زمان انتشار : ۲۰ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۵۷ | کد خبر : 464324 |

تعطیلی “همدلی” به روایت مدیرمسئول

شفقنا رسانه- روز گذشته روزنامه همدلی بدون هیچ توضیحی منتشر نشد، پیگیری های خبرنگار شفقنا رسانه هم برای دلیل این اتفاق به جایی نرسید و البته بنا به اخبار غیررسمی این به مسائل درون تحریریه مرتبط می شد. امروز ولی الله شجاع پوریان مدیرمسئول روزنامه در سرمقاله علت این تعطیلی را از زاویه دید خود مطرح کرده است. شفقنا رسانه بدون جانبداری از هیچ کدام از طرفین این موضوع، صرفا جهت اطلاع مخاطبان این متن را منتشر می کند و آمادگی انتشار دیدگاه های مختلف در این زمینه را دارد:

رسانه‌ها وقتی به عنوان رکن چهارم دموکراسی شناخته می‌شوند به همان نسبت انتظار می‌‌‌رود دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه نیز رفتاری در حد و شان این رکن را به منصه ظهور برسانند. رسانه‌ها و خصوصا روزنامه‌ها که امروزه به عنوان پیشقراولان آگاهی‌رسانی و تنویر افکار عمومی وظیفه خطیری را به دوش می‌کشند و جامعه را به نقد همه مولفه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ترغیب می‌کنند و بر تضارب آرا تاکید دارند- نه تخریب نظر و شان دیگران- پس بایسته است که نه خود از نقد خویش بهراسند و نه اجازه دهند دیگران بدون دلیل و بی آنکه به محکمه‌ای رفته باشند،‌ فقط بر پایه شایعه‌ها محکوم شوند و خدای‌ناکرده شلاق بی‌حرمتی بر پیکره آنان نواخته شود. رفتار حرفه‌ای به جدل– نه جدال- و نقد حرفه‌ای نیازمند است. شکی نیست که در هر نهاد،‌ سازمان،‌ تشکل یا هر خانواده‌ و بخصوص روزنامه‌ای اختلاف‌ سلیقه و دیدگاه وجود دارد که گاه این اختلافات با خردورزی و گفت‌وگو و تعامل ختم به خیر می‌شود و گاه هر طیف با حفظ دیدگاه‌های خود و ضمن حفظ شان شخصیت دیگری، عرصه را خالی می‌کند و به طریقی خود که می‌پسندد،‌ به مشی خویش ادامه می‌دهد. ماجرای تعطیلی یک روزه روزنامه همدلی و ایجاد جو غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای در فضای مجازی علیه مدیر مسئول این روزنامه، بیش از آنکه بر ظرفیت و میزان خردمندی برخی همکاران حکایت کند،‌ بیشتر نشان‌دهنده ناپختگی و خامی است. یقینا سردبیر پیشین روزنامه همدلی نیک می‌دانند که ما در دوران سه‌ماهه همکاری با ایشان و همکارانی که ایشان را همراهی کرده‌اند،‌ جز دوستی و احترام و حفظ شان همکاران رفتار دیگری نداشته‌ایم.
در دنیای امروز قهر و برخورد قهری به همراه افترا و تهمت، شیوه‌ پسندیده‌‌ای به شمار نمی‌رود و خصوصا اهالی خردمند و روشنفکر روزنامه‌نگار از آنجا که الگوی رفتاری جامعه به شمار می‌روند،‌ باید بیش‌تر با اخلاق و منش ایرانی و اسلامی خود مشکلات پیش آمده را حل کنند. بر زمین گذاشتن کار در یک نشریه یقینا به مذاق هیچ مدیری خوش نخواهد آمد وچه بسا به جای آنکه باعث هتک حیثیت مدیر نشریه‌ای شود، اعتبار حرفه‌ای افرادی را که به اصطلاح کار خود را بر زمین می‌گذارند، زیر سوال می‌برد. سردبیر محترم گذشته روزنامه نیک می‌داند که طرفداری از همکار خاطی، به جای آنکه او تادیب شود،‌ بر حمایت از خطا و اشتباه تاکید می‌کند. همکاری که با خطای محرز خود می‌توانست آبرو و حیثیت چندین ساله مدیریت روزنامه را زیر سوال ببرد،‌ طبیعی است که امکان همکاری با چنین فردی ممکن نخواهد بود،‌خطایی که اگر گفته شود،‌ شاید شما خوانندگان هیچ‌گاه او را نبخشید، اما ما سعی کردیم با آرامش موضوع را حل و فصل کنیم،‌ولی رفتار غیر حرفه‌ای دوستان ما،‌ ناگهان آن دیوار اعتماد را به یک باره فروریخت. انتظار داریم که به جای هوچی‌گری و انتشار متن‌ها یا سخنان خلاف حقیقت،‌ از رفتار حرفه‌‌ای و از حرفه محترم روزنامه‌نگاری حمایت کنیم. با این حال در پایان بر خود فرض می‌دانم که از زحمات سردبیر قبلی و همکاران او که در مدت فعالیت خود، باعشق و علاقه کار کرده‌اند قدردانی کنم و امیدوارم گفتار، نوشتار، سلوک و رفتار ما آموزنده و الهام‌بخش باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here