زمان انتشار : ۲۱ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۱۴ | کد خبر : 464354 |

ادامه واکنش‌ها به «عوارض گردشگری» در تیترها

شفقنا رسانه- با بالا گرفتن بحث‌های عمومی بر سر افزایش عوارض خروج از کشور، امروز چند روزنامه در تیترهای اصلی خود به نقد و‌ موضع‌گیری در برابر آن پرداختند.‌ روزنامه آفتاب یزد این لایحه را «گردشگری زوری» خواند و عکسی نه چندان مرتبط را از کف زدن نوبخت با آن همراه کرد که می‌توانست انتخاب هماهنگ‌تری با آن جایگزین آن شود. روزنامه در تیتر دیگرش از در دسترس نبودن نمایندگان زن نوشت و گمانه‌زنی کرد که بهارستان هم حضور زنان در استادیوم را منتفی می‌داند.

بشارت نو هم مانند اغلب روزها صفحه‌ای شلوغ و پر از متن و زیرتیتر و روتیترهای بیش از حد بلند و با رنگ‌های متفاوت بست. تیتر می‌پرسد:«کمک به گردشگری ایران یا نقره‌داغ کردن مردم؟» همراه با‌ نقل قول‌هایی از دو نماینده مجلس که می‌گویند بعید است مجلس این لایحه را تصویب کند.

روزنامه هفت صبح تیتر «زمزمه‌های عقب‌نشینی از لایحه جنجالی» را انتخاب کرد که بهتر بود به جای ترکیب کلیشه‌ای «لایحه جنجالی» از ترکیب‌های جدیدتری استفاده می‌کرد. در گزارش روزنامه هم با ارزیابی واکنش‌ها نسبت به این بخش و البته احتمال حذف یارانه بخشی از یارانه‌بگیران پیش‌بینی کرده این لایحه پس گرفته یا اصلاح شود. گزارش دیگر روزنامه هم مربوط به بحث‌ها در بهارستان بر سر تعطیلی‌ها است که تیتر مناسبی برای آن انتخاب شده است:«جدال بر سر روزهای قرمز تقویم».

شرق نوشت که همه با افزایش عوارض مخالف هستند و آن را «تصمیمی احمدی‌نژادی» نامید. روزنامه در مجموع اما صفحه‌ای قوی‌ نبست چراکه هیچ کدام از تیترهای اصلی‌اش اختصاصی نبودند و گزارش کوتاهی که درباره اظهارنظرهای مصباحی مقدم درباره وحدت جامعه روحانیت و مجمع روحانیون کار شد هم صرفا گردآوری اطلاعات و اشاره‌ای به پیشینه تاریخی بحث وحدت این دو گروه بود نه اضافه کردن بر ارزش تحلیلی یا خبری آن.

روزنامه اعتماد از استقبال مجید انصاری از پیشنهاد مصباحی مقدم خبر داد و آن را «چراغ سبز مفاهمه» خواند. تیتر اصطلاحا جلد دوم روزنامه هم از گفت‌وگو با پروانه سلحشوری، نماینده‌ی مجلس است که گفته شورای فرهنگی-اجتماعی زنان هنوز او را نپذیرفته است.

روزنامه شهروند گزارشی درباره فعالیت مسئولان دولتی و سیاستمداران ایرانی در توییتر نوشت که مرحله تازه‌ای از فرهنگ‌ سیاسی و‌ سیاست‌ورزی در ایران را رقم زده است. گزارشی میدانی از وضعیت زلزله‌زدگان سرپل ذهاب که روزنامه هلال احمر آن را «وضعیت زرد» می‌نامد و به درستی نقل قولی آورده که می‌گوید اگر خانه‌های این روستاها سازمانی ساخته شوند بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند اینجا نمانند. این موضوع که خانه‌های مناسب با فرهنگ و ارزش‌های ساکنان این روستاها چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و این‌ ویژگی‌ها تا چه حد در برنامه ساخت و سازهای پس از زلزله لحاظ می‌شود، می‌تواند به موضوع گزارش-گفت‌وگوی خوبی در روزنامه‌ها تبدیل شود.

صبح نو تعطیلی پیاپی سه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را چنان مهم دید که در عکس و تیتر اصلی خود کار کرد. تیتر «شورای تعطیل فرهنگی» در کنار عکسی از یک جلسه این شورا، ویترین گزارش‌ روزنامه درباره این تعطیلی بودند.

کیهان و وطن امروز تیترهای خود را در نقد بسیار کلی لایحه بودجه دولت نوشتند. درحالی که براساس این لایحه، و همان طور که همشهری در تیتر به آن اشاره کرد، ۱۰ گروه از یارانه‌بگیران باقی می‌مانند و باقی حذف می‌شوند اما وطن امروز بی‌آنکه که استدلال مشخصی داشته باشد از «پایان یارانه نقدی» نوشت. کیهان هم تیتری تکراری را انتخاب کرد:«کوچک‌تر شدن سفره مردم». همشهری علاوه بر این مجموعه مطالبی درباره‌ی زنان و زندگی در شهر تدارک دید که با عکس خوبی آن را همراه کرد.

آسمان آبی عکس و تیتر یک را به افزایش قیمت کاغذ اختصاص داد و از دست‌های پنهان در تجارت کاغذ نوشت. موضوعی بسیار مهم از آنجا که با فرهنگ و آموزش گره می‌خورد، جنبه‌ی صرفا صنفی ندارد.به همین دلیل بهتر بود تیتر طوری نوشته می‌شد که برای مخاطب عمومی هم اهمیت عمومی مسئله برجسته می‌شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here