زمان انتشار : ۲ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۰۸ | کد خبر : 464840 |

خبررسانی در بحران را تمرین کنیم

شفقنا رسانه-  عباس تقی‌زاده در روزنامه اعتماد پیشنهاد داد تا مانور خبررسانی در بحران انجام شود. متن کامل یادداشت او را بخوانید:

بشر همواره در حال تجربه کردن حوادث طبیعی و غیرطبیعی است. شیوه اطلاع‌رسانی قبل، حین و پس از حوادث اهمیت ویژه‌ای دارد و نقش مهمی در مدیریت حوادث و سوانح ایفا میکند.
در سال‌های اخیر با افزایش دسترسی همگانی به پیام‌رسان‌ها در فضای مجازی، کاربران به عنوان شهروند- خبرنگار عمل میکنند و خبررسانی در حوادث شبیه بسیاری از پدیده‌های دیگر دچار تغییرات اساسی شده است. از آنجا که شهروند‌خبرنگاران، چندان اصول دروازه‌بانی خبر را رعایت نمیکنند و حتی برخی دست به انتشار اخبار جعلی و شایعات میزنند کاربران فضای مجازی با چالش تشخیص اخبار صحیح از ناصحیح مواجه میشوند. در بسیاری از موارد هم شایعه‌ها و شبه‌خبرها کار خود را میکنند و امنیت روانی جامعه را دچار آسیب میکنند. شایعاتی مانند وقوع زلزله بزرگ در تهران و شهرهای دیگر، گران شدن برخی محصولات غذایی، صدای عجیب در آستارا، فوت شخصیت‌های معروف را حتما شنیده‌اید که هر کدام در بستر و زمان مناسب و با ابهام در اطلاع‌رسانی از سوی منابع رسمی، دهان به دهان، گوشی به گوشی، کانال به کانال و گروه به گروه منتشر شدند. شایعاتی که گاه امور عادی یک شهر را چندشبانه‌روز مختل کردند.
تحریک‌پذیری عاطفی در زمان حوادث و نیاز برای کسب خبر از یک‌سو و کندی رسانه‌ها و منابع رسمی در انتشار اخبار متناسب با نیاز مخاطب در آن لحظات، فرصت را برای شایعه‌پردازان و باورپذیری مطالب نامعتبر فراهم میسازد. از این‌رو شاهدیم بخشی از نیروی حوزه ستادی در مدیریت بحران باید به تکذیب شایعات بپردازد و از ماموریت اصلی خود بازبماند. ارتقای دانش و سواد رسانه‌ای یکی از راهکارهای ارزیابی و تحلیل خبر و هر محتوای رسانه‌ای است و برای هر دوسوی ماجرا هم اطلاع‌دهندگان و منابع خبری و هم مخاطبان و کاربران رسانه‌ها لازم است. به علاوه، آمادگی اطلاع‌رسانی به‌موقع و سریع از رسانه‌های مختلف در زمان حوادث و بحران‌ها پابه پای آمادگی نیروهای امداد و نجات نیز عنصر ضروری دیگری است که میتواند تسهیلگر عملیات امداد و نجات باشد.
سازمان‌های امدادی و مدیران ستادی تلاش میکنند با دوره‌های آموزشی تخصصی و آموزش‌های عمومی و برگزاری مانورهای امداد و نجات، نیروها را در سطح خوبی از آمادگی و مقابله با حوادث و بحران‌ها نگه دارند. پیشنهاد میشود برای کارآمدتر شدن ارتباطات و اطلاع‌رسانی در حوادث طبیعی و غیرطبیعی، مانورهای اطلاع‌رسانی در کشور برگزار شود تا ورزیدگی در امداد و نجات را با ورزیدگی در خبررسانی کامل کنیم.
