زمان انتشار : ۲۹ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۲۹ | کد خبر : 464756 |

بررسی علل گرانی کاغذ در کمیسیون فرهنگی مجلس

شفقنا رسانه- یک عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس عمده دلایل گران شدن ناگهانی کاغذ را افزایش تعرفه جهانی کاغذ، افزایش نرخ ارز، تاثیر جهانی شایعه افزایش تعرفه داخلی واردات کاغذ و در پی آن احتکار کاغذ عنوان کرد.

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در جلسه بعدازظهر امروز کمیسیون صالحی و شریعتمداری وزرای فرهنگ و صنعت، معدن و تجارت به تشریح دلایل گرانی کاغذ پرداختند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به نگرانی‌های اعضای کمیسیون گفت: اعضای کمیسیون تاکید کردند که چرا تامین کاغذ در بازار مطبوعات و نشر به حدی مورد غفلت قرار گرفت که قیمت‌ها مورد جهش قرار گرفت. همچنین درخصوص وضعیت و کیفیت تولید کارخانجات داخلی کاغذ وضعیت تولید ملی در این حوزه و دلایل اتکا بازار کاغذ به واردات از وزرای  مربوطه توضیح خواستند. همچنین در این نشست درخصوص سوء استفاده عرضه کنندگان کاغذ از جو روانی و احتکار کاغذ برای دامن زدن به گرانی‌ها و نوع تقسیم‌بندی سهمیه کاغذ مطبوعات از وزیر ارشاد سوال کردند.

این عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به توضیحات وزرای مربوطه گفت: بر اساس توضیحات آقایان عمده دلایل گرانی کاغذ همان چهار محوری بود که در ابتدا بیان کردم. در ادامه این نشست بر تشکیل کارگروه مشترکی بین وزارتخانه‌های ارشاد، صنعت و کمیسیون فرهنگی تاکید شد تا علاوه بر تدبیر برای وضعیت جاری بازار کاغذ، برای جلوگیری از افزایش قیمت احتمالی در آینده برنامه‌ای قبل از افزایش و وارد شدن شوک به بازار مطبوعات و نشر تدبیر شود که البته این کارگروه دائمی خواهد بود.

ذوالقدر اصلی‌ترین دلیل بی‌رغبتی مطبوعات و ناشران به استفاده از کاغذ تولیدی داخلی را بی‌کیفیت و نامرغوب دانستن این تولیدات مربوط دانست و افزود: البته با حمایت دولت کارخانجات داخلی تولید کاغذ با بهبود فناوری‌های و دستگاه‌های تولید کاغذ می‌توان این وضعیت را اصلاح کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here