زمان انتشار : ۲۲ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۳۴ | کد خبر : 464404 |

«بنزین» بودجه سوژه‌ی نقد تیترها شد

شفقنا رسانه- امروز دو روزنامه نزدیک به اصلاح‌طلبان، دو تیتر انتقادی به دولت و شهرداری را کار کردند. روزنامه قانون عکسی از نجفی را کار کرد و‌ به صراحت نوشت:«استیضاحش کنید». محور موضع روزنامه این است که به جای انتقادهای کمرنگ اعضای شورای شهر به انتصابات اخیر شهردار باید از اهرم قانونی یعنی استیضاح استفاده کرد چراکه دیگر «گوش مردم از بگو مگو‌های سیاسی پر است». عکس خوبی اما انتخاب نشده است و چهره‌ی نجفی فاصله‌ای با خارج شدن از کادر عکس ندارد. تیتر دیگر هم با نگاهی به لایحه بودجه، آن را فشار مضاعفی بر شهروندان دانسته و تیتر «حکم به توسعه فقر» را کار کرده است.

روزنامه آفتاب یزد هم به بازتاب واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به احتمال افزایش قیمت بنزین پرداخت و یکی از آن واکنش‌ها را به عنوان تیتر انتقادی خود کار کرد:«مردم باید کار کنند تا دولت بتواند زندگی کند!» روزنامه در گزارشی دیگر، یکی از موضوعات پیشنهادی خوانندگان درباره وام مسکن را بررسی کرد و طرح مناسبی با آن همراه کرد. تیتر می‌توانست با توجه به پیشنهاد مشخص زیرتیترها درباره‌ی حذف سایر شرایط دریافت این وام به جز گرو ماندن سند خانه دقیق‌تر باشد و از این فضای کلی فاصله بگیرد.

روزنامه همدلی در یکی از تیترهای فرعی خود که البته با عکسی از یک تجمع همراه شد، به دانشجویان ستاره‌دار پرداخت که در دولت یازدهم و‌ دوازدهم هم علی‌رغم برخی گشایش‌ها، هنوز از تحصیل محروم هستند؛ موضوعی که معمولا در مطبوعات با یک مناسبت تقویمی مانند روز دانشجو همراه می‌شود. روزنامه در تیتری دیگر درباره‌ی‌ زلزله‌های اخیر نوشت: «زلزله گناه ما نیست» اگرچه عکس خوبی انتخاب شده اما نه پیوستگی به معنای تیتر دارد و نه کادر انتخاب شده در صفحه توازن ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد پس از تغییرات داخلی روزنامه، صفحه اول روزنامه باز هم دچار تغییر و تحولاتی شده است.

در مقایسه نقدهای روزنامه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان با اصولگرایان در برابر افزایش قیمت نان، نرخ عوارض خروج و حالا افزایش احتمالی قیمت بنزین، گروه اول استدلال و قوت بیشتری در انتخاب تیترها داشتند. وطن امروز رویکردی کاملا خبری در صفحه اول داشت و از «بمب بنزین!» نوشت. روزنامه کیهان هم به شکلی بیشتر خبری و کنایه‌آمیز تا تحلیلی، افزایش حامل‌های انرژی را گام اول دولت در تحقق وعده‌هایش دانست.

روزنامه شرق پوشش مراسم جایزه احمد شاملو، بازتاب تکذیب ممنوع الخروجی خانواده هاشمی که می‌توانست با عکسی مناسب‌تر همراه شود، و گزارشی از هزینه‌کرد بودجه مؤسسه نشر و ‌تنظیم آثار امام(ره) را به صفحه اول آورد که گزارش مربوط به بودجه این مؤسسه اگرچه گردآوری خوبی است اما داده یا تحلیل تازه‌ای به آن اضافه نکرده است.

کارت زرد بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت از مجلس همسو با دولت، موضوع اصلی گزارش و سرمقاله روزنامه اعتماد بود. در سرمقاله به این موضوع پرداخته شده که چرا زنگنه باید به مجلس می‌رفت و تیتر هم از «گرفتاری‌های شیخ الوزرا» نوشته است. اعتماد در جلد دوم خود گزارشی درباره اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه پرداخت.

اظهارنظر اسحاق جهانگیری درباره آنچه «مدیران بی‌انگیزه و آویزان» خوانده بود که به تعبیر او جهیزیه دولت هستند، در چند روزنامه از جمله روزنامه جوان به تیتر اصلی تبدیل شد. غالب روزنامه‌ها صرفا به بازتاب آن پرداختند اما جوان، موضع کنایه‌آمیز خود را هم به آن اضافه کرد. عکسی از چند تن از مدیران دولتی در کنار جهانگیری و تیتر روزنامه خطاب به جهانگیری:«نفرمایید، کدام مدیر آویزان؟!»

روزنامه ابتکار عکسی از جلسه شورای اداری خوزستان به صفحه اول آورد و نوشت:«دعوا بر سر آب بالا گرفت» تیتری صرفا بازتاب دهنده‌ در حالی که این جلسه و موضوع آن از منظرهای مختلف می‌توانست بررسی شود و تیتری تحلیلی‌تر و با اطلاعات بیشتر به صفحه اول بیاید. نکته‌ی دیگر این که نقد ادبیات نامناسب کلانتری درباره‌ی رئیس سابق سازمان محیط زیست کشور می‌توانست بخشی از این موضوع باشد که حداقل در صفحه اول اثری از توجه به آنها نیست.

روزنامه جام جم در تیتر یک به حذف جدول ۱۷ در لایحه بودجه ۹۷ پرداخته و اختصاص دادن مبلغ بودجه این جدول به وزارت ارشاد را نقد کرده و آن را «دولتی کردن فرهنگ» خواسته است. روزنامه در حالی این موضوع را نقد کرده که موسسات زیرمجموعه این جدول خصوصی نبوده‌‌اند و بخش آخر گزارش هم بیشتر به نظر می‌رسد به منافع صداوسیما توجه شده است: «باید توجه کرد در حالی بودجه ۶۱ نهاد ذیل بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته که به لحاظ مسئولیت‌پذیری و کنترل محتوایی نیز وزارت ارشاد در تمام این سال‌ها همواره اعلام کرده همه مسئولیت حوزه فرهنگ را در کشور به‌عهده ندارد و در واقع آنجا که قرار بوده از عملکردش دفاع کند، توپ انتقاد را به زمین نهادهای دیگر فرهنگی مانند سازمان صداوسیما و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی انداخته است؛ نهادهایی که بودجه آنها در قیاس با وزارت ارشاد به مراتب کمتر است. »

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here