زمان انتشار : ۲۵ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۸:۵۷ | کد خبر : 464568 |

پیچیدگی نهاد قانونگذار در ارتباطات؛ درنشست روابط عمومی مجلس مطرح شد

شفقنا رسانه- حسین افخمی، مدیر گروه روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی در نشست روابط عمومی مجلس؛ نقش ها و کارکردها گفت: نهاد قانون گذاری بالغ بر صد سال است که در کشور ما پا گرفته است و عمر روابط عمومی در کشور ما کمتر است. الان که بر اساس تاریخ میلادی به هزاره ی سوم وارد شده ایم، این نکته مطرح است که نهاد قانون گذار پیچیدگی های خاصی در ارتباطات دارد چون دولت یا قوه ی اجرایی نیست. کتاب های درسی ما عمدتا به حوزه ی اجرایی مربوط می شود و هر دولتی معمولا نمایندگی ۱+۵۰ را دارد ولی مجلس فراتر است چراکه ترکیبی از جناح های مختلف دارد و پیچیدگی آن به این دلیل است که از یک دلیل خاص حمایت نمی کند بلکه فراتر از آن است.
او ادامه داد: برای مثال اگر دولتی بر سر کار باشد که کار سیاست های آموزشی را به بخش خصوصی واگذار کند آن دولت در یک محور افکار عمومی را می سازد؛ در حالی که مجلس، مرکزی از صداهای مختلف است. در اینجاست که مدیریت ارتباطات چنین نهادی، پیچیدگی خاصی پیدا می کند. ارتباطش با مردم، رسانه ها و … اهمیت پیدا می کند.

به گزارش شفقنا رسانه، مهدی کیایی، مدیر کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی هم به عنوان سخنران اصلی این نشست در ابتدا به معرفی بخش های مجلس مثل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد پرداخت و گفت: این مراکز یکی از قدیمی ترین ها هستند تمامی اسناد در مورد قانونگذاری از ۱۲۸۴ تا به امروز در این مراکز وجود دارد. در مرکز اسناد مجلس ۲۴ هزار عنوان کتاب خطی نگهداری می شود، تمامی هدایایی که پادشاهان و روسای مجلس در ادوار مختلف به روسای مجلس ما اهداء کرده اند در این موزه نگهداری می شود. حدود ۴۰ اثر از کمال الملک و بسیاری از هنرمندان دیگر هم در این موزه وجود دارد که دیدن آنها برای شما دانشجویان رشته ی روزنامه نگاری و روابط عمومی مفید است.
او ادامه داد: بعضی ها روابط عمومی را علم، بعضی ها هنر و بعضی ها تجربه می دانند. ولی حقیقت این است که نهادهایی مثل قوه ی مقننه لازم است تا هر سه را به کار بگیرند تا کارها به سامان دهی برسد.
کیایی در ادامه به معرفی ساختار اداره ی کل روابط عمومی مجلس شورای اسلامی پرداخت و اظهار کرد: ساختار اینجا از چند اداره تشکیل شده است و شامل اداره ی فرهنگی، تبلیغات، اداره ی اخبار و رسانه های گروهی، اداره ی روابط عمومی و بخش هایی مثل خبرگزاری خانه ی ملت می شود.
کیایی در معرفی اداره ی اخبار و رسانه های گروهی مجلس بیان کرد: اداره ی اخبار و رسانه های گروهی مجلس در قوای متناظر خود؛ مجریه و قضائیه هر کدام به جای یک اداره، یک اداره ی کل دارند یعنی ما در دولت اداره ی کل رسانه ها داریم و در قوه ی قضائیه هم اداره ی کل رسانه ها و یک مرکز رسانه داریم اما در مجلس شورای اسلامی در قالب یک اداره دیده شده است. در مجلس کیفیت خدماتی که به نمایندگان می دهند با دو قوه ی دیگر متفاوت است. در مجلس تفاوت دیدگاه های سیاسی خیلی جدی است و یکی از سیاسی ترین مراکز کشور همیشه قوه ی مقننه است. به همین دلیل در این قوه کار رسانه ای کردن دشوار است. این اداره تلاش کرده اگر چنان چه قرار است مجلس اتاق شیشه ای باشد با این حال تفاوت و تمایزهایی در نوع اطلاع رسانی داشته باشد.
