زمان انتشار : ۱۹ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۰۱ | کد خبر : 464248 |

نقیبی: خنثی بودن برای رسانه‌ها سم است/ «سینما» دوشنبه به دکه برمی‌گردد

شفقنا رسانه- سمیرا بختیار: در روزهای گذشته اخبار ضد و نقیضی درباره افزایش قیمت کاغذ منتشر شد. در این میان برخی از رسانه‌های مکتوب با اعلام انتشار اینترنتی برای یک هفته یا یک شماره برای مجله به این مسئله واکنش‌ نشان دادند. روزنامه سینما یکی از این رسانه‌ها بود که در روز چهارشنبه ۱۵ آذر رسانه‌های بخش خصوصی را به انتشار «یک هفته بدون کیوسک» دعوت کرد. خسرو نقیبی سردبیر این روزنامه معتقد است افزایش قیمت کاغذ به این شکل باعث می‌شود هم ساز و کار اقتصادی آن رسانه به هم بریزد و هم رسانه دیگر سالم نمی‌تواند به راه خود ادامه دهد.

خسرو نقیبی درباره‌ی راه‌اندازی کمپین«یک هفته بدون کیوسک» به شفقنا رسانه می‌گوید: روزنامه سینما در دو دوره انتشار خود به عنوان رسانه خصوصی و بر اساس یک چارت اقتصادی کار خود را بنا گذاشته است. برای همین وقتی یک نشریه خصوصی هستید در بحث قیمت‌ها نیاز به ثبات در بازار دارید که برنامه‌ریزی کنید. دو برابر شدن قیمت کاغذ ناشی از حذف تعرفه واردات کاغذ باعث شد، همه با این مشکل درگیر شوند. برای همین ما فکر کردیم زودتر از بقیه به این خبر واکنش نشان دهیم و دیگران را به این چالش و کمپین دعوت کنیم تا شاید یک موجی به راه بیفتد. تا روز چهارشنبه که این کار را انجام دادیم هیچ کسی به آن واکنشی نشان نداده و درباره‌ی آن صحبت نکرده بود.

قصد ما جریان سازی بود

او ادامه می‌دهد: اما بلافاصله بعد از این که روزنامه خود را در روز چهارشنبه منتشر کردیم و این کمپین را راه انداختیم  عصر همان روز خبر رسمی از طرف وزارت ارشاد منتشر شد که روز قبل در یک جلسه‌ای مصوب کرده بودند، تعرفه برداشته نشود. نشریات دیگر هم در طی دو سه روز گذشته بعد از این ماجرا واکنش های مختلفی نشان دادند، یا صفحات شان را کمتر کردند یا تصمیم گرفتند این هفته منتشر نشوند. ما اصراری بر این نداشتیم که روزنامه‌ها و نشریات همپای ما وارد این چالش بشوند. قصد ما جریان‌سازی بود که دیگران هم واکنش نشان بدهند که در این وضعیت، وقتی شرایط سخت اقتصادی بر نشریات خصوصی حادث می‌شود، دیگر ما نمی‌توانیم کاری را به سرانجام برسانیم که باید به عنوان رسانه انجام دهیم.

نقیبی با انتقاد به گران شدن کاغذ و تبعات آن برای رسانه‌ها توضیح می‌دهد: عملا وقتی چنین فشاری بر روی نشریات باشد مجبور هستید در جریان آگهی گرفتن و رپورتاژ هزینه‌ها را از جای دیگری تأمین کنید. تلاش ما اعلام عمومی این خبر بود که ما قرار است سالم بمانیم و این سالم بودن هزینه دارد و به حمایت از سوی بخش دولتی نیاز دارد.

قیمت‌ها به یک ثبات برسد

او بیان می‌کند: خوشحالم واکنش برخی از رسانه‌ها را نسبت به این موضوع دیدم و در واقع آن موج ایجاد شد. ازطرفی دیگر از وزات ارشاد و وزارت بازرگانی قول‌های مساعدی گرفتیم هر چند قیمت کاغذ در بازار پایین نیامده است. اما حدس ما این است اوضاع در روزهای آینده بهتر می‌شود و «یک هفته بدون روی کیوسک» را تقلیل دادیم و از روز دوشنبه بر روی کیوسک برمی‌گردیم. خوشبختانه وقتی این خبر را اعلام کردیم خبر لغو برداشتن تعرفه که ما نسبت به آن اعتراض کرده بودیم، از طرف وزارت ارشاد منتشر شد.

این سردبیر روزنامه سینمایی با ابراز امیدوراری برای بهتر شدن اوضاع ادامه می‌دهد: درخواست ما از دولت این است تا همین قیمت و تعرفه موجود را حفظ کند و ثبات را ایجاد کند. ما اضافه کردن یارانه را نمی‌خواهیم چرا که طرح کسب و کار (Business Plan) روزنامه ما بر اساس قیمت‌هایی بنا شده که دوبرابر شدن یکباره کاغذ باعث می‌شود همه آن سازوکارهای اقتصادی به هم بریزد.

اعتراض، نشان از زنده بودن رسانه دارد

او درباره اثرگذاری چنین واکنش‌هایی از سوی اصحاب رسانه توضیح می‌دهد: به نظرم وقتی شما رسانه اثرگذاری باشید که هنوز به قدرت رسانه اعتقاد داشته باشید. حرکت‌های اعتراضی می‌تواند نشان دهد رسانه هنوز زنده است و هر بلایی سرش بیاورند را تاب نمی‌آورد. این واکنش‌ها همیشه باعث پویایی و اتفاق‌های مثبت بوده است. خنثی بودن برای رسانه‌ها سم است. ما نباید فکر کنیم این موضوع یک مسئله صنفی است. اگر ما اصحاب رسانه این مشکلات را با مردم در میان بگذاریم و آن را علنی کنیم باعث می‌شود ماجرا ابعاد تازه‌تری پیدا کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here