زمان انتشار : ۱۸ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۱:۲۷ | کد خبر : 464209 |

روزنامه‌ها از «جهان علیه تصمیم ترامپ» نوشتند

شفقنا رسانه- کافه نادری، یکی از نمادهای میراث فرهنگی تهران به دلیل شایعه‌ی خبر جداسازی حیاط این کافه از ساختمان اصلی‌اش، عکس اصلی چند روزنامه امروز شد. آفتاب یزد و بهار، هر دو عکس‌هایی مشابه را کار کردند و اولی روتیتری حمایتی از مدیران شهری جدید را کار کرد و به نقل از آن‌ها نوشت:«خیال‌تان راحت، کافه نادری آسیب نمی‌بیند». روزنامه عکس را در قابی مشکی قرار داد که چندان ضروری به نظر نمی‌رسد و باعث شلوغ شدن صفحه هم شده است. روزنامه بهار به این بهانه، به بررسی برخی از تخریب‌های میراث فرهنگی در سال‌های اخیر پرداخت که فارغ از کیفیت متن، توجه به آن مهم است. تیتر اما در جای بدی قرار گرفت و رنگ سفید نوشته بر روی عکس سیاه و سفید خوانایی آن را کم می‌کند.

در مطبوعات ایران کمتر پیش می‌آید که عکسی از یک تئاتر درحال نمایش به عنوان عکس اصلی انتخاب شود. امروز روزنامه همدلی پرونده‌ای درباره تئاتر «آبجی» کار کرد که به گفته روزنامه یک‌تنه در برابر مردسالاری معاصر ایستاده است. عکس و تیتر روزنامه هم فارغ از کیفیت متن، انتخا‌ب‌های نسبتا خوبی بودند:«زن‌ها هم خودشان را سرکوب می‌کنند»

واکنش‌ها به تصمیم اخیر دونالد ترامپ بویژه در قالب تظاهرات، تقریبا به صفحه اصلی غالب روزنامه‌های امروز آمد. صبح نو یکی از بهترین عکس‌ها را از مبارزه فلسطینیان علیه نیروهای رژیم صهیونیستی‌ها را کار کرد که پرچم فلسطین هم در پس زمینه نشان داده شده است و از «نبض انتفاضه» نوشت. تیترهای دیگر هم به همین موضوع مرتبط و خوب است اگر چه اصطلاح «دبه‌کردن» برای تیتر انتخاب درستی نیست.

غالب روزنامه‌ها بر جهانی یا بین‌المللی شدن انتفاضه پس از تصمیم ترامپ تاکید کردند. روزنامه جوان همراه با زیرتیترهایی درباره اعتراض مسلمانان جهان، از «شعله‌های بین‌المللی شدن انتفاضه» نوشت و مصاحبه‌ای کار کرد که به نقد مواجهه هالیوود با انتفاضه پرداخته و گفته است که این سیستم، پیش از ترامپ قدس را به صهیونیست‌ها بخشیده بود.

روزنامه «سیاست‌روز» عکس خوبی از مبارزه فلسطینی‌ها با تیتر «انتفاضه جهانی آزادی قدس» را برایش انتخاب کرد. اگر برای تیترهای دیگر به جای کادر قرمز دور و درون عکس شیوه‌ی ظریف‌تری به کار می‌برد، بهتر بود.

همزمانی ۱۶ آذر امسال با روزهای تعطیلی باعث شد این روز کمرنگ‌تر از سال‌های پیش به صفحات اول بیاید. با این حال روزنامه شرق امروز ویژه‌نامه‌ای برای روز دانشجو با عنوان «عسرت و ‌حسرت» را به شکل ضمیمه کار کرد که شامل گفتارها و‌ میزگردهایی بود. عکس اصلی روزنامه به وزیر خارجه بریتانیا اختصاص داشت که امروز به تهران می‌آید.

در میان عکس‌هایی که در ارتباط با فلسطین و تصمیم ترامپ انتخاب شد، روزنامه قانون عکس متفاوتی از تنهایی ترامپ را نشان می‌دهد که کلاه کوچک یهودیان را بر سر دارد. تیتر «تنها در جهنم» اما برای این عکس انتخاب مناسبی نیست. روزنامه در گزارش و‌ تیتری دیگر، به وضعیت دختران شین آباد ۵ سال پس از حادثه پرداخته است که می‌کوشند دیه کامل دریافت کنند و هنوز میسر نشده است. روزنامه تیتر دردناک «شین آباد هنوز می‌سوزد» را انتخاب کرده است.

روزان هم عکس یک را از مبارزه فلسطینیان انتخاب کرد اما تیتر «پایان ندای صلح در خاورمیانه» مبهم است و بهتر بود روزنامه تاثیرات ملموس چنین تصمیمی را بررسی و مطرح کند.

اعتماد امروز با بزرگتر کردن عکس به اصطلاح جلد دوم خود تناسب صفحه را به هم ریخت و جذابیت عکس یک در حاشیه‌ی شلوغی تیترها و عکس‌ها قرار گرفت. تیتر یک هم برخلاف روزهای گذشته بیشتر بازتاب اخبار و واکنش‌ها است و وجه تحلیلی ندارد.

جامعه فردا و جمهوری اسلامی از جهان علیه تصمیم ترامپ نوشتند. اگرچه انتخاب عکس جامعه فردا نسبت جمهوری اسلامی انتخاب بهتری است اما پرداخت هر دو خبری به نظر می‌رسد. بعد از چند روز از اعلام چنین تصمیمی که روزنامه‌های پنج‌شنبه هم به آن پرداختند این انتظار وجود داشت تا پرداخت‌ها تحلیلی‌تر و بهتر باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here