مدیر کل روابط عمومی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: اگر در قوه ی قضائیه رئیس قوه ی قضائیه چهارشنبه ی هر هفته جلسه دارد و فقط صداوسیما و چند عکاس در آنجا حضور دارند و بعد روابط عمومی قوه ی قضائیه خبر آن را منتشر می کند و کل ارتباط رسانه ها با آن به همین محدود می شود یا اگر در دولت فقط ابتدای جلسه را دوربین های صداوسیما می گیرند یا خبرنگاران محدودی – در حد رسانه های اصلی – در حیات وزرا حضور پیدا می کنند تا با وزرا مصاحبه کنند ما در مجلس آیین نامه ای درباره ی نحوه ی تردد خبرنگاران داریم که همه ی خبرنگاران دارای مجوز از رسانه ها– سطح گستره ی ملی یا استانی – حضور دارند یا اگر رسانه ای خارجی است برای فعالیت در کشور از اداره ی کل مطبوعات و رسانه های خارجی وزارت ارشاد مجوز داشته باشد که این خبرنگاران امکان حضور در مجلس را دارند و به طور معمول روزانه ۲۵۰ نفر خبرنگار، تصویربردار، عکاس و … داخل مجلس می آیند. در مورد اینها هیچ گزینشی انجام نمی شود فقط باید از رسانه ی خود معرفی نامه داشته باشند و با حداقل سخت گیری ممکن این امکان فراهم می شود که در مجلس حضور داشته باشند.
کیایی ادامه داد: شما حتی اگر به ساختمان مجلس قدیم هم نگاه کنید در آن مواقع جایگاهی برای خبرنگاران و تماشاچیان در نظر گرفته شده بود یعنی باید پارلمان، ساختمان شیشه ای باشد. به همین دلیل خبرنگاران زیادی از همه ی رسانه ها در مجلس تردد می کنند طبیعتا هماهنگ کردن ورود این افراد و نکاتی که لازم دارند کار سختی است.
او افزود: خبرنگار وقتی وارد مجلس می شود نیاز دارد که دستور جلسات هفتگی مجلس را بداند و بتواند طرح ها و لوایح را قبل از بررسی مجلس داشته باشد تا در مورد آن مطالعه و بررسی کند. ولی متأسفانه خبرنگاران ما کمتر در این موضوعات دقیق می شوند. شاید چون دوستانی که تحصیلات آکادمیک شان به روزنامه نگاری مرتبط می شود، کمتر در این عرصه حضور پیدا می کنند.
کیایی کار دیگر اداره ی اخبار را پوشش خبری کمیسیون های خبری رئیس مجلس و نمایندگان بیان کرد و گفت: غیر از پوشش خبری صحن علنی مجلس، پوشش خبری کمیسیون های مجلس هم هستند که اتفاقا این کمیسیون ها مهم تر هستند چراکه بدنه ی کارشناسی مجلس در کمیسیون ها تشکیل شده و نمایندگان بر اساس تحصیلات، تخصص و سوابق شان در کمیسیون های تخصصی عضو می شوند و هر لایحه ای که قرار است بررسی شود طبق قانون باید در کمیسیون مربوطه بررسی شود.

رسانه ها باید به صورت جدی تر به کمیسیون های مجلس بپردازند

او افزود: نمایندگان دولت و کارشناسان در این کمیسیون ها درباره ی طرح ها و لوایح نظر می دهند، به همین دلیل آنچه در کمیسیون بررسی می شود معمولا بیشتر در مجلس رأی می آورد. در مورد اینکه رسانه های ما کار دقیقی انجام نمی دهند همین کافی است که آنچه در صحن علنی مجلس اتفاق می افتد بازتاب بیشتری دارد تا آنچه در کمیسیون ها اتفاق می افتد.
