زمان انتشار : ۱۹ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۰۶ | کد خبر : 464259 |

تیترها از «مأمور انگلیسی» تا «پول پشت غول» نوشتند

شفقنا رسانه- امروز علاوه بر تیترهای مربوط به سفر وزیرخارجه انگلستان به تهران، اغلب روزنامه‌ها در تیترهای فرعی خود به موضوع گرانی کاغذ هم پرداختند از «شوک کاغذی به روزنامه‌ها» در «جوان» تا «فرهنگ در منگنه در «شهروند» که فارغ از کیفیت متن‌ها توجه به این موضوع برای رسانه‌های مکتوب مهم است.

+ مطلب مرتبط

نقیبی: خنثی بودن برای رسانه‌ها سم است/ «سینما» دوشنبه به دکه برمی‌گردد

دو تا از تیترهای ضعیف امروز، در دو روزنامه آفتاب یزد و بهار کار شد. آفتاب یزد برای مصاحبه با چند تن از تحلیلگران درباره اهمیت حضور جانسون وزیر خارجه بریتانیا در ایران تیتر «هم جدی هم مهم» را انتخاب کرد؛ تیتری که اطلاعات زیادی برای مخاطب ندارد و به نظر می‌رسد روزنامه اهمیت تیتر در صفحه اول را نادیده گرفته است.

«جامعه خالتور» انتخاب روزنامه بهار برای گزارشی درباره «وضعیت کنونی فرهنگی و‌ اجتماعی ایران» بود. واژه خالتور به معنای کار هنری کم‌ارزش و کم‌کیفیت است که انتخاب درستی برای تعمیم دادن به کل وضعیت هنر و‌ اجتماعی و نسبت دادن به جامعه محسوب نمی‌شود و همه فعالیت‌ها و سلایق هنری را به یک چوب می‌راند.

اظهارنظر چند روز پیش فرهاد رهبر درباره گردش مالی ۸ هزار میلیارد تومانی پشت کنکور به عنوان دلیل حذف نشدن آن، موضوع مهمی بود که امروز روزنامه صبح نو تیتر و ‌گزارش اصلی خود را به این موضوع اختصاص داد و طرح خوبی را هم با آن همراه کرد. گزارش با مجموعه مصاحبه‌هایی با نمایندگان مجلس و دبیرکل شورای عالی آموزش و‌ پرورش تکمیل شده و تخمین زده است که حدود یک تریلیون تومان، هزینه درآمد مؤسسات آموزشی کنکور از نیمی از داوطلبان ورود به دانشگاه در یک سال است.

روزنامه قانون تیتر جدی-طنز «انتصابات باقرپسند» برای گزارشی درباره انتصاب‌های اخیر نجفی در شهرداری انتخاب کرد و علاوه بر آن مصاحبه‌ای داشت با نماینده ارامنه درباره وضعیت رفاهی و مهاجرت ارامنه ایران، که کمتر در تیترهای اصلی روزنامه‌ها به آن پرداخته شده است. عکسی که با مصاحبه همراه شده هم انتخاب مناسبی است.

یکی از اختصاصی‌های امروز، مصاحبه روزنامه اعتماد با علی کریمی بود که در آن به اتهام‌ها و نقدهایی درباره کی روش و فدراسیون فوتبال می‌پردازد و به نظر می‌رسد روزنامه به درستی او را چهره اول شمارهٔ امروز گذاشت چراکه تنها طرفداران او، فوتبالی‌ها نیستند و کریمی در سال‌های گذشته توانسته چهره‌ای عمومی‌تر از خود بسازد.

کیهان و جوان، هر دو با تیترهایی کنایه‌آمیز و بدبینانه به استقبال وزیر خارجه بریتانیا رفتند. کیهان نوشت:«وزیر خارجه انگلیس، بدهکاری که با ژست طلبکار آمد!» و‌ جوان او‌را مأمور انگلیسی نامید که با پوشه قرمز به دنبال جاسوس‌های ملکه می‌گردد. جوان گزارش دیگری هم از واردات و فروش «هویج‌های کالیفرنیا» در بازار ایران دارد که آن را به اظهاران ترامپ علیه برجام ربط داده و نوشته است:«هویج آمریکایی پس از چماق برجام در شهروند». پیش از خواندن متن نمی‌توان معنای تیتر را فهمید و بهتر بود در زیرتیتر نیز اشاره‌ای به موضوع می‌کرد.

روزنامه شرق دو تیتر تا حدی انتقادی نسبت به دولت را انتخاب کرد؛ اول تیتر درباره نگرانی اصلاح‌طلبان درباره عبور مردم از دولت امید که با گفتارهایی با چند چهره از اصلاح‌طلبان همراه شد از جمله عبدالله رمضان زاده که خود را منتقد دولت دانسته که اولویت‌های دولت را قبول دارد. تیتر دیگر مربوط به یادداشتی از احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی است که از «۵ اشتباه اقتصاددانان نئولیبرال» در ایران گفته و آن‌ها را برشمرده است ازجمله اتکای بیش از حد به آمار و‌ اعداد که میانگین‌ها را نشان می‌دهند و وضعیت بخشی از جامعه را نادیده می‌گیرد، یا برداشت تقلیدی از سیاست‌های اقتصاد آزاد در غرب بدون توجه به ویژگی‌های اقتصادی، سیاسی و‌ اجتماعی کشور است.

روزنامه خراسان تیتر یک را به پیشنهاد روزنامه برای مقابله با قانون منع ورود اتباع ایرانی به آمریکا اختصاص داد که «ورود رسانه‌های آمریکایی ممنوع می‌شود» این تیتر از این منظر مهم است که روزنامه سعی کرده به جای بازتاب صرف اخبار، در جایگاه بالاتری خود را قرار دهد اما با توجه به جدال‌های رئیس‌جمهور آمریکا با رسانه‌های این کشور شاید چندان پیشنهاد کاربردی و مؤثری نباشد.

مصاحبه با صادق زیباکلام هم عکس یک روزنامه شهروند شد که روزنامه نقد به صداوسیما را در زاویه وظایف سازمانی از دل مصاحبه بیرون کشیده است: «صداوسیما با روحانی زاویه دارد، هلال را کمرنگ می‌کند».

وطن امروز عکس خوبی برای بازتاب افزایش تنش‌ها بین نیروهای رژیم صهیونیستی و فلسطین انتخاب کرد و متناسب با آن نوشت: «لعنت به حرمله» و این وقایع را با روز عاشورا و شهادت علی‌اصغر(ع) مشابه‌سازی کرد.

هفت صبح عکس یک را به کودکی اختصاص داد که شش سال پیش دزدیده شده بود و حالا خانواده‌اش او را پیدا کرده‌اند. روزنامه از «معجزه یگانه» نوشت و عکس بی‌کیفیت اما مناسب با موضوع را به صفحه اول آورد. با توجه به در دسترس بودن خانواده اگر عکس با کیفیت‌تری کار می‌شد، بهتر بود.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here