زمان انتشار : ۲۵ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۴۹ | کد خبر : 464509 |

نقد روزنامه‌ها به نمایش «موشکی» علیه ایران

شفقنا رسانه- امروز اغلب روزنامه‌ها در تیترهای فرعی و اصلی به اظهارات «نیکی هیلی» در یک کنفرانس مطبوعاتی علیه ایران پرداختند و آن را نقد کردند.

روزنامه اعتماد اظهارات هیلی را «تئاتر سعودی با بازیگری واشنگتن» خواند. روزنامه در تیتر اصلی مصاحبه‌ای با محسن میردامادی منتشر کرد که مدت‌هاست کمتر به عکس اصلی روزنامه‌ها آمده و تیتر خوبی را هم به عنوان یکی از نگرانی‌های او انتخاب کرد:«نقد روحانی نشانه روشنفکری نشود». روزنامه همچنین در ادامه گزارشی که از وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه کار کرده بود، امروز هم گزارش اختصاصی دیگری از آن منطقه منتشر‌ کرد. سلسله گزارش‌ها درباره یک موضوع در یک روزنامه، به سادگی قدرت برجسته‌سازی و‌‌‌ جریان‌سازی پیدا می‌کنند.

نسبت اصلاح‌طلبان با اعتدالی‌ها و دولت حسن روحانی، موضوع تیتر اصلی آفتاب یزد هم بود. تیتر خوب «کمک‌مان کنید کمک‌تان کنیم»، چکیده مواضع اصلاح‌طلبان خطاب به روحانی بود که در گفتارها و نوشتارهایی از آنان، در صفحات داخلی کار شد. نام‌هایی چون محمود صادقی، احمد خرم و جلال جلالی‌زاده. روزنامه در تیتری دیگر به حضور زنان در دیدار فوتبال خیریه کرمانشاه پرداخت و نوشت:«بانوان بودند، اتفاقی هم نیفتاد!»

عکس اصلی روزنامه همدلی، به حضور زنان در کرمانشاه در بازی فوتبال خیریه‌ای اختصاص داده شد که اگرچه رنگ و‌ کیفیت و کادر استانداردی ندارد اما از این جهت که تصویری نامعمول را ارائه می‌دهد، محتوای آن بیش از فرم‌ به چشم می‌آید. تیتر هم نسبتا انتقادی انتخاب شد:«زلزله راه زنان به استادیوم را باز ‌کرد». با این حال روتیتر بیش از حد عامیانه است و تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی قرار دارد و بهتر بود شأن زنان، خود موضوع و روزنامه در آن درنظر گرفته می‌شد.

سوتیترهای پرکلمه و متعدد، دیگر انتخاب‌های مناسبی برای صفحات اول روزنامه‌ها نیستند؛ در دکه‌های روزنامه‌فروشی رهگذران غالبا فرصت خواندن همه این سوتیترها را ندارند و شتاب فضای مجازی هم چنین اجازه‌ای به کاربران نمی‌دهد. امروز روزنامه ایران برای تیتر «شو موشکی ناکام» اگرچه سعی کرد همه‌ واکنش‌ها را پوشش دهد اما بهتر بود سوتیترها، کوتاه و دقیق و با فونتی بزرگ‌تر کار شوند تا کار کرد خود را از دست ندهند. کلمه‌ی «شو» وقتی کلمه‌ی خوب «نمایش» برای جایگزینی آن وجود دارد، استفاده درستی نیست. توجه روزنامه به جشنواره سینما حقیقت هم فارغ از کیفیت محتوا نکته‌ی درستی است که می‌توانست جای بهتری را به خود اختصاص دهد.

سخنان محمد نوبخت، سخنگوی دولت بارها به تیترهای کنایه‌آمیز در روزنامه‌های منتقد دولت تبدیل شده است. امروز هم روزنامه جوان دو نقل قول از او را انتخاب کرد:«سوخت را گران کردیم چون هر خانه ۳ بیکار دارد». در زیرتیتر هم نقل قولی دیگر درباره بودجه آورد:«به ۵۰ موسسه‌ای که اصلا نمی‌شناختیم هم بودجه دادیم». روزنامه برای اظهارات نیکی هیلی علیه ایران هم عکسی با نمای دور با تیتری طولانی انتخاب کرد که معنا را درست به ذهن مخاطب نمی‌رساند. ترکیب کلمات نباید آن قدر پیچیده شود که نیاز باشد تیتر چندبار خوانده شود.

وطن امروز عکس بهتر و دقیق‌تری انتخاب کرد و اگرچه تیتر را کوتاه‌تر کرد اما نتیجه خوب نشد: «نمایش لاشه‌ای!»

پرداخت جام جم، کیهان و شرق هم قوی نیست. جام جم از «نمایش موشکی نیکی» نوشت و کیهان در تیتری طولانی از خوش رقصی او خبر داد که به نظر می‌رسد بیش از آن که نقد اتهامات نادرست نیکی هیلی درباره‌ی ایران باشد، نگاه جنسیت‌زده دارد و زن بودن او را هدف قرارداده است. عکس شرق برای پوشش این اظهارات هم یکی از ضعیف‌ترین عکس‌ها بود که هیچ نکته‌ای درباره‌ی موضوع اظهارات هیلی ندارد تا نقل قول محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم معنای درستی پیدا کند.

تصویر کلی زلزله کرمانشاه، آمار کشته شدگان و زخمی‌ها و خرابی‌ها تقریبا در غالب روزنامه‌ها کار شد اما جزء جزء آن تصویر، هر کدام موضوع گزارش‌های جداگانه هستند.‌ امروز روزنامه شهروند به یکی از آن جزئیات پرداخت که در دل تصاویر کلی گم شده بود: «رنج از پا افتادگان»؛ وضعیت زنانی که در زلزله قطع نخاع شدند. زیرتیترها هم از نامناسب بودن کانکس برای نگهداری از آنان می‌نویسد و یک مورد خواهر ۱۳ ساله که برای نجات برادرش دچار حادثه و قطع نخاع شد.

«همچنان همشهری شما می‌مانیم» تیتر روزنامه همشهری برای آغاز بیست و ششمین سال انتشار این روزنامه بود که انتخاب متناسبی محسوب می‌شود اما مجموعه تیترها و عکس‌ها در صفحه اول، ضعیف‌تر از شماره‌های پیشین روزنامه به نظر می‌رسند. تجدید میثاق اعضای خانواده بزرگ روزنامه همشهری با آرمان‌های امام و اظهارنظر سیدحسن خمینی، می‌توانست با تیتر جذاب‌تری همراه شود همچنین جای زیرتیتر طولانی روی پله‌ها در عکس، صفحه را شلوغ نشان می‌دهد. برای همکارانمان در تحریریه همشهری آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم عمر این رسانه طولانی و روند کاری‌اش رو به پیشرفت باشد.

روزنامه اطلاعات مصاحبه‌ای با ابوشریف نماینده‌ی جنبش جهاد اسلامی داشت و اگرچه عکس رسمی برای آن انتخاب کرد و سوتیترهای زیاد آن به راحتی قابل تفکیک و خواندن نیست؛ اما از این نظر که روزنامه بخش کوچکی از ظرفیت خود در تولید محتوا را به کار گرفته است، مهم است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here