارند و ممکن است مثل ایرنا به عنوان قدیمی‌ترین خبرگزاری کشور این اشتباهات در صفحه اصلی‌شان به چشم نیاید.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here