زمان انتشار : ۲۳ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۳۲ | کد خبر : 464456 |

میانمار دو خبرنگار دیگر خارجی را بازداشت کرد

شفقنا رسانه- دولت میانمار دو روزنامه نگار خبرگزاری ‘رویترز’ را در ادامه بازداشت فعالان رسانه ای بویژه خبرنگاران رسانه های خارجی، در شهر ‘یانگون’ دستگیر کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از ‘ناو میانمار’، ‘زائو هتای’ سخنگوی دولت میانمار با تایید خبر دستگیری این دو روزنامه نگار گفت: نه تنها گزارشگران شما، بلکه حتی پلیس هایی که در این پرونده (بدون اشاره به موضوع پرونده) نقش داشته اند نیز بازداشت شده اند. ما با این روزنامه نگاران و نیروهای پلیس برخورد می کنیم.
‘ما لون’ و ‘کیائو سوئه او’ دو روزنامه نگاری بازداشتی هستند که سخنگوی دولت میانمار به چرایی بازداشت آنها اشاره ای نکرده است.
سخنگوی دولت میانمار همچنین از نوع برخوردی که با این افراد می شود و یا پرونده ای که آنها به آن اشاره کرده اند، جزییاتی ارائه نکرد.
‘آبه سرفوس’ رئیس ارتباطات جهانی رویترز بیان کرده است: ما در حال جست و جوی اطلاعات بیشتری در مورد شرایط دستگیری و شرایط فعلی آنها هستیم.
‘وا لون’ از سال ۲۰۱۶ به رویترز پیوسته و رویدادهای مختلفی از جمله بحران آوارگان روهینگیا در استان راخین را پوشش داده است، در حالی که دیگر همکار وی از حدود چهار ماه پیش فعالیت خود را آغاز کرده است.
سفارت آمریکا در ‘یانگون’ با صدور بیانیه ای که در تارنمای این سفارت منتشر شده نوشت: از دستگیری کاملا غیر قانونی دو گزارشگر رویترز پس از اینکه برای دیدار با مقامات پلیس دعوت شده بودند، عمیقا نگران هستیم.
در این بیانیه آمده است: برای دستیابی به دموکراسی، روزنامه نگاران باید قادر باشند آزادانه وظایف خود را ایفاد کنند .
سفارت آمریکا از دولت میانمار خواسته است ضمن تشریح دلایل دستگیری این افراد، اجازه دسترسی فوری به آنها را فراهم سازد.
پلیس میانمار ماه گذشته نیز یک روزنامه نگار مالزیایی و یک روزنامه نگار سنگاپوری را به همراه مترجم و راننده آنها هنگام استفاده از پهپاد برای تصویربرداری در نزدیکی محوطه پارلمان این کشور بازداشت کرده بود.
گروههای حقوق بشری معتقدند که دولت فعلی میانمار حتی بیش از دولت نظامی پیشین این کشور با منتقدان و مخالفان به وسیله ایراد اتهام مقابله می کند.
ارتش تحت حمایت دولت میانمار امسال بطور سازمان یافته با اعمال خشونت و سیاست های سرکوبگرانه، کشتار و تجاوز مستمر علیه اقلیت مسلمان روهینگیا، سبب کشتار حدود یکهزار نفر و فرار حدود ۶۳۰ هزار نفر از آنها از ایالت راخین این کشور به بنگلادش شده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here