زمان انتشار : ۲۰ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۲۶ | کد خبر : 464313 |

روزنامه ها بودجه ۹۷ را تحلیل کردند

شفقنا رسانه- لایحه بودجه ۹۷ که روز گذشته تقدیم مجلس شد، به تیتر اصلی بیشتر روزنامه‌ها تبدیل شد هرچند با کمی تفاوت. روزنامه‌های اصلاح‌طلب ازجمله اعتماد و آفتاب یزد بر حذف جدول ۱۷ که تعدادی از موسسات خاص را به لحاظ بودجه‌ای نظارت‌ناپذیر می‌کرد، تاکید کردند. آفتاب یزد از «روحانی علیه غیرشفاف‌ها» نوشت و ‌اعتماد ترجیح داد تیتر مشخص‌تری را کار کند:«حذف جدول ۱۷». اعتماد عکسی از زاویه‌ای تکراری اما حرفه‌ای را کار کرد و سرمقاله را هم به شاخص‌های بودجه شفاف از نگاه احمد توکلی اختصاص داد.

هفت صبح، بودجه را بی‌واسطه‌تر و در نسبت با زندگی روزمره خوانندگان خود، طبقه متوسط دید. گزارش، به ۱۵ موردی که در بودجه آمده و بر زندگی طبقات متوسط و پایین بیش از هر کس تاثیر می‌گذارد پرداخته و تیتری نسبتا انتقادی هم برای آن انتخاب شده است:«طبقه متوسط کمربندها را محکم ببندد!». با توجه به اینکه حذف جدول ۱۷ چنان برجسته شد که این موارد چندان در دیگر تیترها و روزنامه‌ها دیده نشد، زاویه درست هفت صبح در پرداخت به بودجه، آن را از دیگران متمایز کرده است.

با اینکه سه برابر شدن یکباره عوارض خروج، یکی از خبرهایی بود که روز گذشته واکنش‌های منفی زیادی در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت اما امروز بازتاب چندانی در صفحات اول روزنامه‌ها نداشت. روزنامه قانون در تیتر خود نوشت:«برداشت از حساب گردشگری؛ واریز به خزانه خالی». تیتر و گزارش انتقادی روزنامه اما مربوط به مصوبه جدید کمیسیون برنامه و ‌بودجه برای جبران خسارت‌های زلزله کرمانشاه بود که آن را «حاتم‌بخشی از جیب ملت!» دانست و در زیرتیتر نوشت که جابه‌جایی پول بین حساب‌های مردم و گرفتن از یکی و دادن به دیگری هنر نیست.

روزنامه‌های اصولگرا و منتقد غالبا ترجیج دادند به جای بودجه، موضوعات دیگری را به تیترهای اصلی خود بیاورند، ازجمله خبر دیدار علیرضا کریمی با رهبری انقلاب اسلامی. صبح نو عکس خوبی از این دیدار را کار کرد و خطاب به او نوشت:«بردی علیرضا». این میان کیهان به بودجه پرداخت اما نتوانست تیتر انتقادی قوی‌ای کار کند و به کنایه‌ای غیر روان اکتفا کرد:«وعده جدید روحانی، تمام وعده‌های دولت در بودجه ۹۷ دیده شده!»

روزنامه همشهری هم همانند بیشتر روزنامه های امروز در عکس یک خود به لایحه بودجه ۹۷ پرداخته است. همشهری ارقام بودجه برای سبد خانوارها را به خوبی در صفحه اول برجسته کرده و در همین صفحه نوید این را هم داده است که گزارش هایی درباره افزایش عوارض خروج از کشور دارد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here