زمان انتشار : ۲۷ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۲۷ | کد خبر : 464637 |

واکنش متفاوت تیترها به نطق صادقی/نقد «اطلاعات» به روش مواجهه با آلودگی هوا

شفقنا رسانه- نطق دیروز محمود صادقی در مجلس به تیتر اصلی بیشتر روزنامه‌های امروز بدل شد. روزنامه اعتماد عکسی از جلسه دیروز را کار کرد و بر نقطه اصلی نقدهای صادقی دست گذاشت یعنی نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس. تیتر «جدال بر سر فضیلت» هم برای آن انتخاب شد. روزنامه آرمان امروز علاوه بر بازتاب یکی از سوالات اصلی صادقی، ‌این که «آیا نمایندگان عصاره فضائل ملت هستند یا شورای نگهبان؟» به واکنش جبهه پایداری به این اظهارنظرها پرداخت.

«گرد و‌خاک» تعبیر روزنامه صبح نو برای نطق‌های دیروز صادقی و ‌کواکبیان بود که از نظر روزنامه، «جایگاه خانه ملت را تنزل می‌دهند». عکسی با کیفیت و هماهنگ هم با این تیتر همراه شد. روزنامه با استناد به این نطق‌ها نوشت که حامیان دیروز روحانی منتقدان امروزش شده‌اند و آن را «چرخش فرصت‌طلبانه» خواند اما به این اشاره نکرد که بخشی از نقدهای دیروز، معطوف به نهادهایی غیر از دولت بود.

روزنامه شرق گزارشی اختصاصی با تیتر پرسشی ساده و موضوعی جذاب کار کرد:«هر نماینده چقدر می‌گیرد؟». بهانهٔ مصاحبه با چند نماینده و پرسش از دریافتی کل آن‌ها، بودجه ۹۷ و حقوق ۱۰ میلیون تومانی برای هر نماینده بود. متن گزارش از مجموعه خبرها و‌ مصاحبه‌هایی حاصل شده که شاید حرف اصلی و دقیق را صادقی زد که دریافتی کل را بین ۱۷ تا ۲۱ میلیون دانست با این توضیح که این رقم شامل هزینه دفتر نمایندگی تا عبور و مرور و مسکن و سفرها و هزینه‌های مختلف یک نماینده در ماه می‌شود که نسبت به دیگر مسئولان، چندان هم بالا نیست. با این حال گزارش فقط به رقم‌های متفاوت حقوق نمایندگان و عدم شفافیت در اعلام آن پرداخت اما به این موضوع توجه نکرد که کم یا زیاد بودن این درآمد، چه تاثیرات جانبی‌ می‌تواند برای چنین شغل حساسی داشته باشد.

با تعطیلی برخی مدارس تهران به دلیل آلودگی هوا، روزنامه همدلی یکی از تیترهای خوب امروز را انتخاب کرد که ایهامی به واژه هوا بخشیده بود:«کسی “هوای” تهران را ندارد». اما بهتر بود در روتیتر یا زیرتیتر مشخص می‌شد که این عکس و تیتر، مربوط به چه متن و قالبی است. صفحات اول روزنامه‌ها کارت پستال نیستند که صرفا عکسی بدون اشاره به محتوای داخلی، در آن‌ها کار شود. روزنامه مصاحبه‌ای هم با کمال اطهاری درباره وضعیت تشکل‌ها در ایران و ‌رابطه‌شان با دولت‌های مختلف انجام داد:«وحشت دولت‌ها از تشکل‌ها». تیتری بسیار کلی و غیرجذاب برای موضوعی که می‌توانست با انتخاب واژگان متفاوت بهتر دیده شود.

آفتاب یزد امروز هم مصاحبه‌ای مفصل با مولانا عبدالحمید کار کرد و نقل قول حمایتی او از روحانی را تیتر کرد:«روحانی را تخریب نکنید». روزنامه تیتر دیگر خود را به اظهارنظر شهردار تهران اختصاص داد که مشخص نیست استناد آن به چیست:«تعداد دستفروشان مترو‌از مسافران بیشتر است»؛ عبارتی که چندان دقیق به نظر نمی‌رسد اما روزنامه آن را بازتاب داده است. روزنامه‌ها پیش از انتشار مطلب، وظیفه دارند از صحت و‌ سقم اطلاعات مطمئن شوند که گاهی فراموش می‌شود.

روزنامه جوان تیتر اصلی خود را در واکنش به اظهارنظر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس کار کرد که گفته بود منابع آزادشده از محل حذف یارانه ۳۰ میلیون ایرانی، به طرح تحول سلامت منتقل می‌شود؛ طرحی که بخش بیمه همگانی آن به دلیل کمبود منابع مالی، محدود به بیمارستان‌ها و‌ داروخانه‌های دولتی شد. روزنامه به این تصمیم، در تیتر خود واکنش نشان داد:«یارانه ۳۰ میلیون ایرانی هم در چاه ویل طرح تحول سلامت». روزنامه در عکس یک، عکس خوبی انتخاب  کرد از کودکان مدارس و درباره‌ی تعطیلی مدارس به خاطر آلودگی نوشت اما تیتر و زیرتیتر را آن قدر به تشبیه‌ و تعبیرهای متفاوت گره زد که مشخص نیست در نهایت روزنامه چه منظوری داشته است. در استفاده از تعبیرها باید دقت کرد که معنا از بین نرود و اگر در تیتر از آن استفاده می‌کنیم حداقل زیرتیترها را شفاف‌تر بنویسیم تا هدف اصلی آن مشخص شود.

روزنامه کیهان برای آلودگی هوا عکسی خوبی انتخاب کرد اما تیتری خبری و ریز برای آن انتخاب کرد. تیتر یک روزنامه یک موضع‌گیری سیاسی است که با توجه به این که یک نظر کلی است و گوینده‌ی آن مشخص نیست هر روز دیگری هم می‌توانست منتشر شود.

آلودگی هوا اما دغدغه‌ی مهم روزنامه اطلاعات شد، آن قدر که برخلاف همیشه با تیتری غیرخبری به تعطیلی‌های ناشی از آلودگی در تهران واکنش نشان داد و عکسی از آن را به صفحه اول آورد. روزنامه می‌توانست در گزارشی تفاوت‌ها با سال‌های گذشته را بررسی کند و پیشنهاد جایگزین خود را به تیتر بیاورد. اما این که روزنامه در مواردی تلاش می‌کند از فضای رسمی همیشگی دور شود مهم است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here