زمان انتشار : ۲۳ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۵۴ | کد خبر : 464441 |

بحران کاغذ و روایت‌هایی از «خراسان» و «ایران»

شفقنا رسانه- مدیرعامل مؤسسه مطبوعاتی «ایران» با تاکید بر این که کمبود کاغذ بر این روزنامه هم تاثیر گذاشته است، خاطرنشان کرد به دلیل این معضل، روزنامه «ایران» کمتر از تیراژ معمول منتشر شد.

محمدتقی روغنی‌ها در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به گران شدن تعرفه کاغذ و سخت شدن شرایط برای روزنامه‌ها، گفت: از آنجا که ما ذخیره کاغذ نداشتیم، در مواجهه با افزایش قیمت در این چند روز اخیر، کاغذ را به اشکال گوناگون، به صورت روزانه و با قیمت بسیار بالا خریداری کردیم. شرایط بسیار سخت است و به همین خاطر مجبور شدیم به دلیل کمبود کاغذ، روزنامه «ایران» را کمتر از تیراژ معمول منتشر کنیم.

او با بیان این که «موسسه ایران خصوصی محسوب می‌شود»، خاطرنشان کرد: البته معتقدم که این شرایط چندان تفاوتی برای روزنامه‌های خصوصی و دولتی ندارد؛ چراکه به هر حال روزنامه‌های دولتی هم بودجه محدودی دارند و وقتی قیمت کاغذ به ۳۶۰۰ تومان می‌رسد، میزان هزینه‌ها در تیراژهای بالایی همانند تیراژ روزنامه‌ «ایران»، وحشتناک می‌شود.

مدیر عامل موسسه مطبوعاتی «ایران» افزود: بحث هزینه‌ها برای خرید کاغذ یک مشکل و نبودن کاغذ هم مشکل دیگری است. این روزها هم کاغذ بسیار گران شده و هم اصلاً نمی‌توان براحتی آن پیدا کرد. شرایط مالی ما هم در روزنامه «ایران» نامساعد است و اصلاً توان خرید عمده و وارد کردن کاغذ نداریم. به هر حال امیدواریم این مشکل حل شود و بتوانیم با وارد شدن کاغذ به شرایط عادی گذشته بازگردیم. ما از منابع مختلفی این موضوع را پیگیری می‌کنیم، ولی هنوز نتوانستیم کاغذی را به صورت منظم و قاعده‌مند از بازار تهیه کنیم.

روغنی‌ها با بیان اینکه «متاسفانه مطبوعات ما بنیه ضعیفی دارند»، اظهار کرد: در شرایط کنونی روزنامه‌ها با هزینه‌های بالا، درآمد محدود، تیراژ و خریدار کم منتشر می‌شوند و ایجاد فضاهای اینچنینی همانند گران شدن کاغذ به روزنامه‌ها شوک وارد می‌کند و باعث سخت‌تر شدن شرایط می‌شود. دولت باید قطعا در این شرایط مداخله داشته باشد؛ وقتی یکی از اقلام خوراکی در بازار کم می‌شود دولت سریعاً وارد عمل می‌شود تا این مشکل را حل کند، بنابراین در بخش فرهنگی هم باید مداخله کند تا این شرایط پایدار نماند.

او همچنین درباره احتکار کاغذ توسط برخی از بنگاه‌های مطبوعاتی، بیان کرد: ما هم شنیده‌ایم که پیش از گران شدن کاغذ، برخی از موسسات احتکار کرده‌اند؛ اما از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم و بیشتر درگیر این موضوع هستیم که بتوانیم گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم.

همچنین مدیر مسئول روزنامه «خراسان» در گفت وگو با ایسنا به کمبود کاغذ در بازار اشاره کرد و گفت: پیش از منتشر شدن خبر افزایش تعرفه واردات کاغذ، کمبود طبیعی کاغذ در بازار وجود داشت و این خبر مانند تیر خلاصی بود که بازار را ملتهب کرد.

محمدسعید احدیان با اشاره به وضعیت موجودی کاغذ در داخل کشور بیان کرد:‌ مساله کاغذ نه فقط برای مطبوعات بلکه برای عرصه فرهنگ، مطبوعات، کتاب و بسیاری از حوزه‌های دیگر بخش کلیدی دارد؛ بنابراین نگاه اقتصادی صرف به کاغذ، نگاه غلطی است. پیش از منتشر شدن خبر افزایش تعرفه واردات کاغذ، کمبود طبیعی کاغذ در بازار وجود داشت. همچنین بسیاری از واردکننده‌های کاغذ به دلیل اینکه وضعیت تیراژ روزنامه‌ها کاهش پیدا کرده بود، وارد کردن کاغذ را کنار گذاشته بودند. این خبر افزایش تعرفه، یک بار روانی ایجاد کرد و مانند تیر خلاصی بود که بازار را ملتهب کرد؛ البته به طور طبیعی شرایط بازار به سمت افزایش قیمت پیش می‌رفت اما این خبر منجر به کاهش بیشتر کالای کاغذ در انبارها شد.

