زمان انتشار : ۱۳ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۸:۱۷ | کد خبر : 464081 |

چگونه سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟

شفقنا رسانه- روزنامه ایران نوشت:

در پرتال خدمات الکترونیک کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، بخش مخصوصی جهت رسیدگی به درخواست رفع فیلتر و شکایات مردمی به نشانی rafefilter.intenet.ir طراحی شده که می‌توان از طریق فرم برخط قرار گرفته شده در این نشانی درخواست خود را به کارگروه ارسال کرد. به گزارش ایسنا، به موجب ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که متشکل از ۱۲ عضو از هر یک از قوای سه گانه است، مسئولیت تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را بر عهده دارند. تارنماهای حاوی مصادیق مجرمانه، از طریق گزارش‌های مردمی، واحدهای رصد فضای مجازی و روبات‌های هوشمند شناسایی و به کارشناسان مربوطه جهت بررسی ارجاع می‌شود.
سپس نظر کارشناسی نهادهای عضو کارگروه در هر موضوع با توجه به تخصص آن نهاد اخذ و جمع‌بندی نظرات به دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق واصل شده سپس تارنماهای رصدشده توسط کارشناسان حقوقی از حیث تطابق با قوانین کشور بررسی و بر این اساس اقدام می‌شود. عناوین مصادیقی که از نظر کارگروه، مجرمانه تشخیص داده شده‌اند در فهرستی به‌صورت عمومی منتشر و چنانچه تغییراتی در این فهرست به تصویب برسد، از طریق دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و پایگاه اطلاع‌رسانی کارگروه به اطلاع عموم می‌رسد. ثبت در ساماندهی اجباری نیست و هیچ تارنمایی صرفاً به‌دلیل ثبت نشدن در ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ایرانی فیلتر نمی‌شود.
این سؤال همواره از سوی کاربران مطرح بوده که آیا نمی‌شود قبل از فیلتر به مدیر سایت اطلاع داده شود تا خودش محتوای غیرمجاز را حذف کند و سایتش فیلتر نشود؟ در پاسخ باید گفت درصورتی‌که امکان تماس با مدیر تارنما وجود داشته باشد، تلاش می‌شود قبل از پالایش به مدیر تارنمای مربوطه اطلاع داده شود. بنابراین بر اساس مصوبه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، برای تمامی تارنماهایی که اطلاعات تماس خود را در سامانه ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد به ثبت برسانند چنین تسهیلاتی درنظر
گرفته می‌شود.
به‌طوری که با ثبت نهایی تارنما در پایگاه ستاد ساماندهی، اگر محتوای مجرمانه در تارنمای ثبت شده یافت شود ابتدا به مسئول آن تارنما اخطار و تذکری مبنی بر حذف آن محتوا از طریق ایمیل به پست الکترونیکی مدیر تارنما ارسال می‌شود. در صورتی‌که مدیر تارنمای مربوطه در زمان کوتاهی اقدام به رفع اثر و حذف محتوای مجرمانه کند، هیچگونه اقدامی درخصوص فیلتر یا مسدودسازی آن انجام نخواهد شد. اما چنانچه مدیر تارنما به تذکر ارسالی بی‌توجهی کرده و از حذف محتوای مجرمانه امتناع کند، تارنمای مذکور فیلتر می‌شود. البته در مواردی که دستور مقام قضایی رسیدگی‌کننده به پرونده مبنی بر فیلتر تارنما صادر شده باشد یا تشخیص داده شود که فعالیت سایت اساساً مجرمانه بوده (مانند سایت‌های فیلترشکن و…) و مدیر سایت به طورعمد به انتشار محتوای مجرمانه اقدام کرده است، آن تارنما بدون تذکر فیلتر می‌شود. در پرتال خدمات الکترونیک کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بخش مخصوصی جهت رسیدگی به درخواست رفع فیلتر و شکایات مردمی به نشانی طراحی شده است که می‌توان از طریق فرم بر خط قرار گرفته شده در این نشانی درخواست خود را به کارگروه ارسال کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here