مدیر کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی در شبکه ی خبر بودم آرزو داشتم در مجلس این امکان فراهم شود که در کمیسیون ها حضور جدی تری داشته باشیم ولی الان که زیرساخت های آن فراهم شده و اغلب این موارد را هم حتی زنده پخش می کنند رسانه ها بهره نمی برند. آنچه خبر را جذاب می کند و در بر گیری زیادی دارد معمولا در کمیسیون های مجلس اتفاق می افتد. شاید رسانه های ما باید به صورت جدی تر به آن بپردازند که نگاه کارشناسی تری به بخش های تخصصی داشته باشند؛ مثل مرکز پژوهش ها یا کمیسیون های تخصصی مجلس. ما می توانیم این امکان را فراهم کنیم که به کمیسیون ها و مراکز تحقیقاتی مجلس بیشتر دقت شود.
کیایی کار دیگر اداره ی اخبار در مجلس را ساماندهی کنفرانس ها و برنامه های خبری و … دانست و به توضیح بخش خبرگزاری خانه ملت پرداخت و گفت: این خبرگزاری مجموعه ی نوپایی است که رسانه ی رسمی قوه مقننه است. در اینجا هم ساختارش این گونه است که یکی از اعضای هیأت مدیره اش، مدیر کل روابط عمومی مجلس است، سه نفر از اعضای هیأت مدیره اش نمایندگان مجلس هستند که در صحن علنی مجلس انتخاب می شوند. دو نفر دیگر از معاونان اجرایی رئیس مجلس و ناظر فرهنگی هیأت رئیسه هستند که اینها یک نفر را به عنوان مدیرعامل انتخاب می کنند که کار رسانه ای مجلس را سامان می دهد.
او به بیان تمایزهای خبرگزاری خانه ی ملت و دیگر رسانه ها پرداخت و گفت: رسانه های دیگر خیلی برایشان مهم نیست با کدام نماینده گفت وگو کنند. یکی از آفت ها همین است که در کمیسیون ها با افراد خاصی صحبت می شود ما در کمیسیون ها بخش های تخصصی تری داریم و رسانه ها به جای اینکه با متخصص ترین افراد حوزه ی مشخص صحبت کنند با نماینده هایی صحبت می کنند که رسانه ای تر هستند ولی من در خبرگزاری خانه ملت به دوستان توصیه می کنم که اینگونه نباشند.
کیایی ادامه داد: خبرگزاری خانه ملت تلاش کرده که رسانه ی اول در حوزه ی اخبار قوه ی مقننه باشد و از رانت هایی مثل حضور در مجلس استفاده کند و تمرکزش بر روی مجلس جدی تر است به همین دلیل منبع اصلی سایر خبرگزاری ها در حوزه ی اخبار قوه ی مقننه است.
مدیر کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از چند ماه پیش کاری شروع شده تا جلسه های علنی مجلس را به صورت تصویری و با زیرساخت اصلی خانه ی ملت پوشش دهند، گفت: معمولا جلسات خاص مثل تحلیف، رأی اعتمادو … خیلی پرمخاطب است اگرچه دیگران قدر این تسهیلات رسانه ای را بیشتر از ما می دانند چراکه روز شروع این کار مصادف بود با استیضاح وزیر کشور برای گزارش دهی درباره حادثه ی پلاسکو و بی بی سی این جلسه را ضبط کرده و استفاده کرد در حالی که رسانه ها کمتر به این فرصت ها توجه می کنند.
او به معرفی اداره ی روابط عمومی مجلس پرداخت و گفت: این اداره کارهای متفاوتی انجام می دهد از جمله برگزاری مراسم های مختلفی که در قوه ی مقننه است. نمایندگان مجلس، رئیس دولت، رئیس جمهور، وزرا و … در این جلسات حضور دارند و بیشتر مورد توجه مقامات و رسانه ها و افکار عمومی است.
کیایی افزود: از قدیم مرسوم بود که جلسات علنی مجلس را تماشاچیان ببینند الان هم روزانه حدود ۶۰۰ نفر تماشاچی در جلسه صحن علنی حاضر می شوند. شیوه ی دعوت معمولا از طریق نمایندگان است و پذیرش به صورت گروهی صورت می گیرد.

به گزارش شفقنا رسانه، او همچنین در معرفی اداره ی فرهنگی و تبلیغات مجلس گفت: این اداره کارهای متعددی انجام می دهد. کارهای فرهنگی و تبلیغاتی داخل قوه ی مقننه و خارج از مجلس را بر عهده دارد یکی از کارکردهای مهمی که در این مجموعه صورت گرفته این بوده که تا حدی بخش های سخت افزاری امور فرهنگی را برون سپاری کرده است.