او ادامه داد: عده‌ای از خبر افزایش قیمت سوء‌ استفاده کردند و برخی نیز از این مساله نگران شدند که کاغذ گران شود؛ بنابراین هر دو این مسائل باعث شد که حجم تقاضای خرید زیاد شود و البته در بازار هم کاغذ کم بود در نتیجه بحرانی خود ساخته بعد از بحران‌های متعدد برای مطبوعات ایجاد کردیم. قطعا این تصمیم افزایش تعرفه، نادرست است و اعلام آن به مطبوعات لطمه جدی زد.

مدیر مسئول روزنامه خراسان درباره دلایل گرانی کاغذ اظهار کرد: گرانی کاغذ به دلیل وضعیت قبلی بازار، کمبود کاغذ در آن و همچنین نتیجه انتشار این نوع اخبار (افزایش تعرفه واردات کاغذ) است.

او به وضعیت کارخانه‌های تولید کاغذ داخل کشور اشاره کرد و گفت: کارخانه‌های تولیدکننده کاغذ با تمام ظرفیتشان حجم کاغذی که می‌توانند تولید کنند چقدر می‌تواند باشد تا بتوانند نیاز کاغذ کشور را تامین کنند. کارخانه‌های ما ظرفیت تولید ندارند و کمتر از نیاز بازار، کاغذ تولید می‌کنند. آن‌ها ناکارآمدند، دستگاه‌های به‌روزی ندارند و از کیفیت پایین برخوردار هستند. ما اگر بخواهیم به خاطر یک کارخانه‌ تولیدکننده از این تعرفه حمایت کنیم، برای کل رسانه‌ها، کتاب و عرصه فرهنگ بحران ایجاد خواهیم کرد. در حالی که بازار به طور طبیعی می‌پذیرد که کارآمد نیستند و باید کیفیت خود را بالا ببرند. اگر برای کارخانه‌های تولیدکننده بخواهیم تعرفه را بالا ببریم، حجم تولیدات آن‌ها مگر چقدر است.

احدیان اضافه کرد: اگر کارخانه‌های تولیدکننده داخل کشور می‌توانستند به بازار جواب بدهند از افزایش تعرفه دفاع می‌کردیم. همچنین کاغذ داخلی هم می‌خریدیم اما این کارخانه‌ها امکان تولید ندارند که بتوانند نیاز ما را برطرف کنند. برای مثال بخشی از یک روزنامه می‌تواند تمام کاغذهای کارخانه داخلی تولیدکننده کاغذ را استفاده کند و بقیه بازار نیازمند باقی بمانند.

مدیر مسؤول روزنامه خراسان با اشاره به واکنش برخی روزنامه‌ها به گرانی کاغذ بیان کرد: واکنش روزنامه‌ها به افزایش تعرفه وارادات کاغذ طبیعی است. به طور طبیعی اگر ارز مبادله‌ای حفظ شود، این مساله بین دو تا سه ماه زمان می‌برد تا سفارشات جدید ثبت و وارد شود. بعد از دو یا سه ماه وضعیت کاغذ به سمت وضعیت اولیه خود برنمی‌گردد اما شرایط عادی‌تر، منطقی‌تر و روان‌تر خواهد شد. این مدت زمان ممکن است برای رسانه‌ای که وضعیت نامناسبی دارد  منجر به تعطیلی و بیکاری تعداد زیادی از کارکنان آن شود.

محمد سعید احدیان در پایان گفت: عرصه فرهنگ، عرصه‌ای نیست که با محاسبات اقتصادی صرف، به آن نگاه شود بلکه به عرصه فرهنگ  باید دید استراتژیک داشت. مخصوصا زمانی که مردم از فضای مطالعاتی دور می‌شوند و به سمت فضای مجازی می‌روند به همین نسبت عمیق شدن مردم در حال کم شدن است. فارغ از هر جریان و جهت گیری، رسانه‌ مجازی در ماهیت و ذات خود باعث سطحی شدن افراد می‌شود. ما اگر می‌خواهیم مردمی با عمق فکر و نگاه داشته باشیم باید به عرصه مطبوعات و کتاب توجه بیشتری کنیم و نگاه اقتصادی به این عرصه نداشته باشیم.

البته چهارشنبه، ۲۲ آذر ماه معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد، «یک محموله کاغذ در حال ترخیص از گمرک است.» حسین انتظامی همچنین گفت، «با مساعدت بانک مرکزی که ارز مبادله‌ای در اختیار واردکنندگان کاغذ قرار داد، یک محموله ١٠ هزار تنی کاغذ روزنامه و کاغذ تحریر در حال ترخیص از گمرک است و تا هفته آینده به انبارهای چاپخانه‌ها می‌رسد

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here