زمان انتشار : ۳ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۵:۰۰ | کد خبر : 464858 |

تیترها از «مشاهیر زلزله» تا «آتش میقان» نوشتند

شفقنا رسانه- با تغییر وضعیت زلزله از قرمز به وضعیت زرد، بعضی از روزنامه‌ها هم به نقد مسائل پس از زلزله و بویژه بازتاب رسانه‌ای آن پرداختند. روزنامه هفت صبح عکس خوبی را کار نکرد اما به چهار چهره پرداخت که آن‌ها را «مشاهیر زلزله» نامیده و از بررسی کانال‌ها و برنامه‌سازهایی خبر داده که به تعبیر روزنامه با وحشت مردم کسب سود می‌کنند.روزنامه بهار هم تیتر و گزارش خود را به نقد «تحلیل‌های بی‌معنا و شایعات» اختصاص داد که تاثیر مستقیمی بر زندگی شهروندان تهران گذاشته و خواهد گذاشت. بهار تیتر دیگرش را هم به مواجهه رسانه‌ها و نمایندگان، این بار با بودجه نهادهای خاص اختصاص داد و پرسید:«نورافکن‌ها خاموش شد؟»

 

روزنامه جوان که پیش‌تر هم فروش گوشت با گوشت گاو کیلویی ۹۰۰ هزار تومان را در عکس اصلی خود آورده بود،‌ امروز هم تصویر مازاراتی با پوشش طلا را به تیتر و عکس خود اختصاصی داد و همزمان و در ترکیبی هدفمند، گران شدن تخم مرغ را در تیتر دیگر قرار داد. پرداختن به مسائل اقتصادی بسیار خوب است اما نیاز مخاطب به کارهای تحقیقی است. نباید در سطح به موضوع پرداخت و رسانه‌ها باید رویکرد دقیق‌تری داشته باشند.

یکی از اشتباهات در صفحه‌بندی را می‌توان در شماره امروز جمهوری اسلامی دید. تیتر دو خطی، درحالی که خط اول پر نشده و بخش زیادی از فضای نزدیک به آن خالی مانده است:«اصلاح نظام اداری و واگذاری تصدی‌گری به بخش خصوصی». روزنامه به سادگی می‌توانست کل عبارت را در تیتر دوخطی درست جای دهد.

«محاکمه دکل‌دزدان» تیتر ساده و مناسب روزنامه شرق برای دادگاه متهمان اقتصادی دکل نفتی در دولت محمود احمدی‌نژاد بود که با عکسی از بابک زنجانی و زیرتیتر و تیتری درباره رابطه زنجانی و احمدی‌نژاد، و واگذاری شستا از سوی سعید مرتضوی به زنجانی تکمیل شد. عکس مناسبی هم با آن همراه شد.


روزنامه بشارت نو هم خبر برگزاری این دادگاه را کار کرد و همزمان تیتر و‌ عکسی درباره علت ریشه‌کن نشدن فقر در ایران را در کنار آن کار کرد که به شکاف طبقاتی و فساد سیستماتیک اشاره دارد. با اینحال چند نقد به صفحه وارد است: اولا روزنامه تیتر ضعیف و با ادبیات نامناسبی را انتخاب کرد:«دکلی که در دولت محمود، مفقود شد!». ثانیا کیفیت و‌ رنگ عکس برای استفاده در عکس اصلی روزنامه ضعیف است و‌ ثالثا «ریشه کن کردن فقر» به لحاظ منطقی تعبیر درستی نیست و صرفا عامیانه است چراکه فقر هیچ گاه به طور کامل ناپدید نشده است. بشارت نو بهتر بود از ترکیب «کاهش فقر» استفاده می‌کرد.

استفاده از پسوند «بی‌تدبیری» برای هر رویداد ناگواری، مدتی است که در مطبوعات ایران باب شده و نقد غیرمستقیمی به مدیریت دولتی هم محسوب می‌شود. بیش از ۵۰ هکتار از اراضی تالاب میقان و نیزارهای این منطقه در آتش سوخته است و روزنامه قانون، تیتر «آتش بی‌تدبیری در میقان» را برای آن انتخاب کرد اما استفاده از این پسوند، دیگر بیش از حد تکراری شده است. ضمن این که با توجه به مهار این آتش در روزهای گذشته بهتر بود روزنامه رویکرد دیگری در پرداختن به این خبر انتخاب می‌کرد.

از میان موضوعات غیرخبری، روزنامه همدلی به سراغ موضوع مهم رواج شکار پرندگان در ایران بویژه در مناطق شمالی رفت و‌ هم از رتبه دوم ایران در کشتار پرندگان در جهان خبر داد و هم خطر این رویه را برای پرندگان مهاجر و کمیاب شمال ایران بررسی کرد. عکس خوبی هم با تیتر همراه شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here