زمان انتشار : ۱۳ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۸:۲۴ | کد خبر : 464083 |

ارزش خبری تصاودفات جاده ای به دلیل کثرت آن رنگ باخته است

شفقنا رسانه- روزنامه شهروند نوشت:

وجید ارونقی: همه دست‌اندرکاران و گردانندگان رسانه با مفهومی به نام ارزش خبری به خوبی آشنا هستند. عنصر اولی که حرف اول و آخر برای انتخاب یک اتفاق و رخداد را می‌زند و سردبیر تحریریه خبری، تصمیم می‌گیرد طبق ارزشی که آن اتفاق دارد خبر را در خروجی رسانه قرار بدهد یا خیر.
هرگاه رویدادی که اتفاق می‌افتد شامل یکی از ویژگی‌های دربرگیری، شهرت، برخورد، مجاورت، کثرت، شگفتی و استثنا باشد می‌توان گفت آن رخداد از ارزش خبری برای انعکاس و انتشار در رسانه‌ها برخوردار است. گاهی رویداد تا حدی بزرگ است که کل افراد جامعه یا حتی در برخی مواقع توجه سایر کشور‌ها را هم به دنبال دارد، مثل رخ دادن زلزله که قدرت خبری آن با توجه به این‌که همه آحاد جمعیتی یک کشور می‌توانند به آن مبتلا باشند را در بر می‌گیرد و این به معنای‌‌‌ همان «دربرگیری» است. یا اتفاقی مانند تصادفات جاده‌ای در کشور که تعداد آن و عدد نفرات کشته شده یا مصدوم شده به قدری بزرگ شده است که برای اغلب نفرات این نوع از اخبار از دسته خبرهای ویژه، ناگوار و با اهمیت به اخباری از نوع عادی و کم اهمیت تقلیل یافته است.
شاید همین تعداد حوادث جاده‌ای و تعداد نفرات حادثه دیده اگر در جایی بیرون از این مرز حتی به قیمت از بین رفتن یک نفر هم باشد برای افراد آن جامعه عدد بزرگی باشد و پرداختن به این نوع حوادث و موضوعات در رسانه‌ها همچنان به عنوان خبر و تیتر یک رسانه جا برای کارکردن داشته باشد و جایگاه و ارزش خبری خاص خود را حفظ کرده باشد.
تصادفات جاده‌ای، مرگ و فوت‌ ناشی از بیماری‌های لاعلاج، و اخباری از این دست به دلیل کثرت این گونه حوادث در طول سال باعث شده است که اهمیت آن در نگاه اصحاب رسانه کاهش پیدا کند و به قولی از ارزش خبری به معنای رسانه‌ای هم از اعتبار هم بیفتد و به قول اهل فن ارزش کار کردن نداشته باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here