زمان انتشار : ۲۸ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۲۶ | کد خبر : 464685 |

زنگ خطر آلودگی هوا به تیترها آمد

شفقنا رسانه- روزنامه آفتاب یزد از این جهت که عکس و تیتر اصلی خود را به افغانستان اختصاص داده، پیشرو محسوب می‌شود اما چند نقد به زاویه ورود آن به مسئله وارد است. روزنامه صرفا آمارهای اقتصادی مربوط به تورم و رشد اقتصادی این کشور را برجسته کرده و در کنار عکسی از چهره خندان کودکان افغانستانی قرار داده و نوشته است باید دیدگاه خود را نسبت به کشور همسایه را تغییر دهیم. بی‌توجهی روزنامه به سه مشکل اساسی افغانستان یعنی بیکاری، جنگ و بی‌ثباتی سیاسی، و حضور مستمر گروه‌های سلفی و انفجارهای هر از چندگاهی در شهرهای اصلی، باعث شده است تصویری غیرواقعی درباره افغانستان ارائه دهد.

شراکت برخی مقامات در قاچاق کالا که دادستان کل به آن اشاره کرد، موضوع تیتر اصلی آرمان امروز شد. عکس خوبی انتخاب نشد و ‌پس‌زمینه هم تصنعی بود. تیتر «تکان‌دهنده» هم اگرچه توجه‌برانگیز است اما بهترین انتخاب نبود و در مجموع روزنامه ترکیبی متوسط را برای پوشش این خبر مهم کار کرد.

سیاست روز عکس خوبی را از میان عکس‌های بین المللی از وضعیت مسلمانان روهینگیا انتخاب کرد؛ تصویری که درد را بازتاب می‌دهد اما به نمایش تن لاغر و زخمی ناشی از سوء تغذیه هم روی نیاورده است. با این حال، نه تیتر و نه روتیتر، حرف تازه‌ای یا زاویه ورود متفاوتی در خود ندارند و صرفا به ادامه کشتار و نسل‌کشی مسلمانان میانمار اشاره دارند.

وطن امروز آلودگی هوا و نزدیکی شب یلدا را به یکدیگر وصل کرد و از «یلدای خفگی» نوشت که به هرحال توانست تیتر را از دیگر روزنامه‌ها متمایز کند. روتیتر از وضعیت اضطراری در تهران، تبریز، ارومیه، اصفهان و چند شهر دیگر نوشته اما عکس، مانند اغلب اوقات، صرفا منظره تهران را نشان می‌دهد.

جامعه فردا هم شرایط آلودگی هوا را «آلودگی بنفش» خواند و نوشت تنگی‌نفس‌ها ۳ برابر بودجه عمرانی خسارت به بار می‌آورد. بهار اما به جای عکسی از تهران، طرح خوبی به صفحه اول آورد و از گمشده در غبار نوشت که تیتری معمولی و تکراری برای این طرح است.

مصاحبه روزنامه اعتماد با مصطفی تاجزاده درباره وضعیت جریان‌های سیاسی، عبارت «موقعیت ممتاز اصلاح‌طلبان» را به تیتر اصلی تبدیل کرد. عکس تاجزاده بهتر بود از کادر بیرون نرود و همچنین اگر قرار بود به جایی غیر از دوربین نگاه کند بهتر بود زاویه دوربین یا ژست او کمی تغییر می‌کرد. تیتر دوم اعتماد هم مربوط به آلودگی هوا است: «نفسم گرفت از این شهر».

یکی از خبرهایی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد، امروز تبدیل به موضوع تیتر و گزارش روزنامه جوان شد؛ فروش گوشت گاوهایی در تهران که موسیقی گوش می‌دهند و ماساژ داده می‌شود‌ به قیمت کیلویی ۹۰۰ هزار تومان. متن و‌ تیتر روزنامه اما چیزی بیش از کنایه در خود نداشت در حالی که می‌توانست در سطحی متفاوت به این مسئله بپردازد و بررسی کند چه کسانی این‌ها را تولید می‌کنند و چه کسانی می‌خرند. روزنامه‌ها باید در سطحی متفاوت از مردم عادی با مسائل برخورد کنند تا مزیتی برای مخاطبان خود نسبت پیام‌های تلگرامی داشته باشند.

روزنامه همشهری اگرچه عکسی از آلودگی هوا را کار نکرد اما یکی از تکان‌دهنده‌ترین تیترها درباره آن را انتخاب کرد که می‌گوید از یکشنبه تا امروز، «ایست قلبی دو برابر شده است». در زیرتیترها هم از گزارشی میدانی در این زمینه و پیشنهاد نسخه‌ای علمی برای فرار از این بحران ارائه کرد. روزنامه پرونده‌ای را هم در گفت‌وگو با چند چهره اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره مدیریت شهری در تهران کار کرد اما نتوانست تیتر و نقل قول‌های قابل توجه و خواندنی‌ از هریک از این مصاحبه‌ها بیرون بکشد یا حداقل پاسخی به نیازی فعلی مخاطب نیست.

روزنامه قانون طرحی خلاقانه از احمدی نژاد را کار کرد و در محور گزارش و تیتر خود او را دارای رویکرد تخریب‌‌گری دانست. طرح، از این جهت که او را شبیه به بمبی ساعتی نشان داده که هر آن ممکن است منفجر شود، یکی از طرح‌های جسورانه روزهای اخیر بوده است اگرچه تیتر و روتیتر تکرار تحلیل روزنامه‌ هستند.

جمهوری اسلامی در تیترهای فرعی و اصلی نیم‌تای بالا چه امروز و چه روزهای گذشته به آلودگی هوا نپرداخت در حالی که به خاطر تبعات این موضوع  بر سلامت مردم از خبری مثل تسهیلات بانک‌ها به مردم مهمتر است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here