کیایی به واگذاری چاپخانه مجلس به بخش های خصوصی اشاره و عنوان کرد: در ابتدا، مجلس یک چاپخانه داشت که یکی از قدیمی ترین چاپخانه های کشور بود و کارهای متعددی از چاپ طرح ها و لوایح، منشورات چاپی، سربرگهای نمایندگان و … همه طبق قانون تکثیر می شد و به نماینده ها تحویل داده می شد این چاپخانه به مزایده گذاشته شد و بخش نیروهای اجرایی آن – صفحه آرا، صفحه بند و … – در اداره ی تبلیغات فرهنگی به کار گرفته شد و با چند چاپخانه ی بخش خصوصی قرارداد بسته شد این خصوصی سازی سبب شد که هزینه های مجموعه کاهش پیدا کند یعنی نیروها کم شد و هزینه ی نگهداری پایین آمد و از نظر کیفیت و سرعت کارها مناسب بود.
او به تجربه ی خود در ادوار گذشته و ارتباط با پارلمان های دنیا اشاره کرد و گفت: در پارلمان های دنیا تا قبل از دهه ی ۷۰ میلادی چیزی به اسم روابط عمومی وجود نداشت اولین روابط عمومی در پارلمان ها برای فرانسه بود اما همین الان در فرانسه پارلمان اش یک بخش رسانه ای و روابط عمومی خیلی مفصلی دارد. پارلمان انگلیس هم تقریبا یک بخش روابط عمومی دارد که سطح آن معاونت است بعضی از کارهایی که ما انجام می دهیم با آنها مشترک است و آنها هم انجام می دهند مثلا روابط عمومی پارلمان انگلیس گزارش می دهد که سالانه ۶۰ هزار دانش آموز از آن بازدید می کنند. پارلمان اسپانیا هم تقریبا این کار را انجام می دهد.
کیایی ادامه داد: روزی که روسای مجالس جهان در سازمان ملل جمع شده بودند حتی در آن روز هم حضور دانش آموزان و دانشجویان و توریست ها آزاد بود و پارلمان تعطیل نشد ولی ما این کار را نکرده بودیم و در این روزها همواره بازدید نداریم. راهکارها و نحوه ی ورود آنها آسان تر از ما است ما معمولا نیاز به نامه نگاری داریم.
او با اشاره به اهمیت و جایگاه مجلس در قانون اساسی توضیح داد: تمایز ما با برخی از کشورهای دیگر این است که در قانون اساسی ما هیچ راهکاری برای انحلال مجلس وجود ندارد. جایگاه قوه ی مقننه از ابتدا دیده شده که هیچ نهادی نمی تواند آن را منحل کند. حتی در مورد رئیس جمهور و وزرا برای استیضاح شان مکانیزم های مشخصی وجود دارد و قانون اساسی ما ویژگی های متمایزی درباره ی مجلس شورای اسلامی قائل شده و تلاش کرده مجلس شورای اسلامی و قوه ی مقننه را ریل گزار کشور تعیین کند. مجلس برای سایر نهادها قانون گذاری می کند ولی هیچ نهادی نمی تواند برای آن قانون گذاری کند.
او قانون گذاری و نظارت را دو وظیفه از سوی مجلس عنوان و اظهار کرد: مجلس باید در هر دو حضور جدی داشته باشد مردم بیشتر دغدغه های شخصی و منطقه ای از نمایندگانشان دارند ضمن اینکه یک آفت محسوب می شود باید به آن اینگونه نگریست که این نمایندگان تنها حلقه هایی هستند که مردم می توانند با حاکمیت ارتباط برقرار کنند. نمایندگان معمولا به صورت دائم در عرصه هستند. یک هفته را در حوزه ی انتخابیه هستند و این هفته چون باید پاسخ گوی مطالبات مردم باشند سخت تر است. علاوه بر اینکه نمایندگان در حوزه ی انتخابیه شان دفتر کار دارند و دفترشان محل مراجعه ی مردمی است و در مجلس هم دفتر ملاقات مردم با نمایندگان داریم. قبل از حمله ی اخیر داعش تقریبا در چهار هفته دوازده هزار نفر مراجعه ی حضوری داشتند بعد از این اتفاق تلاش کردیم که مردم به حوزه های انتخابیه مراجعه کنند. برای تسهیل امور مردم تلاش شده که راه های دیگری انجام شود. مردم هنوز مراجعه ی حضوری را راحت تر می دانند.

