زمان انتشار : ۲۶ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۲۳ | کد خبر : 464601 |

دولت با تیترهای حمایتی و کنایه‌ای به روزنامه‌ها آمد

شفقنا رسانه- نقدهایی که در هفته‌های اخیر در رسانه‌های نزدیک به اصلاحات به برخی سیاست‌های دولت روحانی وارد شد، وارد فاز جدیدی شد و آن، بازتاب تداوم حمایت‌ها از دولت در چند روزنامه اصلاح‌طلب است. روزنامه آرمان امروز مصاحبه‌ای اختصاصی با محمد قوچانی انجام داد و تیتر را در پاسخ به یکی از نقدها انتخاب کرد:«حذف‌شدگان ‌برمی‌گردند» و یک‌ زیرتیتر را هم برجسته کرد:«روحانی به اصلاح‌طلبان خدمت کرده‌است». از نظر فنی اما عکس ضعیفی انتخاب شد و با دستکاری گرافیکی نادرست و پس‌زمینه آبی و باقی‌ماندن برخی موارد که به نظر می‌رسد تصیم بر حذف آن بود، کیفیت را نازل کرد.

روزنامه اعتماد هم با عکسی هماهنگ از «راه سخت مردم‌سالاری» نوشت و در گزارشی به نقدها و پاسخ به نقدها و به طور کلی مشکلات دولت در مواجهه با منتقدان پرداخت. با این حال روزنامه با توجه به موضوع گزارش و مخاطبان هدف آن، یعنی بخشی از منتقدان، بهتر بود تیتری کمتر حمایتی و شعاری انتخاب می‌کرد تا محتوای گزارش به صورتی پیشینی از سوی بخشی از آن مخاطبان پس زده نشود.

در ادامه بررسی تیترهای حمایتی روزنامه‌های اصلاح‌طلب که پیش‌تر نقدهایی را به دولت وارد کرده‌اند، روزنامه آفتاب یزد هم به بهانه اظهارنظر باران کوثری و این که از رأی و تلاش برای رأی‌آوری روحانی در دو انتخابات پشیمان نیست، او را به چهره اصلی صفحه امروز خود تبدیل کرد. اما این پرسش مطرح است که اساسا این مطلب چه قدر دارای اهمیت است که به تیتر یک و عکس یک روزنامه تبدیل شود. در حالی که یک مطلب تولیدی با همین موضوع می‌توانست به صفحه اول بیاید.

روتیتر و‌ زیرتیترهای روزنامه ایران برای پوشش نشست حقوق بشر و قوانین کیفری ایران با حضور ظریف بر روی تصویر قرار گرفتند که هم بخشی از تصویر را پوشانده و هم خود عبارت‌ها به سختی دیده و خوانده می‌شوند. روزنامه در یکی از تیترهای فرعی از تکذیب خبر قطع نخاع شدن هانیه دختر زلزله‌زده کرمانشاهی خبر داد که حتی در روز گذشته در گزارش شهروند به آن اشاره شده بود و امروز هم شهروند درباره‌ی او در پایین صفحه اول بارها در متن تکرار کرده است که هانیه قطع نخاع شده است. علاوه بر این اشتباه معنایی، متن فوق‌العاده ضعیفی در نسخه‌ی جار آن وجود دارد که صرفا جمله‌ها تکرار شده است(اینجا).

نمونه موفق تفکیک عکس و زیرتیتر را می‌توان در شمارهٔ امروز روزنامه همشهری دید؛ گزارش و عکسی از استقبال عمومی از فیلم‌های سینما حقیقت که به نمایش مستندهای ایرانی و‌خارجی اختصاص دارد، و تیتر و زیرتیتری که پایین عکس و در جایی خلوت قرار گرفته و به خوبی دیده می‌شود.

تیترهای وطن امروز و صبح نو، یکی کنایه‌آمیز و برآمده از اظهارنظر حسین مرعشی درباره کارگزاران و خانواده هاشمی بود:«آی‌کیوی ما بیشتر از بقیه است» و دومی هم از «اختلاف علنی» و انتقاد جهانگیری از روحانی نوشت؛ با این حال به نظر می‌رسد هر دو روزنامه بیش از ارائه تحلیل‌های جدی با اعلام مواضع خود، به انتخاب تیترهای «جنجالی» و حاشیه‌ای برای بیشتر دیده شدن روی آورده‌اند. روزنامه کیهان هم به نقد بعضی از بندهای بودجه ۹۷ پرداخته است:«۲۹۳ طرح عمرانی فقط با ۲۰ میلیارد تومان!»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here