زمان انتشار : ۱۶ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۳۹ | کد خبر : 464161 |

تیترهای بین تعطیلی از چه نوشتند؟

شفقنا رسانه- اگرچه امروز روز پرخبری بود چراکه هم روز دانشجو است و هم یک روز از تصمیم مهم آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس می‌گذرد و هم تیم ملی وزنه‌برداری توانست برای نخستین بار قهرمان جهان شود، اما روزنامه‌های انگشت‌شماری منتشر شدند و غالبا بین دو تعطیلی را تعطیل حساب کردند.
همشهری عکس بسیار خوبی از بیت المقدس را کار کرد و تیتر را به تصمیم دونالد ترامپ و تعیین این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اختصاص نداد بلکه به سخنان رهبری انقلاب اسلامی در این زمینه پرداخت:«فلسطین عزیز سرانجام آزاد خواهد شد».

روزنامه‌های کیهان و قدس هم تیتر «فلسطین قطعا آزاد خواهد شد» را به صفحه اول آوردند با این تفاوت که کیهان عکسی از سخنرانی را کار کرد اما در روزنامه قدس، تصویری نمادین از مبارزه فلسطینی‌ها انتخاب شد.

آفتاب یزد مطلب اصلی را به پوشش سخنرانی فعالان سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب اختصاص داد و در تیتری احساسی درباره واگذاری ۸۰ سوله مدیریت بحران در تهران نوشت که «باید به حال تهران گریست» در حالی که همین خبر می‌تواند دستمایه‌ی یک گزارش تحقیقی درباره‌ی دلایل و توضیح درباره‌ی کسانی باشد که این سوله‌ها را در اختیار داشتند. سرمقاله‌ هم سخنرانی‌های اخیر رئیس‌جمهور را «کلیشه‌ای و خنثی» خوانده است.

روزنامه آرمان امروز در کنار دو روزنامه خراسان و جوان، تنها روزنامه‌‌هایی بودند که امروز عکس اصلی خود را به نخستین قهرمانی جهان تیم ملی وزنه‌برداری دادند. جوان در کنار تیتر هشداردهنده «آمریکا درهای جهنم را به روی اسرائیل گشود»، کولاژی نه چندان حرفه‌ای از اعضای تیم وزنه‌برداری کار کرد و این تیتر را برای آن انتخاب کرد:«پرچم قوی‌ترین مردان جهان در دست ایران». خراسان عکس بهتری انتخاب کرد و از «تاریخ‌سازی در خاک آمریکا» نوشت.روزنامه درتیترهای فرعی بدون اشاره به حاشیه‌های سرمایه‌گذاری در «پدیده» سخنرانی آغاز دوباره ساخت و ساز را پوشش داد و نوشت: « ساخت و ساز در پدیده جان گرفت» چنین پرداختی بیشتر تبلیغاتی به نظر می‌رسد. بهتر است اگر تبلیغ است مشخص شود گزارش آگهی است و اگر مطلبی برای اطلاع‌رسانی است به اتفاقات و حواشی جانبی آن هم اشاره شود. موضوعی که در نمایشگاه مطبوعات امسال هم اعتراض‌هایی را به دنبال داشت.

روزنامه شرق، تیتری فرعی را به سخنرانان و فعالان سیاسی و نه به دانشجویان اختصاص داد که بر انتقاد اصرار می‌کنند و بر اتحاد، تاکید. با این حال در غیاب گزارش‌ها و موضوعات اختصاصی، روزنامه دست روی موضوع اقتصادی و سیاسی مهمی گذاشت که می‌تواند ممنوعیت سرکشی به حساب میلیونرها تعبیر شود. روز گذشته اصلاحیه‌ای از سوی وزیر اقتصاد صورت گرفت و «حد آستانه بررسی اطلاعات پولی از ۵٠٠ میلیون تومان به پنج میلیارد تومان افزایش یافت». به این معنا که حالا حساب‌های بانکی بیشتری، از حسابرسی مالیاتی مصون می‌مانند. گزارش به جزئیات حقوقی این اصلاح قانون می‌پردازد و اگرچه اطلاعات اصلی را در اختیار می‌گذارد اما  اما بهتر بود گزارش یا یادداشت‌هایی هم مکمل آن می‌شدند و از تاثیرات جانبی آن می‌نوشتند.

در میان معدود روزنامه‌هایی که به روز دانشجو پرداختند، روزنامه ایران از این جهت که دانشجویان را در قاب قرار داد، عکس بهتری را انتخاب کرد. اگرچه این تصویر هم در خدمت تیتر و موضع روزنامه بود:«نشاط سیاسی در روزهای بهاری دانشگاه».

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here