روابط عمومی امروز نمی تواند روابط عمومی سنتی دهه قبل باشد

کیایی مراجعه ی مردم در دفاتر خدمات الکترونیک در روستاها را یکی از راه های تسهیل دسترسی مراجعه کنندگان به نمایندگان دانست و گفت: سعی شده با این دفاتر قراردادی منعقد کنیم تا مردم بتوانند در روستاهای خود درخواست شان را به صورت مکتوب و رایگان ارائه کنند تا به صورت الکترونیکی بلافاصله در کارتابل نمایندگان در دفترشان دیده شود و مسئول دفتر آنها به پیگیری آن بپردازند.
یکی از حاضران در نشست سوالی را مطرح کرد و گفت: ما دو نوع افکار عمومی پنهان و آشکار داریم که افکار عمومی پنهان قدرتمندتر است. شما به عنوان روابط عمومی مجلس وقتی کسی رئیس مجلس را تخریب می کند یا عکس هایی از نمایندگان در حال چرت زدن منتشر می شود سیاست تان چیست؟ کیایی پاسخ داد: امروز روابط عمومی نمی تواند روابط عمومی سنتی دهه ی قبل باشد شکل کارها متفاوت شده و رسانه های نوین و شبکه های مجازی شکل کار را تغییر دادند. من خودم مدیر مسئول مجله ای خارج از فضای کار سیاسی هستم در زمانی مجلات و روزنامه ها پایگاه خاصی داشتند. با این حال تلگرام و توییتر در لحظه اخبار را منتشر می کنند و گاهی کانالی با چند صد هزار عضو اخباری منتشر می کند که درست و نادرست خبرهایش آنقدر مهم نیست. مهم این است که تأثیرش را می گذارد و ما می بینیم که مردم از پنهانی ترین زوایا مطلع هستند و این به خاطر فضایی است که شبکه های اجتماعی ایجاد کردند.
او افزود: مجلس در هفته سه بار از ساعت هشت تا دوازده ظهر جلسه دارد انواع عکاس و تصویربردار در بالا عکاسی می کنند و منتظر این هستند که نماینده ای چرت بزند. زمانی نماینده ها می خواستند ورود عکاسان را به مجلس محدود کنند، در آن زمان مصاحبه ای کردم و مخالفت جدی ام را مطرح کردم چرا که با روح مجلس متفاوت است. باید در مورد مجلس بیشتر کار ایجابی صورت گیرد. شما می فرمایید رئیس جمهور سابق، رئیس مجلس را متهم می کند من خودم قائل به این نیستم که هر اتهامی را باید پاسخ داد بلکه باید تلاش کرد جایگاه و ویژگی فعالیت های نمایندگان در افکار عمومی را برجسته کنیم.
کیایی ادامه داد: نمایندگان هم اختلاف سلیقه ی جدی ممکن است با هم داشته باشند. بعضی از نمایندگان شاید حتی حاضر به هم صحبتی با هم نباشند. معتقدم در هر نهادی که قرار است خود دستگاه دموکراتیک باشد، این اختلاف نظرها طبیعی است قرار نیست به این اتهام ها پاسخ داده شود چراکه پاسخ برخی از حرف های باطل خود ترویج آنهاست.

به گزارش شفقنا رسانه، کیایی افزود: در اداره ی روابط عمومی کانالی ایجاد کردیم تا مردم دیدگاه هایشان را درباره ی قوانین بیان کنند ولی مردم معمولا تلاش دارند تماس بگیرند و دیدگاه هایشان را بگویند. ما این اظهارنظرها را جمع بندی می کنیم و آن را به نمایندگان می دهیم و معمولا به روسای کمیسیون ها این آمار هم داده می شود که مردم این نظر را دارند. وقتی هم مردم تماس می گیرند ما تلفنخانه ای داریم که به سوالات قانونی مردم پاسخ می دهد اگر تلفنخانه نتواند پاسخ دهد آنها را به کارشناسان ارجاع می دهند.
