زمان انتشار : ۲ دی ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۱:۵۱ | کد خبر : 464803 |

تیترها زلزله تهران را «مانور تحمیلی» خواندند

شفقنا رسانه- بازتاب زلزله ۵.۲ ریشتری که تهران، استان البرز و چند منطقه دیگر را لرزاند، امروز و با سه روز تأخیر در دومین شماره پس از زلزله، به روزنامه‌ها آمد. غالبا هم مانند شرق، وطن امروز و آفتاب یزد، عکس‌هایی از خیابان‌خوابی مردم پس از وقوع زلزله را انتخاب کردند. آفتاب یزد گزارش خود را با مصاحبه با چند جامعه‌شناس تکمیل کرد تا رفتار مردم پس از وقوع زلزله را بررسی کند. هرچند امکان پرداخت عمیق به مسائل به‌ندرت در مطبوعات و با وجود محدودیت زمانی و فضا وجود دارد، اما تلاش‌هایی برای این کار هم تا حدی می‌تواند بر غنای روزنامه‌ها اضافه کند. روزنامه شرق وعده گزارشی از زلزله را داد و از ترک برداشتن مسکن مهر نوشت و تیتر مناسب «خواب آشفته زلزله» را انتخاب کرد. وطن امروز تیتر سادهٔ «ترس و ‌لرز» را کار کرد و به زلزله‌های همزمان در دیگر استان‌ها از جمله در کهگیلویه و بویر احمد هم اشاره کرد.

دنیای اقتصاد و کار و‌ کارگر، از جمله معدود روزنامه‌هایی بودند که زلزله را همزمان با آلودگی هوا در یک قاب دیدند و به نقد تصمیم‌گیران پرداختند. دنیای اقتصاد از واژه‌های مربوط به زلزله استفاده کرد و ترکیب آلودگی هوا و زلزله را بحرانی‌ترین گسل دانست و از «پیش‌لرزه بی‌تدبیری» نوشت. تیتر و زیرتیترهای سفید روی عکس اما مشخص نیست و بهتر بود زمینه‌ای در زیر آنها قرار می‌گرفت تا فونت‌ها در فضای عکس ترکیب نشود. روزنامه کار و کارگر تیتری کنایه‌آمیز انتخاب کرد و توصیه مسئولان برای زلزله‌ در هوای آلوده را این گونه بازتاب داد:«خونسرد باشید!» ولی خود روزنامه هم بعد از سه روز مطلبی اضافه‌تر به مخاطب ارائه نداد.

روزنامه اعتماد عکس و‌ گزارش و مجموعه‌ای از یادداشت‌ها را حول موضوع کابینه دولت دوازدهم و نقدها از آن‌ها و مواجهه مجلس با وزرا کار کرد. تیتر، پرسش جذابی است که پاسخ آن هم به سادگی برای مخاطب روشن نیست:«آیا نقاط قوت کابینه، نقاط ضعف شده‌اند؟». در بخشی از گزارش روزنامه اما منتقدان وزرا را با مخالفان رئیس جمهور یکی گرفته است در حالی که بخشی از منتقدان، همراهان گذشته دولت و ‌وزرا بوده‌اند. دو تیتر فرعی روزنامه هم درباره‌ی پاسخ به ابهامات بودجه مؤسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی (ره) و پیشنهاد امامی کاشانی به احمدی‌نژادی‌ها در عکس شلوغ دیده نمی‌شود. عکس دوم روزنامه هم درباره‌ی پس از زلزله با تیتر «شب امتحان» است.

روزنامه بهار تیتر خوبی برای یک ساله شدن روزنامه انتخاب کرد که در عین حال ناظر به آغاز به انتشار این روزنامه در ۲۳ سال پیش است که فقط در این یک سال توانست به طور مستمر و‌ بدون توقف و توقیف، منتشر شود:«بهار؛ یکساله شدن در بیست و‌ سه سالگی!» برای همکاری مطبوعاتی در روزنامه بهار آرزوی موفقیت داریم و امیداوریم این رسانه عمر طولانی داشته باشد.

روزنامه جام جم هم به بهانه پنج هزارمین شماره روزنامه گفتارهایی از چند چهره سینمایی و تلویزیونی درباره‌ی این روزنامه تدارک دید و تیتر «جام جمع» را برای آن انتخاب کرد. امیدواریم روزنامه جام جم بتواند فعالیت رسانه‌ای خود را برای سالها ادامه دهد و آرزو می‌کنیم همکاران مطبوعاتی در این رسانه بتوانند بهتر و دقیق‌تر کار کنند.

اخبار تلخ پس از وقوع یک زلزله مخرب، در سال‌های پیش کمتر به صفحات اول می‌آمدند اما پس از کرمانشاه هم موضوع فقدان محل مناسب برای نگهداری از افراد و بخصوص زنان قطع نخاعی، مورد توجه برخی روزنامه‌ها قرار گرفت و هم مانند روزنامه بشارت نو در شماره امروزش، به افزایش اقدام به خودکشی در مناطق زلزله‌زده پرداختند. عکس اصلی و چینش تیتر و‌ زیرتیترهای طولانی روی عکس برای میزگرد روزنامه درباره‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها انتخاب‌های ضعیفی بودند و روزنامه می‌توانست برای کار تولیدی خود گرافیک بهتری را تدارک ببیند.

«مانور تحمیلی زلزله»، «آزمون تهران» و «تهران شهر بی‌دفاع» تیتر روزنامه‌های ایران، جامعه فردا و روزان برای پرداختن به زلزله تهران بود. روزنامه ایران روایت‌های شخصی چهره‌ها از زمان زلزله و چند مصاحبه را به صفحه اول آورد که نشانی‌های بهتری برای تولیدات خود به مخاطب ارائه می‌دهد.

روزنامه شهروند از «شب ترس» نوشت و زیرتیترهای ریز و سفید را طوری قرار داد که به سختی خوانده می‌شود و عجیب است که امروز چند روزنامه‌ این نکته فنی ساده را رعایت نکرده‌اند. جوان هم تیتر زد: «تهران ترسید!» و در این بحث هم رویکرد کنایه‌ای را رها نکرد:«زلزله پایتخت هم مدیریت بحران را تکان نداد» بهتر است روزنامه نقد‌های خود را ساده و شفاف بیان کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here