زمان انتشار : ۲۹ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۱:۲۳ | کد خبر : 464737 |

بازتاب کنایه‌ای و خبری سخنرانی روحانی در تیترها

شفقنا رسانه- سخنرانی حسن روحانی در نشست حقوق شهروندی در اغلب روزنامه‌ها بازتاب یافت اما یا خبری بود یا کنایه‌ای که هیچ کدام برخورد حرفه‌ای محسوب نمی‌شود. بهتر است در چنین مواقعی برای ایجاد تمایز مطلب روزنامه که با تاخیر نسبت به خبرگزاری‌ها منتشر می‌شود، تحلیل و تفسیرهایی درباره‌ی مباحث مطرح شده باشد با رویکرد راستی‌آزمایی یا درصد محقق شدن ایده‌های رئیس جمهور نسبت به قبل تا روزنامه بتواند ارزش‌ افزوده‌ای برای مخاطب تدارک ببیند. سخنرانی روحانی در سه روزنامه ایران، بشارت نو و شهروند با یک فرم یکسان بازتاب داده شد؛ عکسی تمام‌صفحه از روحانی با تیتر و زیرتیترهایی نقل قولی از میان سخنان او. انتخاب زیرتیترها هم تقریبا مشابه و یکسان بودند. این روش در بازتاب سخنرانی رییس جمهور، شیوه‌ای روتین در مطبوعات محسوب می‌شود که فاقد خلاقیت و جذابیت است و ارزش افزوده‌ای هم نسبت به متن خبرگزاری‌ها ندارد.

روزان هم رویه‌ای مشابه دیگر روزنامه‌ها داشت اما بخش‌هایی از متن را بیرون کشید که درباره‌ی دستور کار روحانی برای وزرا بود و آن را «دستور از پشت بلندگو» خواند و البته مشخص نیست روزنامه منتقد این روش است یا حامی آن. از منظر صفحه‌آرایی، صفحه اول در روزهای گذشته نظم خوبی پیدا کرده است.

مواجهه روزنامه‌های اصولگرا، غالبا به سیاق همیشگی انتخاب تیتری کنایه‌آمیز و تمسخرآمیز بدون تحلیل و استدلال بود. روزنامه صبح نو تیتر «آنفالو نکنید!» را به عنوان درخواست روحانی از مردم و هنرمندان برای پایبندی به پیمان‌شان انتخاب کرد. سیاست روز هم پاسخ رییس‌جمهور به «همه مطالبات معیشتی مردم» را این گونه دید:«اینترنت که داریم!». وقتی نقد مستدل جای خود را به کنایه‌ بدهد، دیگر جایی برای نقدهای جدی باقی نمی‌ماند.

یکی از تیترهای انتقادی را وطن امروز کار کرد که با استفاده از شعار انتخاباتی روحانی «با روحانی تا ۱۴۰۰»، به افزایش نرخ سوخت اشاره کرد که نام رییس‌جمهور در آن در کنار قیمت جدید سوخت قرار گرفته است:«با روحانی تا ۱۵۰۰». روزنامه همزمان، ساخت مدرسه توسط ستاد فرمان امام(ره) را هم در نقطه مقابل تیتر مربوط به روحانی قرار داد که ترکیب هدفمندی محسوب می‌شود.

روزنامه کیهان هم در رویکردی مشابه سایر روزنامه‌های اصولگرا «حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت بنزین» را «پیش‌پرداخت حقوق شهروندی» خواند.

در آستانه شب یلدا، روزنامه بهار طرحی نه چندان حرفه‌ای را کار کرد که می‌توانست با رنگ، گرافیک و ایده عمیق‌تری کار شود. با این حال دو برابر شدن قیمت هندوانه و بالا بودن قیمت آجیل، مواجهه متفاوت روزنامه با موضوع شب یلدا بود:«سوداگران آخر پائیز». تیتر پایین طرح گذشته از این که کلیشه‌ای است، هیچی توجیهی برای حضور در آن بخش ندارد و بیشتر به نظر می‌رسد فراموش شده پاک شود. روزنامه در گزارشی دیگر به طرح ناموفق «اشتراک نشریات» پرداخت که با هدف افزایش مطالعه طرح شده بود.فارغ از کیفیت متن، توجه به این موضوع خوب است اما باید در ارزیابی‌ها دقت شود اطلاعات درستی به مخاطب داده شود. مثلا نوشته شده طرح بیش از چهار سال است اجرا شده درحالی که اجرا با طرح ایده متفاوت است و برای چنین طرحی بعد از فراهم شدن زیرساخت‌ها کار شروع می‌شود.

روز گذشته یکی از بحرانی‌ترین روزها از نظر آلودگی هوا معرفی شد و امروز روزنامه هفت صبح با تیتر «در کمال خونسردی!» از مجموعه توصیه‌های سه مقام مسئول در این زمینه یعنی آخوندی، کلانتری و هاشمی انتقاد کرد و از خوانندگان هم خواست که هنگام خواندن این توصیه‌ها اعصاب خود را کنترل کنند.

روزنامه همدلی عکس اصلی خود را به گزارش روزنامه درباره وضعیت بی‌خانمان‌ها در هوای آلوده و‌ سرد این روزهای پایتخت اختصاص داد. تیتر «والله گذشت» برای سخنرانی روحانی اما انتخابی خوبی نبود و علت انتخاب و هدف روزنامه چندان روشن نیست. روزنامه در تیتری دیگر هم از فیلم «کوپال» به عنوان تنها فیلم محیط زیستی تاریخ سینمای ایران نوشت که ادعای درستی نیست چون فیلم‌های مستند بسیاری در زمینه‌ی حفاظت از محیط زیست وجود دارد و بهتر بود روزنامه بر نکته‌ی متمایزی از فیلم دست می‌گذاشت. تقسیم مطالب صفحه به سه بخش هم چینش خوبی نیست، صفحه‌بندی بهتر است به گونه‌ای باشد که چشم در صفحه با توجه به اولویت بندی تحریریه بچرخد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here