در ادامه ی این نشست حسین افخمی با طرح یک سوال گفت: منتظر هستیم دولت لایحه ی قانون مطبوعات را به مجلس بیاورد، آیا فکر نمی کنید خود مجلس هم باید برای داشتن یک وضعیت قانونی منظم، حقوقی صنفی، و تشکلی و … پیش قدم شود؟
کیایی پاسخ داد: رویکرد کلی مجلس این است که در مواردی دولت لایحه دهد و معمولا کار درستی است چون فرمانده ی میدان اجرا دولت است و بدنه ی کارشناسی کشور با دولت است. ضمن اینکه خیلی از موارد را قانون اساسی به گونه ای تدبیر کرده که اگر قرار باشد مجلس مصوبه ای داشته باشد و برای دولت هزینه ساز باشد باید مشخص کند در غیر این صورت شورای نگهبان آن را تأیید نمی کند و نظر دولت را می خواهد. به طور طبیعی اصل این است که دولت لایحه دهد و مجلس طرح ندهد.
او ادامه داد: نکته ی دوم در مورد نظام جامع رسانه ای است که متأسفانه دولت ها – دولت دهم و بعد از آن – مدام وعده می دهند که در حال آماده شدن و ارسال به مجلس است. ما در کشور برای صنف های مختلف اتحادیه های مختلفی داریم ولی اتحادیه ی صنفی برای قشر رسانه و یک قانون مدون شکل گرفته نداریم. شاید علتش این است که در مقاطع مختلف خیلی سیاسی به موضوع نگاه شده است. از طرف دیگر اراده ی جدی در مورد آن وجود ندارد و خبرنگاران که خودشان در هر موضوعی اطلاع رسانی می کنند عجیب است که معمولا در این مورد اقدامی صورت نمی گیرد. شاید به این دلیل باشد که جایگاه ثابتی ندارند و اغلب تا وقتی خبرنگار هستند که شغل ثابتی ندارند و چون نظام جامعی برای حمایت از آنها وجود ندارد. هنوز مسئله ی بیمه ی آنها در کش و قوس زیادی است و دچار چالش های مختلف است. با این حال خبرنگاران خارجی را دیده ام که شصت سال کار رسانه ای می کنند و در حوزه ی خود کارشناس ارشد شده اند ولی ما در ایران اینچنین چیزی نداریم. جز رسانه های دولتی معمولا رسانه های بخش خصوصی توان اداره ی خود را به سختی دارند واقعیت این است که نیاز به یک نظام صنفی جامع داریم.
کیایی افزود: دولت می گوید به خاطر اینکه نظرات نخبگان را بگیریم لایحه را روی سایت وزارت ارشاد واگذاری کردیم با نظرات نخبگان تغییرات را انجام می دهیم و بعد لایحه را به مجلس می فرستیم.
افخمی به بیان سوال دیگری پرداخت و گفت: با این حال روابط عمومی ها با مجلس چه کار می کنند، می دانیم یکی از وظایف روابط عمومی ها لابی گری است این رابطه چگونه است؟
کیایی پاسخ داد: در جامعه ی ما به این اثرگذاری مثبت نگاه نمی شود. در آمریکا افرادی هستند که لابیست هستند ما لابیست های غیررسمی داریم شما می بینید در جلسه ی رأی اعتماد یک وزیر، افراد مختلفی دست به کار می شوند و وظیفه دارند تا تک تک از ارتباط شان استفاده کنند تا این وزیر رأی بیاورد. البته مجلس تلاش کرده که مجاری غیررسمی را محدود کند یعنی وزرا و معاونان پارلمانی می توانند لابی کنند ولی مجاری غیررسمی خیر.
او ادامه داد: به طور طبیعی مجلس کارش رو به رو شدن با سیل این درخواست ها است. در کشور ما همان طور که یک نظام صنفی مشخص برای رسانه هایمان نداریم برای روابط عمومی تشکل جامعی که همه ی روابط عمومی ها حاضر باشند زیر چتر آن بروند، وجود ندارد. در سال های اخیر دولت تلاش کرده تا در مجموعه ی نهاد ریاست جمهوری، روابط عمومی دستگاه های دولتی را جمع کند و اینها را همسو کند که این کار خوبی است.
گزارش از زهرا حکیمی

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here