زمان انتشار : ۱۳ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۳۱ | کد خبر : 464040 |

«چابهار» به تعبیر تیترها «دروازه ملل» شد/ یاد «همدلی» از «مرحوم معتمدنژاد»

شفقنا رسانه- در روزهایی که بازار تیترهای مربوط به محمود احمدی نژاد، رئیس دولت نهم و دهم داغ است، ‌روزنامه آرمان امروز هم به نقل از نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس نوشت:«احمدی‌نژاد عامل حوادث ۸۸». روزنامه تیتر تکان‌دهنده‌ای را هم درباره رشد ۱۰ برابری ایدز در میان زنان از مصاحبه با مینو محرز انتخاب کرد. زیرتیتر خوبی هم آن را تکمیل کرد که بر اخراج نکردن بیماران مبتلا به ایدز تاکید داشت.

کیهان از موشک انصارالله به نیروگاه هسته‌ای امارات نوشت و در عکس هم آن شماره از روزنامه را کار کرد که اعتراض مسئولان و توقیف دو روزه کیهان را در پی داشت؛ به این معنا که تیتر کیهان درباره مقصد بعدی موشک درست بود. امروز هم روزنامه عربستان را مقصد بعدی دانست و باید دید واکنش رسمی‌ در پی دارد یا نه.

انتقاد الهه کولایی از چگونگی و چرایی سهم زنان در قدرت، به رسانه‌ها آمد. غالبا اظهارنظرها درباره‌ی لزوم افزایش مشارکت سیاسی زنان می‌چرخد و به همین دلیل نقدهای کولایی، نگاه تازه‌ای به این موضوع محسوب می‌شود. روزنامه بشارت نو هم این اظهارنظر را در یکی از تیترهای خود بازتاب داد:«مشارکت سیاسی زنان تنها برای قدرت گرفتن مردان». دیگر تیترهای روزنامه اما چندان تازگی و جذابیت نداشتند؛ این که نهاد قانونگذاری تضعیف شده است و نقل قولی کلی از محسن رفیق‌دوست:«رئیس دولت اصلاحات را قبول دارم».

روزنامه بهار عکس اصلی خود را به تصویر خوبی از دهقان فداکار اختصاص داد و از مجموعه مطالب درباره‌ی او به عنوان یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار دوران کودکی چند نسل نوشت. بااین حال متن‌ها غنی نیستند و صرفا اخبار و یادداشتی کوتاه و احساسی است. نمایش تولیدی در صفحه اول بهتر است با کیفیت آنها هماهنگ باشد. تیتر یک هم یادداشتی درباره‌ی وضعیت منطقه و رویکرد دیپلماسی ایران و عربستان است اما روتیتر و تیتر مناسب نیست. روتیتر طولانی هر دو رویکرد را نوشته و تیتر کلی هم نکته‌ی اضافه‌ای ندارد. ضمن این که اساسا با نگاه به اجزای تیتر این مطلب مشخص نیست رویکرد تهاجمی یا مذاکره‌ای درباره‌ی چه موضوعی بررسی شده است.

صبح نو هم تصویر متفاوتی از ریزعلی خواجوی را کار کرد که درحال نمایش اینستاگرامش به دوربین است و خبر درگذشت او در این پست نوشته شده است. عکس مربوط به خبرگزاری مهر است و سال گذشته وقتی شایعه‌ی درگذشت دهقان فداکار منتشر شد؛ عکاس به خانه‌ی او رفت و عکس هایی از او روی خروجی این خبرگزاری قرار گرفت (اینجا). لازم بود روزنامه علاوه بر نام عکاس و خبرگزاری شرح کوتاهی درباره‌ی زمان و دلیل انتشار عکس می‌نوشت که متاسفانه این نکته رعایت نشده است. محور گزارش روزنامه، علاوه بر دهقان فداکار، سرنوشت بقیه شخصیت‌های کتاب‌های درسی سال‌های گذشته است که اگر متن دقیق‌تری نوشته می‌شد می‌توانست گزارش جذابی باشد.

حضور روحانی در مراسم بهره‌برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر بین المللی شهیدبهشتی در چابهار، به عکس اصلی چند روزنامه تبدیل شد. ایران، شهروند و روزان عکسی یکسان کار کردند که روحانی را در محیط چابهار نشان می‌داد و نسبت به عکسی که روزنامه جمهوری اسلامی انتخاب کرد، کمی بهتر بود. روزان از تحقق رویای ۳۲ ساله نوشت که تیتری معمولی بود و در تیترهای دیگر به نقل از انصاری درباره‌ی تغییر رفتار نمایندگی در مجلس نوشت و آن را «مطالبات محلی به جای دغدغه‌های ملی» خواند. تیتر انتخاب شهروند، «چابهار،‌ کلیددار دروازه ملل» هم خوب بود. روزنامه در کنار آن، تیتری را هم به اشتباهات جبران‌ناپذیر مربوط به احداث سد گتوند در دولت احمدی نژاد اختصاص داد. ایران گزارشی از عملکرد محمدعلی نجفی در ۱۰۰ روز نخست دوران شهرداری‌اش هم کار کرد که صرفا بر اقدامات مثبت او تاکید داشت. همان موضوع و رویکردی که همشهری در عکس اصلی به آن پرداخت و از «۱۰ گام در ۱۰۰ روز» نوشت. این روزنامه از افتتاح بندر اقیانوسی نوشت و خراسان آن را دروازه اقیانوسی خواند.

 

همدلی به مناسبت چهارمین سالگرد درگذشت مرحوم کاظم معتمدنژاد، پدر علوم ارتباطات ایران عکس یک را به او اختصاص داد و از «یک عمر تلاش برای امنیت و استقلال روزنامه‌نگاری» نوشت. توجه به این موضوع و یاد از بزرگان یک حوزه علمی ارزشمند است اگرچه عکس‌های بهتر و با کیفیت بیشتری وجود داشت که روزنامه می‌توانست جایگزین این عکس کند که سر بطری آب معدنی در آن دیده نشود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here