همچنین توجه به ارتباطات خطر قبل از ارتباطات بحران نیز کارساز است. ارتباطات خطر که درواقع بخشی از اطلاع‌رسانی قبل از وقوع حادثه و مرحله قبل از ارتباطات بحران به شمار میرود. به ‌هرحال حوادث مختلف با درجاتی از احتمال میتوانند در یک منطقه رخ دهند. رسانه‌ها باید در طول زمان آرامش که اتفاقی رخ نداده است به مردم آگاهیرسانی کنند و از قول کارشناسان و مدیران آن حوزه اطلاعاتی را نشر دهند تا سطح آگاهی مردم نسبت به موضوعی مانند زلزله بالا رود و مخاطبان از یک‌سری منابع موثق در زمان قبل از بحران اطلاعات دریافت کنند. این هم بخشی از آمادگی و مانور خبررسانی قلمداد میشود.
با این رویه در زمان بحران برای اطلاع‌رسانی بیشتر و روشن شدن زوایای حادثه به همان کارشناسان و مدیران که مراجعه کنیم مردم گفته‌هایشان را بهتر قبول میکنند گرچه در رمان بحران، سهم مدیران در اطلاع‌رسانی باید بیشتر باشد.
لازم است خبرنگاران و مدیران رسانه‌ها نیز از آموزش‌های مرتبط با انواع حوادث بهره مند شوند برای ارزیابی میزان دانش خبرنگاران و نیازسنجی آموزشی هم پیشنهاد میشود پرسشنامه‌های استانداردی با توجه به شرایط بومی کشور تهیه شود تا بتواند تصویر روشنی از میزان دانش خبرنگاران و اهالی رسانه از پدیده‌های مختلف ارایه دهد تا دوره‌های آموزشی، به صورت هدفمند و علمی طراحی و اجرا شود.
در سطحی بالاتر، همچنان که ستاد مدیریت بحران تشکیل میشود با وقوع حوادث، رسانه نیز باید بیدرنگ در قالب طرحی از قبل پیش بینی و تمرین شده، وارد ارتباطات بحران شود و در کمترین زمان ممکن شبکه‌های اطلاع‌رسانی را از اتاق خبر تا منطقه حادثه دیده مدیریت کند.
لازم است در ابتدا، رابطان خبری موثق در همه مناطق شناسایی، آموزش و ساماندهی شوند تا در هنگام حادثه، وظیفه اطلاع‌رسانی تا زمان رسیدن خبرنگاران و تیم‌های رسانه‌ای اعزامی انجام دهند.
در زمان حوادث، با تشکیل ستادخبری بحران در مجموعه ستاد مدیریت بحران میتوان آمار و اطلاعات، با صحت و سرعت و از منابع موثق انتشار داد. مانورهای خبررسانی باید بسیار جدی، دقیق، هدفمند و حرفه‌ای برگزار شوند و اگر جنبه نمایشی پیدا کنند و دست‌‌کم گرفته شوند بسان ساختمانی شیک اما نامقاوم در زمان حادثه، ترک برمیدارند و فرو میریزند. مانورهای اطلاع‌رسانی میتوانند مدیران را در شناسایی بهترین سخنگو، بهترین خبرنگاران و روابط عمومیها، کارآمدترین شیوه ساماندهی رسانه‌ها، خبرنگاران و تعامل رسانه‌ای، موثرترین راه‌های ارتباط مردمی و اعتمادسازی کمک کنند. نبود تمرین‌های اطلاع‌رسانی در بحران، منجر به آشفتگی خبری، رهاشدن و سردرگمی خبرنگاران در محیط و اطلاع‌یابی از منابع نامرتبط و بروز شایعات در زمان حادثه و بحرانی شدن اوضاع میشود. همچنین ضروری است دانشگاه‌های دارای رشته‌های روزنامه‌نگاری، مدیریت رسانه و ارتباطات هم به روزآمد و کارآمد کردن واحدهای درسی و ایجاد رشته‌های مورد نیاز اقدام کنند.
لازم است سازمان‌های مرتبط با حوادث و بحران نیز آموزش‌ها، تجهیزات و دسترسیهای لازم و سریع را در اختیار رسانه‌های معتبر قرار دهند تا آنها بتوانند خبررسانی خود را با بهترین عملکرد انجام دهند.
×متخصص ارتباطات

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here