زمان انتشار : ۱۴ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۵:۰۷ | کد خبر : 464089 |

واکنش تیتر‌ها به کشته‌شدن «علی‌عبدالله صالح» در یمن

شفقنا رسانه- کشته شدن علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن به یکی از تیترهای اصلی روزنامه‌های امروز تبدیل شد. وطن امروز از «عاقبت فتنه» نوشت و کیهان، از کشته شدن مهره امارات و آل سعود. در چنین خبرهایی‌استفاده از عکس جسد، بهترین تصمیم برای انتخاب عکس نیست و وطن امروز هم همین عکس را کار کرد. پرداخت بهتر را می‌توان در صبح نو دید که تیتر و عکس خلاقانه و هماهنگی کار کرد:«پایان آخرین نا”صالح”» و عکس یادگاری رؤسای جمهوری پیشین مصر، لیبی و یمن.

روزنامه جوان در کنار «صدام کوچک» نامیدن عبدالله صالح و کار کردن عکسی آزاردهنده از جسد او، عکسی غیرحرفه‌ای مربوط به انیمیشنی با نام فهرست مقدس را کار کرد و تیتری شبیه به تبلیغات را برای آن انتخاب کرد:«انیمیشن ایران با “فهرست مقدس” در اوج». با این حال تیتر دیگر روزنامه، فارغ از کیفیت متن، دست روی موضوع نسبتا بکر و مهمی گذاشت:افزایش تعداد خوابگاه‌های کارمندی در تهران.

همشهری هم از «یمن بدون مهره سعودی» نوشت و در زیرتیترها از بررسی آینده‌ی سیاسی یمن خبر داد و البته گفت‌وگو با تحلیلگری که اولین عکس‌های جنازه علی عبدالله صالح را منتشر کرد. فارغ از کیفیت متن‌ها توجه روزنامه به تحلیل و صرفا منتشر نکردن اخبار بسیار مهم است. علاوه بر آن روزنامه در عکس یک از جشن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مناطق زلزله‌زده و بازگشت شادی نوشت. عکس خوبی هم انتخاب شده، اگرچه تیتر می‌توانست بهتر و دقیق‌تر باشد و این شادی‌های مقطعی را به اندازه‌ی واقعی‌اش تحلیل کند.

شهروند تأثیر یک بازنگری قانونی بر کسب و‌ کار بازار چاقوی زنجان به عنوان یکی از صنایع دستی ایران را بررسی کرد. گزارش، میدانی است و همزمان به طرحی اشاره می‌کند که یک سال پیش در مجلس مطرح شد و حالا چیزی به نهایی شدن آن نمانده است: «ممنوعیت حمل، تولید و عرضه سلاح سرد» که با آن که هنوز به تصویب‌ نرسیده اما بر رکود بازار چاقوی زنجان تاثیر زیادی داشته است. علت این طرح، آمار ۱۰ هزار کشته در طول ۱۰ سال اخیر به وسیله چاقو بوده است اما این گزارش ممکن است بتواند بر روند تصویب این طرح و درنظرگرفتن تاثیرات جانبی آن بر بازار این صنایع دستی تاثیر بگذارد.

روزنامه قانون همراه با طرح گرافیکی مناسبی، گزارشی درباره زندگی کودکانی را منتشر کرد که در فرآیند بازیافت زباله در اطراف تهران کار می‌کنند:«جا ماندن از زندگی در دنیایی از زباله». گزارش درباره کودکانی است که به یک موسسه مردم‌نهاد می‌روند که غذا و کلاس‌های‌ آموزشی در اختیارشان قرار می‌گیرد در حالی که به نوشته‌ی روزنامه نهادهای رسمی و‌ مسئولان نسبت به این کودکان و زندگی‌هایشان به اندازه کافی توجه ندارند.

آفتاب یزد از سوژه مخاطبان گزارشی تهیه کرد درباره وضعیت نامناسب دانش آموزان یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان. «کلاس درس نداریم در بیابان درس می خوانیم» تیتر طولانی است و بخش دوم آن هم به خوبی بیانگر وضعیت دانش آموزان آن مناطق است. توجه به این مسئله در صفحه اول یک روزنامه فارغ از کیفیت محتوا کاری حرفه ای است.

روزنامه آسمان آبی امروز در نیم تای صفحه اول خود تنها به یک موضوع پرداخته است؛ تئاتر کودک و نوچوان به بهانه بیست و چهارمین دوره جشنواره آن در همدان . «جادوی صحنه برای بچه های ایران» هم تیتر منتخب آن است که به خوبی با عکس تناسب دارد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here